Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Uczestnicy...

Polonijny opłatek i jasełka w Polskiej Szkole Społecznej w Mahopac

01-04-2018

W niedzielę 10 grudnia w Polskiej Szkole Społecznej w Mahopac odbyło się doroczne polonijne spotkanie opłatkowe połączone z przedstawieniem jasełkowym.

Do tradycyjnej wieczerzy zasiadło w tym roku wyjątkowo wielu gości. Choć szkoła liczy tylko 80 uczniów, to w polonijnym opłatku wzięło udział około 300 osób. Za przygotowanie wieczerzy odpowiedzialni byli rodzice, a na suto zastawionym stole znalazły się m.in. takie potrawy jak smażona ryba, pierogi, kapusta z grzybami, barszcz czerwony z uszkami i różne rodzaje ciast.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć jasełka w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły. – Przygotowaniem do jasełek jak co roku „zarządzała” nasza pani dyrektor Joasia Pilarska, ale cała kadra nauczycielska i rodzice bardzo pomagali – mówi pani Marta Gil, jedna z nauczycielek. Barwne kostiumy, gra młodych aktorów i śpiewane przez nich kolędy wywarły na publiczności duże wrażenie i przysporzyły widzom wielu wzruszeń. Po przedstawieniu pani dyrektor Joanna Pilarska oficjalnie pożegnała uczniów, którzy w tym roku podeszli do egzaminu LOTE (Regents) i po raz ostatni brali udział w jasełkach.

Tego dnia dzieci z Polskiej Szkoły czekała jeszcze dodatkowa atrakcja: wizyta św. Mikołaja, który na swych saniach miał prezenty zarówno dla uczniów, jak i innych dzieci obecnych na sali. – Fundatorem prezentów zawsze jest Polsko-Amerykański Klub Dziedzictwa w Mahopac – informuje pani Marta Gil. Św. Mikołaj chętnie też pozował do pamiątkowych zdjęć.

Dużą popularnością cieszył się minikiermasz, na którym można było nabyć opłatki, ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, domki z piernika i kolorowe mydełka wykonane przez jedną z uczennic.

Nie pobieramy opłat za wstęp. Uczta wigilijna jest zawsze wystawna, a Mikołaj daje prezenty wszystkim dzieciom. Jesteśmy bardzo dumni z tych naszych corocznych spotkań – podsumowuje pani Marta, dodając, że są zawsze tak udane dzięki zaangażowaniu całej lokalnej polonijnej społeczności.

opr. JLS


Oficjalni sponsorzy spotkania:

  • Polsko-Amerykański Klub Dziedzictwa w Mahopac
  • Polish Deli w Mahopac
  • Rumcajs Polish Deli
  • Państwo Rusinowscy
  • P. Janusz Bogus
  • Greenpoint Tree Service
  • P. Sławek Biernat

Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,848.html

wróć

Fotorelacje

Weterański opłatek w Bostonie

W sobotę 13 stycznia w siedzibie Placówki #37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bostonie odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Wzięli w nim udział weterani i członkinie Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP z Bostonu, przedstawiciele lokalnych polonijnych organizacji oraz goście z Connecticut. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-27-2018
Zabawa karnawałowa dla dzieci w Polskiej Szkole w Clearwater
01-27-2018
Bal charytatywny Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford
01-27-2018
Występ Kabareta pod Wyrwigroszem w Plainville
01-27-2018
30-lecie PSS im. Adama Mickiewicza w Stamford
01-27-2018
Zabawa karnawałowa – bal maskowy z kolacją w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com