Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Prof. Szybalski...

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza spotkali się z prof. Szybalskim

12-07-2017

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie uczestniczyli w październiku w wielu polonijnych wydarzeniach. Między innymi 15 października licealiści kibicowali uczestnikom koncertu „Polonia Wspiera Talenty”, który odbył się po raz trzeci na Greenpoincie w Centrum Polsko-Słowiańskim, zaś 24 października uczestniczyli w spotkaniu z prof. Wacławem Szybalskim w Fundacji Kościuszkowskiej.

Ojciec biologii syntetycznej

Prof. Szybalski jest wybitnym naukowcem, genetykiem, biochemikiem i onkologiem, który od 1950 roku pracuje w USA. Naukowiec nazywany jest ojcem biologii syntetycznej. Jest także twórcą tzw. terapii wielowiekowej wykorzystywanej m.in. w walce przeciw gruźlicy, białaczce czy wirusowi HIV. Trzykrotnie był nominowany do Nagrody Nobla. Mimo że nie jest laureatem tego wyróżnienia, wielu naukowców, którzy szli tropem jego badań, zdobyło Nobla.

Z rodzinnego albumu

W czasie sobotniego spotkania prof. Szybalski zaskakiwał kilkakrotnie swoim doskonałym poczuciem humoru oraz wspomnieniami, m.in. o Audrey Hepburn, która należała do grona bliskich mu osób. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć zdjęcia 11-letniego Wacława na otwarciu Instytutu Radowego w Warszawie w towarzystwie dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, a także zdjęcia z niedawnego otwarcia biblioteki im. prof. Szybalskiego w Cold Spring Harbor Lab. – Podczas wystawy można było również zobaczyć zdjęcie z odsłonięcia przez prof. Watsona kryształowej tablicy pamiątkowej w Instytucie Biofizyki i Biochemii PAN w Warszawie, poświęconej pamięci profesorów lwowskich, a ufundowanej przez Szybalskiego – powiedziała jedna z obecnych na spotkaniu uczennic.

Wieczór w Fundacji Kościuszkowskiej urozmaicony był pokazem filmu dokumentalnego o prof. Szybalskim pt. „Esencja życia” autorstwa Anny Ferens, która także uczestniczyła w spotkaniu. Dzięki projekcji i rozmowie z reżyserką uczniowie utrwalili informacje o prof. Szybalskim, a także o polskim Lwowie i jego wspaniałych mieszkańcach.

opr. AG


Profesor Wacław Szybalski urodził się 96 lat temu we Lwowie w rodzinie szlacheckiej herbu Prus I. We Lwowie uczęszczał do gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego oraz na Politechnikę. W czasie wojny działał w ruchu oporu. Pracował jako karmiciel wszy w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami przy Uniwersytecie Jana Kazimierza u prof. Rudolfa Weigla, notabene wynalazcy szczepionki przeciw tyfusowi. – Instytut dawał skuteczną ochronę zatrudnionym w nim pracownikom – przede wszystkim naukowcom, pozbawionym środków utrzymania i narażonym na represje okupantów sowieckich i niemieckich. Do tego grona zaliczali się, oprócz mnie, antropolog Jan Czekanowski, matematyk Stefan Banach, geograf i kartograf Eugeniusz Romer, poeta Zbigniew Herbert i wielu innych – wspominał profesor. Po wojnie Szybalski uzyskał doktorat nauk chemicznych na Politechnice w Gdańsku. Po przybyciu do USA został zatrudniony w znamienitym laboratorium w Cold Spring Harbor w Nowym Jorku. Przyczyniła się do tego wiedza oraz praktyka zdobyta przez profesora m.in. w czasie wcześniejszego, paroletniego pobytu w Kopenhadze, w laboratorium innego noblisty, Nielsa Bohra.

Prof. Szybalski pomimo swego wieku jest nadal zawodowo aktywny. Pracuje w laboratorium na Uniwersytecie w Madison (WI). Jest także na bieżąco z wiadomościami z Polski i świata. Zaprasza i pomaga naukowcom z Polski. Ma wszędzie oddanych przyjaciół, do których zalicza się między innymi noblista dr James Watson, poznany jeszcze w czasach wspólnej pracy w laboratorium w Cold Spring (NY).

wróć

Fotorelacje

Konkurs Miss Polonia Floryda 2019 w Polskim Centrum w Clearwater – 8 września 2018 r.

– Wyszło lepiej niż się spodziewaliśmy – mówi o konkursie Miss Polonia Floryda 2019 Ewa Ostrowski z Polskiego Centrum w Clearwater. To właśnie w tym klubie 8 września br. wieczorem odbyły się pierwsze od ponad 20 lat wybory najpiękniejszej Polski na Florydzie. Impreza ta ma już na stałe wrócić do polonijnego kalendarza. Fot. Roman Koczwara, Atom Image,Inc

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com