Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Bal Nauczyciela w Ridgewood

11-03-2017

Fot. Bożena Mahmoud
Fot. Bożena Mahmoud
Fot. Bożena Mahmoud

14 października był obchodzony Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku w celu upamiętnienia Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Potocznie święto zwane jest Dniem Nauczyciela i obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale we wszystkich polonijnych szkołach rozsianych po świecie.

Od wielu lat obchody tego święta w szkołach zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce rozpoczynają się tydzień wcześniej Balem Nauczyciela. Podobnie było w tym roku. 7 października dzięki gościnności ks. Dariusza Blicharza, proboszcza parafii st. Matthias w Ridgewood, oraz nauczycieli i rodziców z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Jadwigi Królowej, z dyrektor Małgorzatą Starzec na czele, wielu przyjaciół szkolnictwa polonijnego z różnych stanów miało okazję spotkać się w wyśmienitym gronie, aby uczcić swoje święto. Nie zabrakło gości honorowych, a należeli do nich: wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku Mateusz Gmur z małżonką oraz przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z dyrektorem wykonawczym Bogdanem Chmielewskim na czele. Bal Nauczyciela jest okazją do nagrodzenia wyróżniających się nauczycieli, dyrektorów i rodziców dyplomem Prezesa CPSD, a tych najbardziej zasłużonych – statuetką im. Janiny Igielskiej, nagrodą ustanowioną w 2006 roku w piątą rocznicę śmierci tej wybitnej działaczki polonijnej.

Tegorocznymi laureatami zostali Helena i Wincenty Knapczyk, byli zesłańcy na Syberię, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych od 1959 roku i od początku bardzo aktywnie działają w polonijnych organizacjach, są też organizatorami lutowych rocznic zsyłki na Syberię, podczas których gromadzą się żyjący świadkowie ze wschodniego wybrzeża. Statuetkę otrzymała również Polska Fundacja Kulturalna w Clark, jedyna tego typu organizacja na obszarze trzech stanów: New Jersey, Nowy Jork i Connecticut, zajmująca się popularyzacją i promowaniem polskiej kultury i tradycji. Trzecią laureatką była Wioletta Jusińska, prezes terenowy CPSD na stan Connecticut i dyrektor PSD im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Derby.

Wymienione nagrody są ukłonem w stronę osób z pasją przekazujących wiedzę młodym pokoleniom i kultywującym wśród nich polskość. Taki ukłon należy się wszystkim, którym bliskie są wyżej wspomniane cele, a takich ludzi są tysiące. Uczestnicy Balu Nauczyciela są ich przedstawicielami, w ich imieniu i swoim odbierają nagrody, jak również w ich imieniu, a przede wszystkim swoim, szampańsko się bawią.

Bożena Mahmoud

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com