Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Spotkanie opłatkowe przedstawicieli polonijnej oświaty w Konsulacie RP w Nowym Jorku

01-04-2018

10 grudnia 2017...
Podczas spotkania...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

10 grudnia 2017 roku w Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku odbyło się tradycyjne świąteczne spotkanie opłatkowe przedstawicieli szkolnictwa polonijnego na wschodnim wybrzeżu, połączone z wręczeniem Medali Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczyste powitanie

Uroczyste spotkanie rozpoczęła prezes CPSD pani dr Dorota Andraka słowami: „Tutaj, na obczyźnie, ten szczególny czas świąteczny to czas podziękowań tym, którzy wypełniają swoją misję, ucząc języka polskiego, tradycji i kultury polskiej. To czas podziękowań tym, którzy wspierają nasze szkolnictwo polonijne, to czas podziękowań tym, którzy pielęgnują wśród swoich dzieci język polski i tożsamość narodową”. Serdecznie powitała szanownych gości: konsula generalnego RP Macieja Golubiewskiego, Alicję Tunk – zastępcę konsula generalnego, wicekonsula Mateusza Gmurę, ojców zakonnych obecnych na spotkaniu, dr Iwonę Korgę – prezesa Instytutu Piłsudskiego oraz przedstawicieli Rady Dyrektorów PSFCU: Małgorzatę Czajkowską, Iwonę Podolak, Małgorzatę Gradzki i dyrektora wykonawczego PSFCU Bogdana Chmielewskiego oraz prezesa Fundacji Jana Pawła II Michała Pająka z małżonką, a także dyrektorów, nauczycieli, rodziców ze szkół polonijnych oraz zaproszonych gości. Z ogromną radością powitała szczególnie te osoby, którym przyznano Medale KEN, statuetkę im. Janiny Igielskiej oraz uczniów, laureatów konkursu plastycznego „Św. Jan Paweł II w oczach dziecka”, zorganizowanego przez Muzeum w Bielsku Podlaskim – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w którym udział wzięły szkoły polonijne.

Zgromadzonych gości powitał także gospodarz spotkania – konsul generalny Maciej Golubiewski, podkreślając, jak ważne jest na obczyźnie dbanie o korzenie i dziedzictwo wyniesione z rodzinnego kraju. – Liczba uczniów i nauczycieli polonijnych mówi sama za siebie – to wyjątkowa i bardzo liczna grupa, w której tkwi niesamowity potencjał. Pamiętajmy, że szkoły pełnią rolę wychowawczą, nie tylko edukacyjną. Szkoły i nauczyciele mają za zadanie przekazać młodemu pokoleniu oręż wiedzy i tożsamości, z którymi będą mogli wyjść naprzeciw często krzywdzącym i uproszczonym tezom o roli Polski w rozwoju kultury zachodniej, Stanów Zjednoczonych czy roli Polaków podczas wojen światowych, szczególnie tej ostatniej. Tak więc ta rola wychowawcza, rola krzewienia dumy z bycia Polakiem, dumy z osiągnięć Polski, jest równie ważna, jak dbanie o jakość uczenia języka polskiego – powiedział konsul generalny.

Wyróżnieni

Medale Komisji Edukacji Narodowej są najwyższym odznaczeniem państwowym przyznawanym obywatelom polskim mieszkającym za granicą, cudzoziemcom i innym osobom, którzy swoją działalnością przyczyniają się do promowania Polski za granicą i do rozwoju współpracy międzynarodowej w zakresie oświaty i wychowania. W tym roku odznaczenia za szczególne zasługi na tym polu otrzymały 32 osoby.

Natomiast Statuetka im. Janiny Igielskiej to nagroda ustanowiona w 2006 roku, w piątą rocznicę śmierci tej wybitnej działaczki polonijnej, przyznawana osobom i instytucjom zasłużonym dla polonijnej oświaty. Przyznanie tej nagrody jest dowodem, że osoby, które ją otrzymują, wykazują się aktywnością i zaangażowaniem w sprawy szkolnictwa polonijnego, a także niestrudzoną pracą na rzecz oświaty polonijnej. Statuetki wręczane były na Balu Nauczyciela w październiku 2017 r., a otrzymali je polonijni działacze: państwo Helena i Wincenty Knapczyk, Polska Fundacja w Clark i pani Wioletta Jusińska. Natomiast w grudniu w Konsulacie RP z rąk wiceprezes CPSD Anny Tracz statuetkę odebrała pani Teresa Osadnik.

Następnie Konsul Generalny wręczył nagrody uczniom wyróżnionym w konkursie plastycznym pt. „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”. Nagrody, ufundowane przez Muzeum w Bielsku Podlaskim – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, otrzymali następujący uczniowie: Filip Sadowski z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny w Ozone Park, NY oraz Kamila Bartoszewicz i Filip Drozdów z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. S. Moniuszki w Rockaway Beach, NY. Opiekunem dwojga uczniów z PSD w Rockaway Beach była pani Agnieszka Misior, tegoroczna laureatka Medalu KEN.

