Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Paszport Niepodległościowy

12-02-2017

Bożena Kamińska...
Na spotkanie...
Zestaw 13 elementów...

Bardzo ciekawym i ważnym wydarzeniem była prezentacja nowego polskiego paszportu, która miała miejsce w niedzielę 26 listopada w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie. Była to pierwsza prezentacja tak zwanego „Paszportu Niepodległościowego” poza granicami Polski. Projekt graficzny tego paszportu jest wędrówką przez pierwsze lata niepodległości Polski.

W spotkaniu z Polonią udział wzięli: Tomasz Zdzikot – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jakub Skiba – prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Robert Kudelski – dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Agnieszka Glapiak – dyrektor Biura Komunikacji Społecznej MSWiA i Ewa Jerzykowska – konsul do spraw paszportowych w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Obecni byli również przedstawiciele polskiej policji, m.in.: gen. Andrzej Szymczyk – I zastępca komendanta głównego policji i inspektor dr Marek Fałdowski – komendant i jednocześnie rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Rolę gospodarza pełniła Bożena Kamińska – prezes i dyrektor wykonawcza Centrum Polsko-Słowiańskiego.

Wiceminister Tomasz Zdzikot powiedział, że delegacja jest tak liczna, gdyż ma do zrealizowania kilka celów – poza prezentacją paszportu. Stronie polskiej zależy przede wszystkim na nawiązaniu bliższej współpracy ze stroną amerykańską w dziedzinie bezpieczeństwa i kształcenia kadry zarządzającej bezpieczeństwem. – Stąd też chcemy podpisać umowę dotyczącą programu takich studiów z University of New Haven w stanie Connecticut – podkreślił.

Przed prezentacją nowego paszportu wiceminister i członkowie polskiej delegacji spotkali się w CPS z grupą polskich policjantów pracujących w policji nowojorskiej, zrzeszonych w Pulaski Association NYPD.

Element programu „Niepodległa”

Podczas spotkania z Polonią przedstawiciele MSWiA oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wyjaśniali ideę oraz cel zastąpienia dotychczasowego paszportu nowym.

Nie wszyscy mamy świadomość, że paszport ma określoną szatę graficzną. Jeśli popatrzycie państwo na paszport wydawany aktualnie, to znajdziemy tam elementy graficzne związane z szeroko rozumianą tematyką podróżniczą: balony, samoloty, stare samochody, wozy ciągnięte przez konie itp. Natomiast nowy paszport ma upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Paszport ten jest elementem programu rządowego „Niepodległa”, który ma wzmocnić poczucie wspólnoty obywatelskiej Polaków – mówił wiceminister Tomasz Zdzikot. – Na stronach nowego paszportu znajdą się motywy bezpośrednio związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Będzie znacznie lepiej zabezpieczony aniżeli dotychczas i dzięki temu stanie się jednym z najlepiej zabezpieczonych paszportów na świecie. Po raz pierwszy w historii paszport będzie nawiązywał do historii Polski. Po raz pierwszy też, przy jego tworzeniu, postanowiliśmy oddać głos obywatelom. Przeprowadziliśmy konsultacje społeczne. Na stronie internetowej Polacy mogli głosować na motywy historyczne, przygotowane przez specjalistów, które miały znaleźć się w paszporcie. Co istotne, te motywy czy te postaci każdemu z nas jednoznacznie kojarzą się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Naszym celem jest, aby Polacy posługiwali się paszportem, który będzie dla wszystkich powodem do dumy! – podkreślił wiceminister.

Przy produkcji paszportu zastosowaliśmy druk offsetowy i sitodruk, ale także wykorzystaliśmy technikę wklęsłodruku. W paszporcie tym stosujemy również specjalny patent, który pozwala na to, że elementy graficzne, które w nim się znajdą, będzie można oglądać zarówno w świetle dziennym, jak i w świetle ultrafioletowym – wyjaśniał Robert Kudelski, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji PWPW.

Najwięcej zabezpieczeń znajdzie się na stronie zawierającej dane osobowe.

Będzie ona przygotowana w specjalnej technice i zostanie wykonana z poliwęglanu. Dzięki temu będziemy mogli wszczepić tam specjalny czip elektroniczny, który – oprócz podstawowych danych, które są w każdym paszporcie – będzie zawierał dane biometryczne. Paszport ten praktycznie nie będzie możliwy do sfałszowania – podkreślił Robert Kudelski.

Kawałek historii w paszporcie

W wyniku konsultacji z historykami i ekspertami MSWiA przygotowało zestaw tak zwanych „motywów obowiązkowych”, które mają znaleźć się w paszporcie. Będą to wizerunki m.in. Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa i Romana Dmowskiego oraz wizerunki związane z Bitwą Warszawską i powstaniami śląskimi, godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza i Order Virtuti Militari.

