Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Kalendarz został...
Okładka kalendarza...

Parafia Bożego Ciała w Buffalo z okazji 120-lecia istnienia wydała jubileuszowy kalendarz ścienny na rok 2018

11-27-2017

Kalendarz, wydany przez parafię Bożego Ciała z okazji 120. rocznicy istnienia, zawiera 25 czarno-białych obrazów utrwalonych w obiektywie fotograficznym, które po wielu latach wydobyto z archiwum parafii. Zdjęcia zostały tak dobrane, by zaprezentowane na nich były różne aspekty życia i historii parafii. Opublikowane zdjęcia przedstawiają m.in. dzielnicę, w której kościół został wybudowany, pierwszych duszpasterzy, siostry uczące w szkole, grupy modlitewne, parafialne drużyny sportowe i życie religijne. W kalendarzu umieszczono również dwa archiwalne wycinki z lokalnej prasy (z 1909 r. i 1930 r.) w języku polskim, relacjonujące uroczystości religijne w parafii.

Wiara i tradycja

Pomysł na zaprezentowanie historii na stronicach kalendarza zbiegł się ze 120. rocznicą erygowania parafii. W 1898 r., na prośbę ordynariusza diecezji Buffalo Jamesa E. Quigleya (1854-1915), przybył do Buffalo z polskiej prowincji Niepokalanego Poczęcia, w Syracuse (243 km dzieli te dwa miasta) franciszkanin – o. Jacek Fudziński OFMCon, by zadośćuczynić potrzebom duchowym wiernych, którzy przybywali z Polski. Miejsce, w którym miała powstać polska parafia, zostało wyznaczona we wschodniej części, gdzie już istniały parafie pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika (1874 r.), św. Wojciecha (1886 r.), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (1888 r.), św. Kazimierza Królewicza (1891 r.), św. Jana Kantego (1892 r.) i Przemienienia Pańskiego (1893 r.). Po zakupie budynków mieszkalnych przez zakonników zostały one zaadaptowane na potrzeby parafii. W jednym z nich mieścił się sklepik, po przeróbkach pomieszczenie zostało dostosowane do sprawowania nabożeństw. O. Fudziński kilka tygodni po przybyciu – 22 kwietnia – otrzymał dekret zatwierdzający nową parafię, nadający jej nazwę: Bożego Ciała. Wiadomość o nowej placówce i gorliwości duchowych synów św. Franciszka szybko rozeszła się po okolicy. Liczba uczestniczących w liturgii z dnia na dzień wzrastała. Polacy z entuzjazmem witali nowych kapłanów, sprawujących sakramenty w ich rodzinnym języku.

Podróż w czasie

Okładka kalendarza została podzielona na dwie części. Górna strona przedstawia mapę Buffalo, przedstawiającą miasto w latach 1896-1901. Mapa ta pochodzi ze zbiorów biblioteki miejskiej w Buffalo (Buffalo & Erie Country Public Library). W lewym górnym rogu umieszczono rysunek wykonany przez s. Geraldine Rutkowski, FSSJ, przedstawiający wspomniane pierwsze własności – budynki mieszkalne i kaplicę z 1898 r. Dolna część okładki przedstawia zdjęcie kościoła (z charakterystycznymi dwiema wieżami), klasztoru i ogrodu od strony północno-wschodniej z czasów współczesnych.

Stare fotografie umieszczone w kalendarzu stanowią cenne źródło wiedzy o życiu religijnym, patriotycznym i rodzinnym, które było bardzo aktywne w miniony stuleciu. Przeglądając stare, czasem pożółkłe, zdjęcia możemy dowiedzieć się, jak żyli polscy emigranci, jak się ubierali, jak spędzali wolny czas, jak przeżywali swoją wiarę i jak wyglądała wtedy dzielnica. Niektóre fotografie są również świadectwem tego, jak zmieniał się wystrój świątyni na przestrzeni lat, na innych uwiecznione zostały nieistniejące już dziś obiekty, m.in. szkoła prowadzona przez siostry ze Zgromadzenia św. Józefa.

