Nowy Jork

poleć serwis drukuj

150-lat szkoły z Greenpointu

12-06-2017

Dzieci chętnie...
Uczniowie...
Szkolne audytorium...
Poseł stanowy...
Absolwentki P.S. 34...
Trzech ostatnich...

Uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele, a także trzech ostatnich dyrektorów oraz lokalni politycy wzięli udział w uroczystości związanej ze 150-leciem szkoły podstawowej P.S. 34. Jest to zarazem jedna z najpopularniejszych szkół wśród polskich dzieci.

Świętujemy 150-lecie edukacji w tym budynku. To jest niesamowite. To jest szkoła, która służyła wielu pokoleniom dzieci. Nasza generacja, która się dzisiaj tutaj spotkała może zobaczyć jak bardzo imponujące są koneksje związane z przyjaźniami, rodzinami i lokalnym społeczeństwem oraz tą szkołą. To nie jest tylko budynek. On jest piękny i cudowny, ale ma coś więcej, ma duszę, którą jest szkoła P.S. 34 – mówiła jej obecna dyrektorka Carmen Asselta podczas rozpoczęcia jubileuszowych obchodów, które odbyły się w czwartek 30 listopada w szkolnym audytorium.

Jubileuszowa uroczystość

Setki osób wzięły udział w okolicznościowej akademii zorganizowanej z myślą o uczczeniu niecodziennego jubileuszu – 150-lecia szkoły P.S. 34 znajdującej się przy 131 Norman Avenue na Greenpoincie. Uroczystość rozpoczął występ uczniów, którzy przedstawili krótki program artystyczny i zaśpiewali bardzo wymowną piosenkę, przygotowaną na tę okazję. Była nią znana imigracyjna pieśń „This Land Is Your Land” ze zmienionym tekstem, specjalnie dopasowanym do okoliczności. Dlatego też dzieci zostały nagrodzone wielkimi brawami, a refren: „Ta szkoła jest twoją szkołą, ta szkoła jest moją szkołą”, gdy pojawił się po raz drugi, śpiewali prawie wszyscy biorący udział w uroczystości. Po występie uczniów głos zabrała dyrektorka Carmen Asselta, która przywitała wszystkich gości oraz ze wzruszeniem mówiła o szkole przez nią prowadzonej. W uroczystości wzięli również udział jej poprzednicy: Alicja Winnicka, która obecnie pełni funkcję kuratora okręgowego 14. Dystryktu, do którego należy Greenpoint, a także Joseph Caldone, który obecnie pracuje na St. John's University.

Zarówno Alicja Winnicka jak i Joseph Caldone w swoich wystąpieniach podkreślali, że miło im było znów odwiedzić szkołę, w której spędzili sporo czasu i której oddali swoje serce. Jeszcze bardziej cieszyli się z możliwości zobaczenia ze znajomymi nauczycielami, pracownikami administracyjnymi oraz byłymi uczniami, którzy się pojawili, by wspólnie świętować tak ważną rocznicę najstarszej szkoły na Brooklynie.

W uroczystości wzięli również udział politycy z Greenpointu: poseł stanowy Joseph Lentol oraz radny Steven Levin. Joseph Lentol, który wychował się na Brooklynie, opowiedział zebranym o przeszłości tej szkoły oraz o jej znaczeniu dla greenpoinckiego społeczeństwa. Wręczył także na ręce Carmen Asselty okolicznościowy dyplom uznania. Również Stephen Levin przekazał dyrektorce P.S. 34 specjalną proklamację związaną z jubileuszem 150-lecia prowadzonej przez nią szkoły. Wśród gości honorowych można było również zobaczyć przedstawicieli polonijnego środowiska. Obecna była m.in.: wicekonsul Alicja Tunk, prezes i dyrektor wykonawcza Instytutu Józefa Piłsudskiego Iwona Korga oraz działacz z Greenpointu Richard Mazur.

