Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Ślubowanie pierwszoklasistów w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej i św. Kazimierza na Brooklynie

12-07-2017

Kolejne pokolenie...
Fot. Urszula Grum
Fot. Urszula Grum

W pierwszą sobotę listopada w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej i św. Kazimierza na Brooklynie odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów. Trzynaścioro uczniów klasy pierwszej ślubowało: „My uczniowie klasy pierwszej, wychowawczyni oraz rodzice klasy pierwszej Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej i św. Kazimierza ślubujemy być wiernymi tradycjom Polski, szanować język polski i kulturę polską, godnie reprezentować naszą szkołę i dbać o jej dobre imię, uczyć się języka polskiego według posiadanych zdolności i możliwości, który łączy każdego z nas i naszą rodzinę z ojczyzną.”

Uroczyste przywitanie

Tuż po przyjęciu pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniu polskiego hymnu narodowego ubrani w koszulki szkolne uczniowie klasy czwartej wprowadzili pierwszoklasistów na scenę. Prowadząca program licealistka Olivia Legowski powitała wszystkich. Kandydaci na uczniów radośnie odśpiewali rymowankę pt. „Podaj rękę przyjacielu”. Głos zabrała dyrektor szkoły Teresa Ramotowski, która zaakcentowała rolę ślubowania w życiu uczniów polskiego pochodzenia, a także w tradycji systemu edukacyjnego w Polsce.

W części artystycznej wzięli udział bohaterowie dnia – uczniowie klasy pierwszej i zaproszeni goście. Czwartoklasiści natomiast w sposób humorystyczny egzaminowali kandydatów, czy nadają się na uczniów klasy pierwszej. Egzamin został zdany celująco. Pierwszoklasiści popisali się umiejętnością śpiewania w języku polskim oraz recytacji polskich rymowanek. Nie obca im była znajomość obowiązków i regulaminu ucznia oraz wiedza na temat patronów szkoły, którymi są Matka Boska Częstochowska i św. Kazimierz. Gospodarzami części artystycznej było dwoje uczniów z klasy czwartej: Sylwia Ptaszek oraz Tomasz Kucharczyk. Przebrani za dobre duchy próbowali podnieść stopień trudności egzaminu, aby w rezultacie włączyć dzieci w poczet uczniów pierwszej klasy naszej szkoły. Dzieci śpiewały piosenki „Dostał Jacek elementarz” i „Pierwszaczek”. Śpiewając wyraziły dumę z posiadania elementarza jako podstawowego źródła nauki czytania w języku polskim i z bycia dzielnym i samodzielnym uczniem polskiej szkoły.

Uczniowie skierowali prośbę do szkoły, aby była im przyjazna, oraz „wyśpiewały”, że „szkołę lubić się da”. Bardzo integracyjne znaczenie miał czterowiersz utworzony do melodii „Bo wszyscy harcerze to jedna rodzina”. Śpiewając i porównując klasę pierwszą do rodziny dzieci, nie tylko te z klasy I, ale również starsze poczuły bardziej zażyły związek ze szkołą.

Ślubowanie

Po części artystycznej pani dyrektor odczytała rotę ślubowania. Uczniowie oraz przedstawiciele rodziców: Dariusz Niewinski, Sylwia Ptaszek oraz Aleksandra Bartoszewicz, trzymając wyciągniętą rękę i trzy palce w stronę sztandaru szkoły, odpowiadali głośno: „Ślubujemy”. Następnie dyrektor szkoły dotykając uczniów klasy pierwszej olbrzymim ołówkiem w ramię mówiła: „Pasuję cię uczniem polskiej szkoły dokształcającej oraz gratuluję pięknej postawy ucznia”.

Z okazji włączenia pierwszaków do wspólnoty szkolnej życzenia oraz obietnice wzajemnego wspierania się w przyszłych latach nauki przekazali starsi koledzy ze szkoły, rodzice, nauczyciele, księża oraz pani dyrektor.

Rodzice pierwszaków wykazali się ogromną pracą i zaangażowaniem. Trójka klasowa przygotowała prezent dla małych bohaterów – książkę Antoine'a de Saint-Exupery’ego pt. „Mały książę”. Pani dyrektor wręczyła uczniom klasy pierwszej nowe koszulki szkolne, a zaproszona przedstawicielka Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Jolanta Kwiatkowska wraz z pracownicą banku Krystyną Figiel obdarowały dzieci plecakami z gadżetami reprezentującymi Polish and Slavic Credit Union.

Poczęstunek

Po zakończeniu części oficjalnej dzieci zasiadły do poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Na wszystkich czekała jeszcze jedna miła niespodzianka. Wychowawczyni klasy pierwszej Anna Misiewicz-Andruchów wyświetliła prezentację zdjęć dzieci, które przyjęły ślubowanie, od chwili urodzin do czasu, gdy stały się pełnoprawnymi uczniami szkoły polskiej.

Uroczystość ślubowania integruje uczniów, rodziców i nauczycieli. W trakcie przyjęcia w poczet pełnoprawnych uczniów budzą się uczucia, które wiążą dzieci i ich rodziców ze szkołą i jej tradycjami przeniesionymi z Polski na amerykański grunt. W tegorocznej uroczystości dominowały kolory biały, czerwony i niebieski. Kolory biały i czerwony są symbolem polskich barw narodowych. Kolory czerwony i niebieski odnoszą się do barw narodowych Stanów Zjednoczonych. Równoległe kształcenie amerykańsko-polskie daje naszym dzieciom pełną tożsamość.

Polska Szkoła Dokształcająca przy parafii Matki Boskiej i św. Kazimierza

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com