Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Prof. Szybalski...

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza spotkali się z prof. Szybalskim

12-07-2017

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie uczestniczyli w październiku w wielu polonijnych wydarzeniach. Między innymi 15 października licealiści kibicowali uczestnikom koncertu „Polonia Wspiera Talenty”, który odbył się po raz trzeci na Greenpoincie w Centrum Polsko-Słowiańskim, zaś 24 października uczestniczyli w spotkaniu z prof. Wacławem Szybalskim w Fundacji Kościuszkowskiej.

Ojciec biologii syntetycznej

Prof. Szybalski jest wybitnym naukowcem, genetykiem, biochemikiem i onkologiem, który od 1950 roku pracuje w USA. Naukowiec nazywany jest ojcem biologii syntetycznej. Jest także twórcą tzw. terapii wielowiekowej wykorzystywanej m.in. w walce przeciw gruźlicy, białaczce czy wirusowi HIV. Trzykrotnie był nominowany do Nagrody Nobla. Mimo że nie jest laureatem tego wyróżnienia, wielu naukowców, którzy szli tropem jego badań, zdobyło Nobla.

Z rodzinnego albumu

W czasie sobotniego spotkania prof. Szybalski zaskakiwał kilkakrotnie swoim doskonałym poczuciem humoru oraz wspomnieniami, m.in. o Audrey Hepburn, która należała do grona bliskich mu osób. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć zdjęcia 11-letniego Wacława na otwarciu Instytutu Radowego w Warszawie w towarzystwie dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, a także zdjęcia z niedawnego otwarcia biblioteki im. prof. Szybalskiego w Cold Spring Harbor Lab. – Podczas wystawy można było również zobaczyć zdjęcie z odsłonięcia przez prof. Watsona kryształowej tablicy pamiątkowej w Instytucie Biofizyki i Biochemii PAN w Warszawie, poświęconej pamięci profesorów lwowskich, a ufundowanej przez Szybalskiego – powiedziała jedna z obecnych na spotkaniu uczennic.

Wieczór w Fundacji Kościuszkowskiej urozmaicony był pokazem filmu dokumentalnego o prof. Szybalskim pt. „Esencja życia” autorstwa Anny Ferens, która także uczestniczyła w spotkaniu. Dzięki projekcji i rozmowie z reżyserką uczniowie utrwalili informacje o prof. Szybalskim, a także o polskim Lwowie i jego wspaniałych mieszkańcach.

opr. AG


Profesor Wacław Szybalski urodził się 96 lat temu we Lwowie w rodzinie szlacheckiej herbu Prus I. We Lwowie uczęszczał do gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego oraz na Politechnikę. W czasie wojny działał w ruchu oporu. Pracował jako karmiciel wszy w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami przy Uniwersytecie Jana Kazimierza u prof. Rudolfa Weigla, notabene wynalazcy szczepionki przeciw tyfusowi. – Instytut dawał skuteczną ochronę zatrudnionym w nim pracownikom – przede wszystkim naukowcom, pozbawionym środków utrzymania i narażonym na represje okupantów sowieckich i niemieckich. Do tego grona zaliczali się, oprócz mnie, antropolog Jan Czekanowski, matematyk Stefan Banach, geograf i kartograf Eugeniusz Romer, poeta Zbigniew Herbert i wielu innych – wspominał profesor. Po wojnie Szybalski uzyskał doktorat nauk chemicznych na Politechnice w Gdańsku. Po przybyciu do USA został zatrudniony w znamienitym laboratorium w Cold Spring Harbor w Nowym Jorku. Przyczyniła się do tego wiedza oraz praktyka zdobyta przez profesora m.in. w czasie wcześniejszego, paroletniego pobytu w Kopenhadze, w laboratorium innego noblisty, Nielsa Bohra.

Prof. Szybalski pomimo swego wieku jest nadal zawodowo aktywny. Pracuje w laboratorium na Uniwersytecie w Madison (WI). Jest także na bieżąco z wiadomościami z Polski i świata. Zaprasza i pomaga naukowcom z Polski. Ma wszędzie oddanych przyjaciół, do których zalicza się między innymi noblista dr James Watson, poznany jeszcze w czasach wspólnej pracy w laboratorium w Cold Spring (NY).

wróć

Fotorelacje

jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Andrzeja Waśko w polskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu

9 czerwca br. w sali parafialnej kościoła Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu, NY odbyła się zabawa taneczna pod hasłem „Powitanie lata z Jubilatem". Podczas imprezy świętowano 25-lecie święceń kapłańskich ks. Andrzeja Waśko, wikarego w tej polskiej parafii. W programie zabawy był przewidziany m.in. taneczny korowód z jubilatem, o oprawę muzyczną zadbał zespól Sygnał, a wszyscy goście mogli liczyć na smaczny posiłek. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
06-26-2018
Koncert grupy Walk Away
06-28-2018
Wykład Sary Campbell pt. „A Polish Odyssey” w Bibliotece Publicznej w Chicopee
06-29-2018
Noc Świętojańska w Haller Post w New Britain
06-29-2018
Wykład Alana Walkera i koncert: Gwiazdy Akademii cz. I w Coral Gables
06-29-2018
Występ Diana Blue i przyjaciele
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com