Pamiątkowe fotografie

Nazwy miesięcy na stronicach kalendarza wydrukowane są w języku polskim i angielskim. Na karcie października znajdują się trzy zdjęcia (z 1951 r.) z prywatnego albumu Leonarda Sikorskiego. Fotografie przedstawiają błogosławieństwo rodziców w domu przed zawarciem sakramentu małżeństwa, narzeczonych przed ołtarzem i grupowe zdjęcie z zaproszonymi gośćmi weselnymi przed głównym wejściem do świątyni. Listopadowa strona prezentuje dwie pamiątkowe fotografie (z 1930 r. i z 1936 r.), przedstawiające o. Justyna Figasa OFMCon, założyciela najstarszego religijnego programu radiowego pt. „Rodzina Różańcowa”, który jest nadawany do dzisiaj. Zdjęcia przedstawiają franciszkanina przed mikrofonem, nagrywającego program oraz przed głównymi drzwiami do budynku, w którym przygotowywany był program, z niezliczoną liczbą listów od słuchaczy.

Najstarsze zdjęcie w kalendarzu pochodzi z 1898 r. i przedstawia wspomnianego już założyciela i pierwszego proboszcza parafii w towarzystwie współbraci: o. Antoniego Romańskiego, o. Stanisława Tarnowskiego i o. Jozafata Bok. Kolejne pod tym względem jest zdjęcie wykonane w 1916 roku, które przedstawia Victorię Hubert w dniu I Komunii Świętej. Fotografia, na którą trzeba również zwrócić uwagę, znajduje się na stronie lipcowej kalendarza – uwiecznieni są na niej zawodnicy drużyny sportowej, z charakterystycznym napisem na podkoszulkach – nazwą parafii. Zdjęcie zostało wykonane na boisku do gry w baseball w 1917 r.

Ocalić od zapomnienia

Osoby nabywające kalendarz, spoglądając na fotografie, z niedowierzaniem i wzruszeniem odszukują swoich przodków z Polski, którzy kiedyś należeli do parafii. Ich ślady można również odczytać w parafialnych księgach, przechowywanych w kancelarii. Stanowią świadectwo wiary i historii imigrantów, którzy znaleźli swój drugi dom w Ameryce. Kalendarz stworzony z archiwalnych fotografii jest dobrym pomysłem na zaprezentowanie w łatwy i dostępny sposób historii tego miejsca, w którym Polonia żyła i pracowała na przestrzeni XX wieku na terenie miasta Buffalo. Przejrzysta szata graficzna i dobra kolorystyka wzbudzają zainteresowanie każdą kartą kalendarza.

Jak łatwo można się domyślić, kalendarz może posłużyć jako podręcznik, który przybliży zapomnianą historię miejsca i osób. Przy powstawaniu kalendarza współpracowali: Beverly Sikora, Chris Cooly, Martin Ederer, Andy Gołębieski, Mery Palmer oraz Brenda Myc. Kalendarz został wydrukowany przez wydawnictwo „Koronis” z Bydgoszczy.

Paulińska kontynuacja

Od 2004 roku posługę w parafii przejęli ojcowie paulinii, którzy kontynuują pracę zapoczątkowaną 120 lat temu. Zakonnicy w białych habitach każdego dnia przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej wznoszą modły w intencji parafian i dzielnicy, która niestety straciła już nieco swój polonijny charakter. Kiedyś, przed laty, na ulicach w Buffalo można było zobaczyć polskie kobiety, które wzorem swych matek zakładały kolorowe chusty na głowę. Dziś coraz częściej zauważa się kobiety z innych części świata, w burkach, które spacerują po tych samych ulicach i mieszkają w domach, w których kiedyś mieszkali emigranci z Polski. Parafianie dojeżdżają z sąsiednich miejscowości na liturgię. Podejmują różne inicjatywy, aby dorobek ich przodków, ten widzialny i duchowy, nie został zaprzepaszczony. Jednym ze sposobów na utrwalenie tego dorobku, a zarazem ocalenie go od zapomnienia i zaprezentowanie szerszemu gronu, jest właśnie jubileuszowy kalendarz.

Kalendarz można nabyć w kancelarii parafialnej lub składając zamówienie na stronie internetowej parafii.

o. Michał Czyżewski, paulin

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com