Drugi zestaw motywów został poddany pod głosowanie. W zestawie tym znalazło się 13 elementów historycznych. Polacy mogli wybierać te, które im się najbardziej podobały i które – ich zdaniem – najlepiej pasują do idei tworzenia paszportu. Głosowanie odbywało się na stronie internetowej www.zaprojektujpaszport.gov.pl od 28 lipca do 10 września 2017 roku. Oddanych zostało blisko 764 tysiące głosów, co dobitnie zaświadcza, że projekt wzbudził ogromne zainteresowanie. 15 tysięcy głosów oddała Polonia amerykańska. Z Nowego Jorku głosowało 2,550 osób, a z Chicago 2,400.

Największe zainteresowanie wzbudziła Mogiła Mogił, czyli Kopiec Piłsudskiego w Krakowie – głosowało na niego 87,357 osób. Na drugim miejscu znalazł się wizerunek Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej (87,233 głosy), a na trzecim orzełek legionowy (79,956 głosów). Kolejne miejsca zajęły: inskrypcja „Matka i Serce Syna” (74,285), podobizna Eugeniusza Kwiatkowskiego – wicepremiera II Rzeczypospolitej, ministra przemysłu i handlu, a następnie ministra skarbu w latach 1935–1939 (72,516 głosów) oraz obraz „Polonia” Jacka Malczewskiego (70,870 głosów). Mniejszym uznaniem cieszyły się wizerunki Władysława Grabskiego, ks. Ignacego Skorupki, gen. brygady Marii Wittek, gen. Józefa Hallera czy Pomnik Powstań Śląskich na Górze św. Anny – i nie znajdą się w paszporcie.

Uczestnicy spotkania w Centrum Polsko-Słowiańskim otrzymali wydrukowaną dosłownie dwa dni wcześniej przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych broszurę przedstawiającą wzór nowego polskiego paszportu, przykłady zastosowanych w nim zabezpieczeń oraz stronę personalizowaną i wizowe, które będą widoczne jedynie w promieniach UV.

Przedmiot dumy

Uczestnicy spotkania pytali, kiedy paszport ten będzie dostępny i kto może zostać jego posiadaczem. Wiele osób chciało też wiedzieć, czy posiadacz dotychczasowego paszportu może go zamienić na nowy, właśnie „niepodległościowy”.

Niestety, jeszcze nie wiadomo dokładnie, kiedy paszport ten zacznie być wydawany. Aktualnie trwa pierwszy etap jego produkcji – przygotowywany jest specjalny papier. A kiedy już będzie gotowy, musi przejść cały zestaw formalności prawnych, a – co najistotniejsze – musi nastąpić jego notyfikacja we wszystkich krajach świata. To na pewno potrwa kilka miesięcy.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych będzie gotowa do produkcji paszportu najpóźniej 31 marca 2018 roku – zapewnił prezes Jakub Skiba.

Również Tomasz Zdzikot zapewnił, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dołoży starań, aby w tym terminie paszport był dostępny.

Aktualnie wymiana ważnego paszportu jest możliwa tylko w przypadku, jeśli ulegnie on zniszczeniu lub został skradziony bądź zagubiony. Tak więc w świetle obowiązujących przepisów posiadacz ważnego paszportu nie może zostać posiadaczem „Paszportu Niepodległościowego”. Aby to było możliwe, musi nastąpić zmiana przepisów. – MSWiA przygotowuje zmianę ustawy o dokumentach paszportowych, która wejdzie w życie przed pojawieniem się nowych paszportów – zapewnił wiceminister Tomasz Zdzikot.

W ciągu roku – zarówno w Polsce, jak i w polskich konsulatach na całym świecie – wydawanych jest około 1.35 miliona paszportów. W samych Stanach Zjednoczonych wydawanych jest blisko 30 tysięcy polskich paszportów. – Przewidujemy, że w 2018 roku liczba polskich obywateli chcących uzyskać paszport wzrośnie o 30-40 procent, ponieważ będzie on przedmiotem ich dumy – podkreślił Jakub Skiba.

Nasza biało-czerwona i hymn

Kiedy opadły nieco „emocje paszportowe”, Agnieszka Glapiak – dyrektor Biura Komunikacji Społecznej MSWiA, zaprezentowała dwie bardzo ładnie broszurki zatytułowane „Biało-Czerwona” i „Hymn Polski”. Obie wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pierwsza broszura zawiera wiele cennych informacji na temat barw narodowych i flagi polskiej. Są też wymienione zasady ich stosowania. Najważniejsza z zasad brzmi: „Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią”. Podkreślono też, że każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania.

W drugiej broszurze zamieszczony jest tekst – jedyny obowiązujący! – oraz nuty „Mazurka Dąbrowskiego”, który jest oficjalnym hymnem Rzeczypospolitej Polskiej. Jest też 10 pytań, na które warto odpowiedzieć, aby upewnić się, jaka jest nasza wiedza na temat hymnu i historii z nim związanej. „Śpiewając słowa „Jeszcze Polska nie zginęła” mamy powody do dumy. Pamiętamy o naszych bohaterskich przodkach, manifestujemy jedność i przywiązanie do tradycji, wierzymy w przyszłość następnych pokoleń Polaków, wyrażamy nasze uczucia” – napisał we wstępie Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Janusz M. Szlechta

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com