Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Wyprawa Janusza...

„Spełniajmy marzenia. Wózkiem aktywnym przez USA” w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski

08-12-2017

Janusz Radgowski to maratończyk na wózku inwalidzkim, który po raz drugi przemierzy Stany Zjednoczone. W 2018 r. wystartuje w czwartym już supermaratonie, w którym swój wysiłek dedykuje chorym dzieciom.

Wyprawa Janusza Radgowskiego pod hasłem „Spełniajmy marzenia. Wózkiem aktywnym przez USA” rozpocznie się na Florydzie, w mieście Sarasota, a zakończy w Pensylwanii. Sportowiec pokona podczas swojej podróży trzynaście stanów, wśród których pięć – Ohio, Pensylwania, Nowy Jork, Connecticut oraz New Jersey – obejmuje swoim zasięgiem działania okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Celem tej edycji przedsięwzięcia jest zorganizowanie pomocy i wsparcia finansowego dla ośmioletniego Mateuszka Kaliszewskiemu, chłopca cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe. W ciągu tych niewielu lat życia przeszedł on już kilka poważnych operacji związanych z wodogłowiem i niedomykalnością zastawki serca. Teraz czeka go kolejna – operacja oczu. Mateuszek wymaga stałej rehabilitacji oraz leczenia, którego koszty znacznie przekraczają możliwości jego rodziców. To z dedykacją dla niego Janusz Radgowski pokona tę trasę.

Data startu przypada na szczególny dzień – 1 marca 2018 r. – Święto Żołnierzy Wyklętych. Zakończenie planowane jest na dzień 31 lipca w Amerykańskiej Częstochowie – Doylestown w stanie Pensylwania. Meta znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie wyczynowiec złoży kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Przedsięwzięcie ma zaznaczać także stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sam pan Janusz jest niepełnosprawny – od 9 lat żyje dzięki przeszczepionej nerce, cukrzyca odebrała mu nogę, nie widzi na jedno oko. Mimo to uprawia czynnie maratony, rywalizując ze zdrowymi zawodnikami. Od kilku lat podejmuje się zaś ekstremalnych wyzwań sportowych, ultramaratonów. Każdy z nich dedykuje on choremu dziecku, a swoje zmagania relacjonuje wówczas co dzień za pośrednictwem portali społecznościowych. Na trasie przyszłorocznej wyprawy sportowiec będzie uczestniczył w spotkaniach z Polonią amerykańską, podczas których przedstawi własną historię, opowie o celu swoich wyczynów, a także prosić będzie o wsparcie i pomoc dla chorego chłopca.

Obecnie, wraz z TVPodhale – patronem medialnym oraz Hufcem Podhalańskim Związku Harcerstwa Polskiego, pan Radgowski jest na etapie zaawansowanych przygotowań do przyszłorocznych wyzwań na trasie Floryda – Pensylwania. Wyczyn pana Janusza wymaga, jednakże znacznych nakładów pracy. Z tego względu zwraca się on z prośbą do Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych o pomoc w zaopatrzeniu i w organizowaniu miejsc noclegowych. Mile widziani są dobroczyńcy, którzy zechcieliby przyczynić się do partycypacji w samym supermaratonie. W zamian oferuje on reklamę na stronie internetowej, która otwarta zostanie we wrześniu 2017 r., oraz promocję za pomocą portali społecznościowych oraz patronów medialnych.

Gorąco zachęcamy całą amerykańską Polonię do wsparcia przedsięwzięcia „Spełniajmy marzenia. Wózkiem aktywnym przez USA”! Poniżej zamieszczamy dane teleadresowe niezbędne dla nawiązania w tym celu kontaktu z panem Januszem.

Na podstawie wiadomości ze strony Konsulatu Generalnego RP


Kontakt:

Janusz Radgowski
e- mail:
tel. 601 718 200
 Koszelew 2, 09-530 Gąbin

TVPodhale – patron medialny
tel. 782 111 771
e-mail:
www.tvpodhale.info

wróć

Fotorelacje

Zapusty Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

Zabawa na pożegnanie karnawału to jedna z tradycji Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. W tym roku zapusty odbyły się 3 lutego. Jak zwykle przygotowaniem zabawy zajął się komitet rodzicielski oraz grono pedagogiczne. Podczas zabawy gościom podano gorącą kolację, a dzięki ciastom dostarczonym przez rodziców można było również zjeść coś słodkiego. Oprawę muzyczną zapewnił Dj Kaz. Fot. o. J. Żebrowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
02-25-2018
Film „Kobiety mafii” w Hawthorne Theatre w Hawthorne
02-25-2018
Msza św. i spotkanie ewangelizacyjne w kościele św. Michała w Derby
02-25-2018
90. urodziny ks. Anthony’ego Iwuca
02-25-2018
Obchody Dnia Myśli Braterskiej w kościele St. Frances De Chantal
02-25-2018
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Polonii of Long Island
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com