Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Krystyna...

Spotkanie z poetką Krystyną Zajko-Minkiewicz w Klubie Seniora Amber

10-05-2017

22 września – w pierwszy dzień jesieni – w nowojorskim klubie Amber przy 71 India St. gościem była Krystyna Zajko-Minkiewicz, polonistka, poetka i dziennikarka z Legnicy. To spotkanie stało się prawdziwą duchową ucztą.

O uczuciach

Przez ponad dwie godziny jak zaczarowani słuchaliśmy wspaniałej opowieści o poezji, życiu i wartościach, które są w nim najważniejsze – opowiada Janusz Skowron z Klubu Seniora Amber na Greenpoincie. Pretekstem do tych głębokich rozważań stały się wiersze poetki, które mają charakter bardzo osobisty. Są odzwierciedleniem tego, co dla niej ważne, niemal fundamentalne. W swym „Credo po raz pierwszy” wyznaje szczerze:

„Nigdy nie wyrzeknę się siebie
uparcie dotrwam
ja – strażniczka wartości niemodnych
pozostanę na zawsze sobą... młodą.”

Krystyna Zajko-Minkiewicz to właśnie im poświęca w swej poezji najwięcej uwagi. A czyni to w sposób znakomity – prosty, pozbawiony kokieterii, uczciwy. Gdy podczas spotkania czytała swoje wiersze o wszelkich odcieniach uczuć, jakie są udziałem nas wszystkich, przekonywała o znaczeniu wewnętrznej siły i o miłości, która uskrzydla i przenosi góry, uczestnicy spotkania wierzyli jej bezgranicznie i wzruszali się prawdą tych słów.

Siła poezji

Poezja Krystyny Zajko-Minkiewicz ma wielką moc terapeutyczną, co można było zaobserwować po reakcjach słuchaczy. Nie sposób się temu dziwić, bo autorka przełamała wszelkie bariery, jakie zwykle tworzą poeci. Język, niemal pozbawiony typowych środków stylistycznych, skondensowana myśl i nierzadko aforystyczna forma jej ujęcia – wszystko to działa na rzecz głębokiego zrozumienia przekazywanych treści – dodaje Janusz Skowron. Jeden z uczestników spotkania powiedział, że wiersze Krystyny Zajko-Minkiewicz należy czytać codziennie, jak modlitewnik, bo przypominają o rzeczach ważnych, dodają otuchy, pokazują, jak można być szczęśliwym mimo trudów życia. Gdy w wierszu „Mój dekalog” pisze:

„Pokochaj smutek
bez niego nie byłoby radości
Błogosław cierpienie
ono stanowi o twojej sile (...)”

nie sposób jej nie uwierzyć, tym bardziej, gdy odwołuje się do przykładów z własnego życia i czyni to z uśmiechem, bez grymasu bólu na twarzy.

O spotkaniu, o poezji i o niezwykłej osobowości Krystyny Zajko-Minkiewicz można by pisać jeszcze długo, ale jako podsumowanie spotkania z poetką i jej twórczością warto przytoczyć jej „Credo po raz drugi”:

Niczemu nie hołduję
mody niemal się boję.
Wszystko kiedyś przeminie, przepadnie.
Moda – zbyt szybko się zmienia, a rzeczy...
To tylko rzeczy! Dlatego troszczę się o to,
czego ogień nie strawi,
o to, co żyć będzie wiecznie...
Szukam wartości trwałych!”

DS

wróć

Fotorelacje

jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Andrzeja Waśko w polskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu

9 czerwca br. w sali parafialnej kościoła Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu, NY odbyła się zabawa taneczna pod hasłem „Powitanie lata z Jubilatem". Podczas imprezy świętowano 25-lecie święceń kapłańskich ks. Andrzeja Waśko, wikarego w tej polskiej parafii. W programie zabawy był przewidziany m.in. taneczny korowód z jubilatem, o oprawę muzyczną zadbał zespól Sygnał, a wszyscy goście mogli liczyć na smaczny posiłek. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
06-26-2018
Koncert grupy Walk Away
06-28-2018
Wykład Sary Campbell pt. „A Polish Odyssey” w Bibliotece Publicznej w Chicopee
06-29-2018
Noc Świętojańska w Haller Post w New Britain
06-29-2018
Wykład Alana Walkera i koncert: Gwiazdy Akademii cz. I w Coral Gables
06-29-2018
Występ Diana Blue i przyjaciele
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com