Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Uczestnicy...

Polonijny opłatek i jasełka w Polskiej Szkole Społecznej w Mahopac

01-04-2018

W niedzielę 10 grudnia w Polskiej Szkole Społecznej w Mahopac odbyło się doroczne polonijne spotkanie opłatkowe połączone z przedstawieniem jasełkowym.

Do tradycyjnej wieczerzy zasiadło w tym roku wyjątkowo wielu gości. Choć szkoła liczy tylko 80 uczniów, to w polonijnym opłatku wzięło udział około 300 osób. Za przygotowanie wieczerzy odpowiedzialni byli rodzice, a na suto zastawionym stole znalazły się m.in. takie potrawy jak smażona ryba, pierogi, kapusta z grzybami, barszcz czerwony z uszkami i różne rodzaje ciast.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć jasełka w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły. – Przygotowaniem do jasełek jak co roku „zarządzała” nasza pani dyrektor Joasia Pilarska, ale cała kadra nauczycielska i rodzice bardzo pomagali – mówi pani Marta Gil, jedna z nauczycielek. Barwne kostiumy, gra młodych aktorów i śpiewane przez nich kolędy wywarły na publiczności duże wrażenie i przysporzyły widzom wielu wzruszeń. Po przedstawieniu pani dyrektor Joanna Pilarska oficjalnie pożegnała uczniów, którzy w tym roku podeszli do egzaminu LOTE (Regents) i po raz ostatni brali udział w jasełkach.

Tego dnia dzieci z Polskiej Szkoły czekała jeszcze dodatkowa atrakcja: wizyta św. Mikołaja, który na swych saniach miał prezenty zarówno dla uczniów, jak i innych dzieci obecnych na sali. – Fundatorem prezentów zawsze jest Polsko-Amerykański Klub Dziedzictwa w Mahopac – informuje pani Marta Gil. Św. Mikołaj chętnie też pozował do pamiątkowych zdjęć.

Dużą popularnością cieszył się minikiermasz, na którym można było nabyć opłatki, ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, domki z piernika i kolorowe mydełka wykonane przez jedną z uczennic.

Nie pobieramy opłat za wstęp. Uczta wigilijna jest zawsze wystawna, a Mikołaj daje prezenty wszystkim dzieciom. Jesteśmy bardzo dumni z tych naszych corocznych spotkań – podsumowuje pani Marta, dodając, że są zawsze tak udane dzięki zaangażowaniu całej lokalnej polonijnej społeczności.

opr. JLS


Oficjalni sponsorzy spotkania:

  • Polsko-Amerykański Klub Dziedzictwa w Mahopac
  • Polish Deli w Mahopac
  • Rumcajs Polish Deli
  • Państwo Rusinowscy
  • P. Janusz Bogus
  • Greenpoint Tree Service
  • P. Sławek Biernat

Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,848.html

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com