Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Prof. Szybalski...

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza spotkali się z prof. Szybalskim

12-07-2017

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie uczestniczyli w październiku w wielu polonijnych wydarzeniach. Między innymi 15 października licealiści kibicowali uczestnikom koncertu „Polonia Wspiera Talenty”, który odbył się po raz trzeci na Greenpoincie w Centrum Polsko-Słowiańskim, zaś 24 października uczestniczyli w spotkaniu z prof. Wacławem Szybalskim w Fundacji Kościuszkowskiej.

Ojciec biologii syntetycznej

Prof. Szybalski jest wybitnym naukowcem, genetykiem, biochemikiem i onkologiem, który od 1950 roku pracuje w USA. Naukowiec nazywany jest ojcem biologii syntetycznej. Jest także twórcą tzw. terapii wielowiekowej wykorzystywanej m.in. w walce przeciw gruźlicy, białaczce czy wirusowi HIV. Trzykrotnie był nominowany do Nagrody Nobla. Mimo że nie jest laureatem tego wyróżnienia, wielu naukowców, którzy szli tropem jego badań, zdobyło Nobla.

Z rodzinnego albumu

W czasie sobotniego spotkania prof. Szybalski zaskakiwał kilkakrotnie swoim doskonałym poczuciem humoru oraz wspomnieniami, m.in. o Audrey Hepburn, która należała do grona bliskich mu osób. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć zdjęcia 11-letniego Wacława na otwarciu Instytutu Radowego w Warszawie w towarzystwie dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, a także zdjęcia z niedawnego otwarcia biblioteki im. prof. Szybalskiego w Cold Spring Harbor Lab. – Podczas wystawy można było również zobaczyć zdjęcie z odsłonięcia przez prof. Watsona kryształowej tablicy pamiątkowej w Instytucie Biofizyki i Biochemii PAN w Warszawie, poświęconej pamięci profesorów lwowskich, a ufundowanej przez Szybalskiego – powiedziała jedna z obecnych na spotkaniu uczennic.

Wieczór w Fundacji Kościuszkowskiej urozmaicony był pokazem filmu dokumentalnego o prof. Szybalskim pt. „Esencja życia” autorstwa Anny Ferens, która także uczestniczyła w spotkaniu. Dzięki projekcji i rozmowie z reżyserką uczniowie utrwalili informacje o prof. Szybalskim, a także o polskim Lwowie i jego wspaniałych mieszkańcach.

opr. AG


Profesor Wacław Szybalski urodził się 96 lat temu we Lwowie w rodzinie szlacheckiej herbu Prus I. We Lwowie uczęszczał do gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego oraz na Politechnikę. W czasie wojny działał w ruchu oporu. Pracował jako karmiciel wszy w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami przy Uniwersytecie Jana Kazimierza u prof. Rudolfa Weigla, notabene wynalazcy szczepionki przeciw tyfusowi. – Instytut dawał skuteczną ochronę zatrudnionym w nim pracownikom – przede wszystkim naukowcom, pozbawionym środków utrzymania i narażonym na represje okupantów sowieckich i niemieckich. Do tego grona zaliczali się, oprócz mnie, antropolog Jan Czekanowski, matematyk Stefan Banach, geograf i kartograf Eugeniusz Romer, poeta Zbigniew Herbert i wielu innych – wspominał profesor. Po wojnie Szybalski uzyskał doktorat nauk chemicznych na Politechnice w Gdańsku. Po przybyciu do USA został zatrudniony w znamienitym laboratorium w Cold Spring Harbor w Nowym Jorku. Przyczyniła się do tego wiedza oraz praktyka zdobyta przez profesora m.in. w czasie wcześniejszego, paroletniego pobytu w Kopenhadze, w laboratorium innego noblisty, Nielsa Bohra.

Prof. Szybalski pomimo swego wieku jest nadal zawodowo aktywny. Pracuje w laboratorium na Uniwersytecie w Madison (WI). Jest także na bieżąco z wiadomościami z Polski i świata. Zaprasza i pomaga naukowcom z Polski. Ma wszędzie oddanych przyjaciół, do których zalicza się między innymi noblista dr James Watson, poznany jeszcze w czasach wspólnej pracy w laboratorium w Cold Spring (NY).

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com