Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Krystyna...

Spotkanie z poetką Krystyną Zajko-Minkiewicz w Klubie Seniora Amber

10-05-2017

22 września – w pierwszy dzień jesieni – w nowojorskim klubie Amber przy 71 India St. gościem była Krystyna Zajko-Minkiewicz, polonistka, poetka i dziennikarka z Legnicy. To spotkanie stało się prawdziwą duchową ucztą.

O uczuciach

Przez ponad dwie godziny jak zaczarowani słuchaliśmy wspaniałej opowieści o poezji, życiu i wartościach, które są w nim najważniejsze – opowiada Janusz Skowron z Klubu Seniora Amber na Greenpoincie. Pretekstem do tych głębokich rozważań stały się wiersze poetki, które mają charakter bardzo osobisty. Są odzwierciedleniem tego, co dla niej ważne, niemal fundamentalne. W swym „Credo po raz pierwszy” wyznaje szczerze:

„Nigdy nie wyrzeknę się siebie
uparcie dotrwam
ja – strażniczka wartości niemodnych
pozostanę na zawsze sobą... młodą.”

Krystyna Zajko-Minkiewicz to właśnie im poświęca w swej poezji najwięcej uwagi. A czyni to w sposób znakomity – prosty, pozbawiony kokieterii, uczciwy. Gdy podczas spotkania czytała swoje wiersze o wszelkich odcieniach uczuć, jakie są udziałem nas wszystkich, przekonywała o znaczeniu wewnętrznej siły i o miłości, która uskrzydla i przenosi góry, uczestnicy spotkania wierzyli jej bezgranicznie i wzruszali się prawdą tych słów.

Siła poezji

Poezja Krystyny Zajko-Minkiewicz ma wielką moc terapeutyczną, co można było zaobserwować po reakcjach słuchaczy. Nie sposób się temu dziwić, bo autorka przełamała wszelkie bariery, jakie zwykle tworzą poeci. Język, niemal pozbawiony typowych środków stylistycznych, skondensowana myśl i nierzadko aforystyczna forma jej ujęcia – wszystko to działa na rzecz głębokiego zrozumienia przekazywanych treści – dodaje Janusz Skowron. Jeden z uczestników spotkania powiedział, że wiersze Krystyny Zajko-Minkiewicz należy czytać codziennie, jak modlitewnik, bo przypominają o rzeczach ważnych, dodają otuchy, pokazują, jak można być szczęśliwym mimo trudów życia. Gdy w wierszu „Mój dekalog” pisze:

„Pokochaj smutek
bez niego nie byłoby radości
Błogosław cierpienie
ono stanowi o twojej sile (...)”

nie sposób jej nie uwierzyć, tym bardziej, gdy odwołuje się do przykładów z własnego życia i czyni to z uśmiechem, bez grymasu bólu na twarzy.

O spotkaniu, o poezji i o niezwykłej osobowości Krystyny Zajko-Minkiewicz można by pisać jeszcze długo, ale jako podsumowanie spotkania z poetką i jej twórczością warto przytoczyć jej „Credo po raz drugi”:

Niczemu nie hołduję
mody niemal się boję.
Wszystko kiedyś przeminie, przepadnie.
Moda – zbyt szybko się zmienia, a rzeczy...
To tylko rzeczy! Dlatego troszczę się o to,
czego ogień nie strawi,
o to, co żyć będzie wiecznie...
Szukam wartości trwałych!”

DS

wróć

Fotorelacje

Zabawa karnawałowa Sobotniej Szkoły Języka Polskiego z Indian Orchard

W sobotę 10 lutego na parkiecie w Parku Piłsudskiego w Holyoke można było dostrzec zarówno eleganckie kreacje, jak i koszule w kratę i kowbojskie kapelusze. Motywem przewodnim zabawy zorganizowanej w tym roku przez Sobotnią Szkołę Języka Polskiego z Indian Orchard był Dziki Zachód i niektórzy z ochotą wczuli się w ten klimat. Fot. Jan Wójcik

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
02-25-2018
Film „Kobiety mafii” w Hawthorne Theatre w Hawthorne
02-25-2018
Msza św. i spotkanie ewangelizacyjne w kościele św. Michała w Derby
02-25-2018
90. urodziny ks. Anthony’ego Iwuca
02-25-2018
Obchody Dnia Myśli Braterskiej w kościele St. Frances De Chantal
02-25-2018
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Polonii of Long Island
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com