Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Andrzej Duda jest...

Prezydent Duda w Fundacji Kościuszkowskiej

10-01-2017

Jednym z punktów drugiego dnia wizyty prezydenta RP w Nowym Jorku było spotkanie z przedstawicielami świata nauki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej. To organizacja mająca na celu pogłębianie więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno-naukową.

Dla mnie Fundacja Kościuszkowska jest taką instytucją, z której Polska powinna być dumna, dlatego jestem zdziwiony, że jestem pierwszym prezydentem RP, który ją odwiedził – mówił prezydent Andrzej Duda. – W imieniu RP chciałbym podziękować za te 92 lata, kiedy fundacja działa i wspiera polską naukę i polską młodzież. Ta kwota miliona dolarów rocznie, która jest przeznaczana na program stypendialny, robi wrażenie – dodał.

Kolegium Wybitnych Naukowców

Dr Zbigniew Darzynkiewicz mówił o powstałym przed czterema laty Kolegium Wybitnych Naukowców Polskiego Pochodzenia. Liczy ono obecnie ok. 400 członków. Wśród nich są światowej sławy naukowcy różnych pokoleń, urodzeni w Polsce, ich dzieci i wnuki. Celem jego stworzenia była chęć pokazania osiągnięć polskich naukowców. – Prace naukowe, które otwierają nowe dziedziny, odkrycia, patenty, postęp techniczny stanowią największe bogactwo każdego kraju. Powinniśmy być dumni z tego, jak wielki wkład w intelektualne bogactwo Stanów Zjednoczonych, a pośrednio światowe, ma Polonia – podkreślił dr Darzynkiewicz.

To jest niezwykle ważne, bo my potrzebujemy bardzo jako państwo takiego właśnie wsparcia ze strony polskiego środowiska naukowego na świecie – zaznaczył prezydent Duda, dziękując za stworzenie Kolegium Wybitnych Naukowców Polskiego Pochodzenia. Jak dodał, ważne jest również wsparcie młodych Polaków, także instytucjonalne. – Żeby była instytucja, do której wiadomo, że można się zgłosić, z którą można rozmawiać, która jest w stanie również obiektywnie ocenić, wybrać tych, których warto wspierać – powiedział.

Może być lepiej         

Obecny na spotkaniu prof. Marek Rudnicki, chirurg z Chicago, założyciel Polsko-Amerykańskiego Programu Walki z Rakiem Piersi Amber Coalition, a także Prezes Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, stwierdził, że potencjał polskiej nauki jest ogromny, ale są ograniczenia, które ją hamują. – Szybciej powinno nastąpić usamodzielnienie młodych pracowników. Teraz trwa to bardzo wiele lat. W amerykańskim modelu ludzie bardzo szybko się usamodzielniają. (…) Ważne też jest stworzenie możliwości powrotu do Polski. (…) Istnieją wspólne granty fundowane przez Polskę, ale one są praktycznie jednostronne, to znaczy pieniądze i wszystko zostaje w Polsce, co niestety nie zawsze do końca motywuje. Proponowałbym się przyjrzeć fundacjom Kuwejtu – mówił prof. Rudnicki.

Z kolei dr Celina Imielińska z firmy Vesalius Technologies przekonywała, że studenci w Polsce potrzebują dobrej informacji o możliwościach studiów za granicą. 

Nie za bardzo rozumiem, jak to jest, że od 27 lat nowej Polski statystyczny student III roku w Polsce nie ma pojęcia, jak złożyć podanie na studia doktoranckie w USA, w każdej dziedzinie od humanistycznych do ścisłych. Boom chiński i know-how wziął się z tego procentu, który wrócił do Chin. Polska nie powinna się bać wysyłać najzdolniejszych na studia doktoranckie do USA. W każdej dziedzinie najlepsze uniwersytety mają pieniądze dla studentów, ale profesorowie w Polsce nie przekazują tych informacji. (…) Potrzebna jest reforma świata akademickiego w Polsce, ale może ona być zaimplementowana przez młode pokolenie, które się otworzy na naukę światową – powiedziała dr Imielińska.  

Potrzebny łącznik?

Prezydent Andrzej Duda mówił o możliwości stworzenia łącznika pomiędzy Fundacją Kościuszkowską, a władzami Polski.

Jest mnóstwo programów stypendialnych, z których można skorzystać, ale trzeba wiedzieć jak – to jest kwestia know-how. A młodzi nie wiedzą. Ja mam córkę, która skończyła III rok studiów i wiem, że niektóre jej koleżanki wyjeżdżają studiować z granicę, ale za pieniądze rodziców. Nie korzystają z programów stypendialnych. Dlatego potrzebne jest w Polsce know-how, a jej autentycznie nie ma. Ja jestem otwarty na dyskusje i mogę w jakimś sensie patronować rozpoczęciu tego dzieła, takiej instytucjonalizacji. Jestem gotów włączyć się w tę współpracę jako prezydent – zadeklarował gość Fundacji Kościuszkowskiej, któremu towarzyszyli m.in: szef Kancelarii Prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu Adam Kwiatkowski, ambasador RP w Waszyngtonie prof. Piotr Wilczek, konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.

opr. ar


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,783.html

wróć

Fotorelacje

Konkurs Miss Polonia Floryda 2019 w Polskim Centrum w Clearwater – 8 września 2018 r.

– Wyszło lepiej niż się spodziewaliśmy – mówi o konkursie Miss Polonia Floryda 2019 Ewa Ostrowski z Polskiego Centrum w Clearwater. To właśnie w tym klubie 8 września br. wieczorem odbyły się pierwsze od ponad 20 lat wybory najpiękniejszej Polski na Florydzie. Impreza ta ma już na stałe wrócić do polonijnego kalendarza. Fot. Roman Koczwara, Atom Image,Inc

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com