Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Członkowie Klubu...

Pięć lat Klubu Seniora Amber na Greenpoincie

02-08-2018

Amber Health Adult Social Day Care Center, znany w środowisku polonijnym jako Polski Klub Amber, działa już piąty rok. Członkami „bursztynowego klubu” mogą zostać dorośli (od 21 lat), mający ubezpieczenie Medicaid. Po zarejestrowaniu mogą oni korzystać ze wszystkich świadczeń oraz zajęć, jakie klub oferuje od poniedziałku do piątku. Członkowie mają zapewnione bezpłatne ciepłe, smaczne posiłki – śniadanie i obiad – oraz bezpłatny transport. W przestronnym, słonecznym klubie Amber, oprócz korzystania z różnych zajęć, polscy klubowicze mogą znaleźć znajomych i przyjaciół – swój drugi dom, w którym nikt nie czuje się samotny, bezradny i bezsilny.

Wyjątkowe miejsce

Atrakcyjność tego miejsca spowodowała, że klub szybko wyszedł poza swoje ramy działania i oprócz tego, że jest miejscem dziennego pobytu osób posiadających Medicaid, stał się również ważnym ośrodkiem kultury dla nowojorskiej Polonii. Można w nim spotkać wybitne osobowości, które do tej pory znane były tylko z telewizji lub gazet. Klub odwiedzili między innymi: podróżniczka Elżbieta Dzikowska, polski artysta Stan Borys, reżyserzy: Marek Koterski i Rafał Mierzejewski, znane aktorki: Danuta Stenka i Małgorzata Potocka, mistrz olimpijski w skoku o tyczce Władysław Kozakiewicz, politycy, malarze, dziennikarze, prawnicy... Administracja klubu pomaga w załatwieniu wielu spraw, a także zapewnia szeroki wachlarz zajęć, dzięki czemu członkowie klubu spędzają niezwykłe chwile i każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Również sami klubowicze wyrażają się o klubie w samych superlatywach.

Daniela: „Lubię przychodzić do klubu, ponieważ ważne dla mnie są nasze spotkania towarzyskie, możliwość porozmawiania na różne tematy i wymiana doświadczeń. Poznajemy się, zaprzyjaźniamy, integrujemy i odbywamy wspólne spacery. Jesteśmy rozśpiewani i roztańczeni, bo tego nam właśnie najbardziej potrzeba, by zapomnieć o codziennych problemach.”

Ania: „Klub zastępuje mi rodzinę. Z przyjemnością tu przychodzę, wypełniając swoją życiową pustkę. Chcę podkreślić, że jesteśmy bardzo rozpieszczani różnymi smakołykami. Oprócz smacznych śniadań i obiadów częstujemy się owocami i jemy desery.”

Wiesia: „Trudno znosić samotność w starszym wieku. Czasami życie tak się układa, że najbliższych mamy zbyt daleko. Dzięki temu, że jestem członkiem „bursztynowego klubu”, nie odczuwam ciężaru tęsknoty za rodziną. Tu wspólnie obchodzimy święta, hołdujemy tradycjom, a także raz w miesiącu obchodzimy urodziny. Atmosfera jest zawsze wspaniała.”

Monika: „Jestem zauroczona atmosferą klubu. Wielu uczestników jest samotnych, ale uśmiechnięte twarze sprawiają, że chce się żyć. Personel czyni starania, żebyśmy czuli się jak w domu, a nawet lepiej. Cieszy mnie, że w klubie pojawiają się wybitni ludzie, przedstawiciele różnych dziedzin życia i sztuki, a spotkania z nimi wpływają na nasz rozwój intelektualny. Muszę podkreślić, że z dużą przyjemnością biorę aktywny udział w zajęciach ruchowych i dzięki temu odczuwam znaczną poprawę stanu mojego zdrowia. Dziękuję za wszystko!”

Danusia: „Bardzo ważny jest dla nas ruch i poprawa samopoczucia. Ważna jest również wiedza o zdrowiu, którą zapewniają nam fachowcy prowadzący pogadanki na temat profilaktyki zdrowotnej. Nie może więc zabraknąć informacji o właściwym żywieniu. Mamy dużą frajdę podczas prezentacji i przygotowywania potraw wegetariańskich, a później wspólnego próbowania. Podobnie jest z poznawaniem nieznanych nam dotąd owoców. Ostatnio poznałam słodki smak owocu tamaryndowca. Mniam, mniam...”

Roman: „Wspaniałe towarzystwo, wspaniałe dziewczyny i wspaniały klimat. Mamy możliwość pogrania w bilard lub bingo. Dzięki temu, że dysponujemy własnym transportem, jeździmy na pikniki i wycieczki. Nie ma tu czasu na nudę.”

Danusia: „Klub Amber dysponuje dużym księgozbiorem, w którym udało mi się znaleźć prawdziwe perełki polskiej literatury. Oprócz tego lubię spotkania z ciekawymi ludźmi. Odwiedzają nas lokalne chóry, a także goście z Polski. Przyjemnie posłuchać na żywo ich interesującego repertuaru. Mamy też swój kabaret, w którym biorę udział, wyżywając się aktorsko”.

 Janina: „Gdzie nam może być lepiej niż tu?! Mamy szeroki wachlarz różnych zajęć. Zapewnione nam usługi fryzjerskie czynią z nas eleganckie panie. Gimnastyka poprawia zdrowie i sylwetkę, a atmosfera poprawia samopoczucie. Czy można chcieć więcej?”

Bogusia: „Warto wspomnieć o imponującej przestrzeni pomieszczeń naszego klubu. Duże okna, dużo dziennego światła i bardzo dużo zieleni. Jedną z części naszego klubu nazwaliśmy „Florydą”, ze względu na znajdujące się tam duże ilości różnorodnych egzotycznych roślin. To najlepsze dla mnie miejsce i cieszę się, że tu trafiłam.”

DS


Amber Health Adult Social Day Care Center, 71 India Str., Greenpoint, NY. Tel. 718.388.8388 (Beata, Aneta), 347.971.1938 (Janusz)

wróć

Fotorelacje

Zapusty Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

Zabawa na pożegnanie karnawału to jedna z tradycji Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. W tym roku zapusty odbyły się 3 lutego. Jak zwykle przygotowaniem zabawy zajął się komitet rodzicielski oraz grono pedagogiczne. Podczas zabawy gościom podano gorącą kolację, a dzięki ciastom dostarczonym przez rodziców można było również zjeść coś słodkiego. Oprawę muzyczną zapewnił Dj Kaz. Fot. o. J. Żebrowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
02-25-2018
Film „Kobiety mafii” w Hawthorne Theatre w Hawthorne
02-25-2018
Msza św. i spotkanie ewangelizacyjne w kościele św. Michała w Derby
02-25-2018
90. urodziny ks. Anthony’ego Iwuca
02-25-2018
Obchody Dnia Myśli Braterskiej w kościele St. Frances De Chantal
02-25-2018
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Polonii of Long Island
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com