Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Wyprawa Janusza...

„Spełniajmy marzenia. Wózkiem aktywnym przez USA” w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski

08-12-2017

Janusz Radgowski to maratończyk na wózku inwalidzkim, który po raz drugi przemierzy Stany Zjednoczone. W 2018 r. wystartuje w czwartym już supermaratonie, w którym swój wysiłek dedykuje chorym dzieciom.

Wyprawa Janusza Radgowskiego pod hasłem „Spełniajmy marzenia. Wózkiem aktywnym przez USA” rozpocznie się na Florydzie, w mieście Sarasota, a zakończy w New Jersey. Sportowiec pokona podczas swojej podróży trzynaście stanów, wśród których pięć – Ohio, Pensylwania, Nowy Jork, Connecticut oraz New Jersey – obejmuje swoim zasięgiem działania okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Celem tej edycji przedsięwzięcia jest zorganizowanie pomocy i wsparcia finansowego dla ośmioletniego Mateuszka Kaliszewskiemu, chłopca cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe. W ciągu tych niewielu lat życia przeszedł on już kilka poważnych operacji związanych z wodogłowiem i niedomykalnością zastawki serca. Teraz czeka go kolejna – operacja oczu. Mateuszek wymaga stałej rehabilitacji oraz leczenia, którego koszty znacznie przekraczają możliwości jego rodziców. To z dedykacją dla niego Janusz Radgowski pokona trasę Floryda-New Jersey.

Data startu przypada na szczególny dzień – 1 marca 2018 r. – Święto Żołnierzy Wyklętych. Zakończenie planowane jest na dzień 31 lipca w Amerykańskiej Częstochowie – Doylestown w stanie Pensylwania. Meta znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie wyczynowiec złoży kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Przedsięwzięcie ma zaznaczać także stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sam pan Janusz jest niepełnosprawny – od 9 lat żyje dzięki przeszczepionej nerce, cukrzyca odebrała mu nogę, nie widzi na jedno oko. Mimo to uprawia czynnie maratony, rywalizując ze zdrowymi zawodnikami. Od kilku lat podejmuje się zaś ekstremalnych wyzwań sportowych, ultramaratonów. Każdy z nich dedykuje on choremu dziecku, a swoje zmagania relacjonuje wówczas co dzień za pośrednictwem portali społecznościowych. Na trasie przyszłorocznej wyprawy sportowiec będzie uczestniczył w spotkaniach z Polonią amerykańską, podczas których przedstawi własną historię, opowie o celu swoich wyczynów, a także prosić będzie o wsparcie i pomoc dla chorego chłopca.

Obecnie, wraz z TVPodhale – patronem medialnym oraz Hufcem Podhalańskim Związku Harcerstwa Polskiego, pan Radgowski jest na etapie zaawansowanych przygotowań do przyszłorocznych wyzwań na trasie Floryda – New Jersey. Wyczyn pana Janusza wymaga, jednakże znacznych nakładów pracy. Z tego względu zwraca się on z prośbą do Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych o pomoc w zaopatrzeniu i w organizowaniu miejsc noclegowych. Mile widziani są dobroczyńcy, którzy zechcieliby przyczynić się do partycypacji w samym supermaratonie. W zamian oferuje on reklamę na stronie internetowej, która otwarta zostanie we wrześniu 2017 r., oraz promocję za pomocą portali społecznościowych oraz patronów medialnych.

Gorąco zachęcamy całą amerykańską Polonię do wsparcia przedsięwzięcia „Spełniajmy marzenia. Wózkiem aktywnym przez USA”! Poniżej zamieszczamy dane teleadresowe niezbędne dla nawiązania w tym celu kontaktu z panem Januszem.

Na podstawie wiadomości ze strony Konsulatu Generalnego RP


Kontakt:

Janusz Radgowski
e- mail:
tel. 601 718 200
 Koszelew 2, 09-530 Gąbin

TVPodhale – patron medialny
tel. 782 111 771
e-mail:
www.tvpodhale.info

wróć

Fotorelacje

XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

5 kontynentów, 14 państw, 37 zespołów – te liczby robią wrażenie. W dniach 21–25 lipca w Rzeszowie odbył się XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, w którym wzięło udział łącznie około 1,110 osób. Na kilka dni Rzeszów stał się prawdziwą stolicą polskiego folkloru. Mieszkańcy i turyści mogli podziwiać występy polonijnych zespołów z całego świata, a członkowie zespołów mieli okazję zobaczyć, jak piękne jest Podkarpacie. Fot. Daniel Kozik

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
08-19-2017
Wybory Miss Polonia Massachusetts 2018
08-19-2017
Wybory Miss Polonia Massachusetts 2018
08-19-2017
Dożynki w Stamford
08-19-2017
Piknik w PACC w Webster
08-20-2017
Msza św. z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej w Orlando
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com