Świąteczne życzenia

O oprawę artystyczną uroczystości zadbały nauczycielki z Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii im. św. Cyryla i Metodego. Przepiękne polskie kolędy i tradycyjne przełamanie się opłatkiem wprowadziły wszystkich gości w prawdziwie świąteczny nastrój.

Na zakończenie uroczystości prezes CPSD dr Dorota Andraka podziękowała Zarządowi za cały rok ciężkiej i wytrwałej pracy i życzyła wiele sił, ponieważ w 2018 roku Centralę Polskich Szkół Dokształcających czekają kolejne wyzwania. Do wszystkich zgromadzonych gości zwróciła się słowami: „Cieszę się, że mogliśmy dzisiaj uczestniczyć w tak podniosłej chwili jak wręczanie odznaczenia, które zarówno dla każdego nauczyciela, jak i osoby związanej z oświatą polonijną, jest bardzo ważne. Pragnę też jako prezes CPSD w imieniu własnym oraz zarządu złożyć świąteczne życzenia i podziękować tym, którzy wierzyli w moją uczciwość, jak i tych, którzy odpowiadają za sprawy finansowe i decyzje podjęte przez zarząd. Szanujmy to, co mamy, co razem osiągnęliśmy. Dzielmy się swoim bogactwem duchowym i materialnym z innymi, w blasku każdego dnia żyjmy zdrowo i szczęśliwie, a Nowy Rok niech będzie czasem spełnionych marzeń i nadziei”.

Po raz kolejny Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku otworzył swoje drzwi przedstawicielom szkolnictwa polonijnego. Dzięki wzajemnej współpracy ośrodków polonijnych w okręgu konsularnym RP w Nowym Jorku szkolnictwo polonijne z roku na rok odnosi coraz liczniejsze sukcesy. Jednakże osiągnięcia oświaty polonijnej muszą być wspierane nie tylko przez samą Polonię, ale przede wszystkim przez władze Rzeczypospolitej Polskiej. Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie równie owocny, a współpraca ze wszystkimi polonijnymi organizacjami przyczyni się do jeszcze większego szerzenia naszej tożsamości narodowej na obczyźnie.

Aneta Matyszczyk


Osoby wyróżnione medalami KEN:

RODZICE

 • Anna Jędruczek – PSD im. Cyryla i Metodego, NY
 • Katarzyna Szymanowska – Polska Szkoła im. św. Jadwigi Królowej, NY
 • Izabela Pytel – Polska Szkoła im. św. Jadwigi Królowej, NY
 • Tomasz Bielecki – Polska Szkoła Dokształcająca im. św. Faustyny, Ozone Park, NY
 • Waldemar Poznański – PSS w Derby, CT
 • Renata Klibisz – PSD im. św. Kolbego w Riverhead, NY

ZASŁUŻENI DZIAŁACZE POLONIJNI

 • Zuzanna Żurek – Prezes Koła Oświatowego PSD im. H. Sienkiewicza
 • Bogdan Chmielewski – dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej
 • Michael Pająk – Prezes Fundacji Jana Pawła II

DUCHOWNI

 • Ojciec Dominik Libiszewski – Amerykańska Częstochowa, PA
 • Ojciec Waldemar Łątkowski – Parafia św.

DYREKTORZY SZKÓŁ POLONIJNYCH

 • Bożena Mahmoud – PSD im. św. Kolbego, Riverhead, NY
 • Elżbieta Złotnik – Szkoła Języka Polskiego im.
 • Hanna Czuma – Polska Szkoła im.
 • Janusz Grabarz – PSD w Glenn Head, Long Island, NY
 • Irena Bogusiewicz – PSD im M.C. Skłodowskiej w Clearwater, FL
 • Beata Popowska – PSD im. Ojca Kordeckiego, NY
 • Agnieszka Misior – PSD im. S. Moniuszki, Rockaway Beach, NY

NAUCZYCIELE

 • Małgorzata Marut-Paluch – Polska Szkoła im. św. Jadwigi Królowej, NY
 • Jolanta Leszczyńska – Polska Szkoła im. K. Pułaskiego w S. Hackensack, NJ
 • Marzena Huba – PSD im. Cyryla i Metodego, NY
 • Justyna Wódz – PSD im. Cyryla i Metodego, NY
 • Małgorzata Siatkowska – PSD im. św. Faustyny, Ozone Park, NY
 • Emilia Sowa – Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. św. St. Kostki w Garfield, NY
 • Halina Sibik – Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. św. St. Kostki w Garfield, NY
 • Małgorzata Seternus – Polska Szkoła Sobotnia, Buffalo, NY
 • Renata Palac – PSD im. H. Sienkiewicza, NY
 • Anna Piterow – PSD im. H. Sienkiewicza, NY
 • Izabela Wysocka – PSD im. Jana Pawła II, Staten Island, NY
 • Sylwia Nowak – PSD im J. Popiełuszki , Passaic, NJ
 • Felicytas Podolańczuk – PSD im. A. Janty Połczyńskiego w Lakewood, NJ
 • Anna Pitera – PSD im. Św. Jadwigi w Trenton, NJ
wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com