Po zakończeniu uroczystości, jej uczestnicy mieli okazję porozmawiać ze sobą, powspominać czas spędzony w P.S. 34, a także wymienić się różnymi spostrzeżeniami i opiniami. Poza tym można było zobaczyć wystawę prac przygotowanych przez uczniów. Każda klasa opracowała historyczny rozwój różnych dziecin życia na przestrzeni ostatnich 150 lat począwszy od 1867 roku, kiedy to swoją działalność rozpoczęła P.S.34. Z kolei rodzice obecnych uczniów uczęszczających do tej szkoły przygotowali dla uczestników uroczystości specjalny poczęstunek.

Historia szkoły

P.S. 34 jest obecnie najstarszą działającą szkołą podstawową na Brooklynie. Budynek, w którym się znajduje, również zaliczany jest do najstarszych obiektów na Greenpoincie i od 1983 roku objęty jest ochroną miejskiego konserwatora zabytków, a specjalna komisja nadała mu status historyczny, tzw. landmark. Wcześniej, w trakcie wojny secesyjnej, mieścił się w nim szpital dla rannych żołnierzy. Szkoła P.S. 34 upamiętnia komodora Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, którym był Oliver Hazard Perry. Brał on udział w I wojnie berberyjskiej oraz w wojnie brytyjsko-amerykańskiej i wsławił się podczas bitwy o jezioro Erie w 1812 roku. Szkoła P.S 34 od wielu lat należy do najpopularniejszych na Greenpoincie, ale także cieszy się bardzo dobrą opinią i renomą. Jest jedną z najlepszych szkół podstawowych w Nowym Jorku, zarówno w gronie szkół publicznych, jak i prywatnych. W 2012 roku została wyróżniona przez U.S. Department of Education specjalną nagrodą Blue Ribbon 2012, przez co dołączyła do najlepszych szkół w całych Stanach Zjednoczonych. Nastąpiło to po kilkuletnim prowadzeniu jej przez polską dyrektorkę Alicję Winnicką.

Polskość P.S. 34

Szkoła P.S. 34 należy również do najpopularniejszych wśród polskich dzieci oraz dzieci z polskimi korzeniami. Poza tym pracuje tam kilku nauczycieli urodzonych w Polsce lub mających polskie pochodzenie. Dlatego też polskość jest tam obecna na każdym kroku. Obchodzone są polskie święta oraz tradycje. Obecnie do szkoły tej uczęszcza około 500 dzieci, z czego ponad połowę stanowią uczniowie mający polskie pochodzenie. W 2012 roku został w niej uruchomiony Polish Dual Language Program, pierwszy i zarazem jedyny do tej pory w całym Nowym Jorku dwujęzyczny program obejmujący nasz ojczysty język. Dzięki temu język polski jest tam traktowany na równi z językiem angielskim i nie stanowi tylko jednego z przedmiotów, ale także służy jako narzędzie do przekazu informacji, tzn. zajęcia raz prowadzone są po angielsku (w jeden dzień), a innym razem po polsku i następuje to na przemian po sobie. Obecnie programem tym, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród uczniów, objęte są trzy klasy, w tym dzieci przedszkolne, a lekcje prowadzą certyfikowane dwujęzyczne nauczycielki.

BNW

wróć

Fotorelacje

Zabawa karnawałowa Sobotniej Szkoły Języka Polskiego z Indian Orchard

W sobotę 10 lutego na parkiecie w Parku Piłsudskiego w Holyoke można było dostrzec zarówno eleganckie kreacje, jak i koszule w kratę i kowbojskie kapelusze. Motywem przewodnim zabawy zorganizowanej w tym roku przez Sobotnią Szkołę Języka Polskiego z Indian Orchard był Dziki Zachód i niektórzy z ochotą wczuli się w ten klimat. Fot. Jan Wójcik

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
02-25-2018
Film „Kobiety mafii” w Hawthorne Theatre w Hawthorne
02-25-2018
Msza św. i spotkanie ewangelizacyjne w kościele św. Michała w Derby
02-25-2018
90. urodziny ks. Anthony’ego Iwuca
02-25-2018
Obchody Dnia Myśli Braterskiej w kościele St. Frances De Chantal
02-25-2018
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Polonii of Long Island
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com