Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Greenpoincie

08-02-2017

Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...

We wtorek 1 sierpnia o godzinie 11:00 nad polską dzielnicą na Brooklynie zatrzepotała biało-czerwona flaga ze znakiem Polski Walczącej. Tym symbolicznym gestem Polonia uczciła rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość zorganizowała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Tuż przed godziną 11:00 przy siedzibie PSFUK, znajdującej się przy 100 McGuinness Blvd, Brooklyn, NY 11222, zebrali się konsul generalny RP w Nowym Jork – Maciej Golubiewski, przedstawiciele PSFUK, zaproszeni goście i kombatanci, a wśród nich Władysław Mazur, który walczył w Powstaniu Warszawskim. Pod siedzibę Unii przyszła również Polonia, która chciała być świadkami tej uroczystości.

Dokładnie o 11:00, czyli godzinie „W” (17:00 czasu polskiego) na maszt znajdujący się przy siedzibie PSFUK przy dźwięku syren wciągnięto biało-czerwoną flagę z symbolem Polski Walczącej. Gości przywitał Bogdan Chmielewski – dyrektor wykonawczy PSFUK. – Dokładnie 73 lat temu mieszkańcy Warszawy chwycili za broń i zdecydowali się walczyć o realizację swoich marzeń, a tym głównym marzeniem była wolna Polska i dla mieszkańców Warszawy było bez znaczenia, że nie mają karabinów i czołgów, że przewaga Niemców była ogromna. Powstańcy wiedzieli, że muszą ten czyn podjąć, bo taki był ich obowiązek w stosunku do ojczyzny – powiedział Bogdan Chmielewski. – Wszyscy Polacy niezależnie od tego, czy mieszkają w Polsce, czy poza granicami kraju, muszą pamiętać o tych osobach, które oddały życie za naszą wolność – dodał.

Tuż po wciągnięci flagi na maszt głos zabrał konsul generalny RP w Nowym Jorku. – Szanowni Państwo. Warto tutaj sparafrazować słowa z wczorajszego przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy – powstanie nie było przegrane, jeżeli jego heroizm i świadectwo doprowadziło do wolnej Polski – powiedział Maciej Golubiewski.

Po oficjalnych wystąpieniach był czas na zdjęcia Polonii z kombatantami i chwilę zadumy nad historią Polski. Powstańczy sztandar będzie powiewał nad Greenpointem dokładnie tyle, ile trwało powstanie, czyli 63 dni – do 2 października.

Agnieszka Granatowska


Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com