Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Prof. Szybalski...

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza spotkali się z prof. Szybalskim

12-07-2017

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie uczestniczyli w październiku w wielu polonijnych wydarzeniach. Między innymi 15 października licealiści kibicowali uczestnikom koncertu „Polonia Wspiera Talenty”, który odbył się po raz trzeci na Greenpoincie w Centrum Polsko-Słowiańskim, zaś 24 października uczestniczyli w spotkaniu z prof. Wacławem Szybalskim w Fundacji Kościuszkowskiej.

Ojciec biologii syntetycznej

Prof. Szybalski jest wybitnym naukowcem, genetykiem, biochemikiem i onkologiem, który od 1950 roku pracuje w USA. Naukowiec nazywany jest ojcem biologii syntetycznej. Jest także twórcą tzw. terapii wielowiekowej wykorzystywanej m.in. w walce przeciw gruźlicy, białaczce czy wirusowi HIV. Trzykrotnie był nominowany do Nagrody Nobla. Mimo że nie jest laureatem tego wyróżnienia, wielu naukowców, którzy szli tropem jego badań, zdobyło Nobla.

Z rodzinnego albumu

W czasie sobotniego spotkania prof. Szybalski zaskakiwał kilkakrotnie swoim doskonałym poczuciem humoru oraz wspomnieniami, m.in. o Audrey Hepburn, która należała do grona bliskich mu osób. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć zdjęcia 11-letniego Wacława na otwarciu Instytutu Radowego w Warszawie w towarzystwie dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, a także zdjęcia z niedawnego otwarcia biblioteki im. prof. Szybalskiego w Cold Spring Harbor Lab. – Podczas wystawy można było również zobaczyć zdjęcie z odsłonięcia przez prof. Watsona kryształowej tablicy pamiątkowej w Instytucie Biofizyki i Biochemii PAN w Warszawie, poświęconej pamięci profesorów lwowskich, a ufundowanej przez Szybalskiego – powiedziała jedna z obecnych na spotkaniu uczennic.

Wieczór w Fundacji Kościuszkowskiej urozmaicony był pokazem filmu dokumentalnego o prof. Szybalskim pt. „Esencja życia” autorstwa Anny Ferens, która także uczestniczyła w spotkaniu. Dzięki projekcji i rozmowie z reżyserką uczniowie utrwalili informacje o prof. Szybalskim, a także o polskim Lwowie i jego wspaniałych mieszkańcach.

opr. AG


Profesor Wacław Szybalski urodził się 96 lat temu we Lwowie w rodzinie szlacheckiej herbu Prus I. We Lwowie uczęszczał do gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego oraz na Politechnikę. W czasie wojny działał w ruchu oporu. Pracował jako karmiciel wszy w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami przy Uniwersytecie Jana Kazimierza u prof. Rudolfa Weigla, notabene wynalazcy szczepionki przeciw tyfusowi. – Instytut dawał skuteczną ochronę zatrudnionym w nim pracownikom – przede wszystkim naukowcom, pozbawionym środków utrzymania i narażonym na represje okupantów sowieckich i niemieckich. Do tego grona zaliczali się, oprócz mnie, antropolog Jan Czekanowski, matematyk Stefan Banach, geograf i kartograf Eugeniusz Romer, poeta Zbigniew Herbert i wielu innych – wspominał profesor. Po wojnie Szybalski uzyskał doktorat nauk chemicznych na Politechnice w Gdańsku. Po przybyciu do USA został zatrudniony w znamienitym laboratorium w Cold Spring Harbor w Nowym Jorku. Przyczyniła się do tego wiedza oraz praktyka zdobyta przez profesora m.in. w czasie wcześniejszego, paroletniego pobytu w Kopenhadze, w laboratorium innego noblisty, Nielsa Bohra.

Prof. Szybalski pomimo swego wieku jest nadal zawodowo aktywny. Pracuje w laboratorium na Uniwersytecie w Madison (WI). Jest także na bieżąco z wiadomościami z Polski i świata. Zaprasza i pomaga naukowcom z Polski. Ma wszędzie oddanych przyjaciół, do których zalicza się między innymi noblista dr James Watson, poznany jeszcze w czasach wspólnej pracy w laboratorium w Cold Spring (NY).

wróć

Fotorelacje

Zabawa karnawałowa Sobotniej Szkoły Języka Polskiego z Indian Orchard

W sobotę 10 lutego na parkiecie w Parku Piłsudskiego w Holyoke można było dostrzec zarówno eleganckie kreacje, jak i koszule w kratę i kowbojskie kapelusze. Motywem przewodnim zabawy zorganizowanej w tym roku przez Sobotnią Szkołę Języka Polskiego z Indian Orchard był Dziki Zachód i niektórzy z ochotą wczuli się w ten klimat. Fot. Jan Wójcik

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
02-25-2018
Film „Kobiety mafii” w Hawthorne Theatre w Hawthorne
02-25-2018
Msza św. i spotkanie ewangelizacyjne w kościele św. Michała w Derby
02-25-2018
90. urodziny ks. Anthony’ego Iwuca
02-25-2018
Obchody Dnia Myśli Braterskiej w kościele St. Frances De Chantal
02-25-2018
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Polonii of Long Island
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com