Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Greenpoincie

08-02-2017

Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...

We wtorek 1 sierpnia o godzinie 11:00 nad polską dzielnicą na Brooklynie zatrzepotała biało-czerwona flaga ze znakiem Polski Walczącej. Tym symbolicznym gestem Polonia uczciła rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość zorganizowała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Tuż przed godziną 11:00 przy siedzibie PSFUK, znajdującej się przy 100 McGuinness Blvd, Brooklyn, NY 11222, zebrali się konsul generalny RP w Nowym Jork – Maciej Golubiewski, przedstawiciele PSFUK, zaproszeni goście i kombatanci, a wśród nich Władysław Mazur, który walczył w Powstaniu Warszawskim. Pod siedzibę Unii przyszła również Polonia, która chciała być świadkami tej uroczystości.

Dokładnie o 11:00, czyli godzinie „W” (17:00 czasu polskiego) na maszt znajdujący się przy siedzibie PSFUK przy dźwięku syren wciągnięto biało-czerwoną flagę z symbolem Polski Walczącej. Gości przywitał Bogdan Chmielewski – dyrektor wykonawczy PSFUK. – Dokładnie 73 lat temu mieszkańcy Warszawy chwycili za broń i zdecydowali się walczyć o realizację swoich marzeń, a tym głównym marzeniem była wolna Polska i dla mieszkańców Warszawy było bez znaczenia, że nie mają karabinów i czołgów, że przewaga Niemców była ogromna. Powstańcy wiedzieli, że muszą ten czyn podjąć, bo taki był ich obowiązek w stosunku do ojczyzny – powiedział Bogdan Chmielewski. – Wszyscy Polacy niezależnie od tego, czy mieszkają w Polsce, czy poza granicami kraju, muszą pamiętać o tych osobach, które oddały życie za naszą wolność – dodał.

Tuż po wciągnięci flagi na maszt głos zabrał konsul generalny RP w Nowym Jorku. – Szanowni Państwo. Warto tutaj sparafrazować słowa z wczorajszego przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy – powstanie nie było przegrane, jeżeli jego heroizm i świadectwo doprowadziło do wolnej Polski – powiedział Maciej Golubiewski.

Po oficjalnych wystąpieniach był czas na zdjęcia Polonii z kombatantami i chwilę zadumy nad historią Polski. Powstańczy sztandar będzie powiewał nad Greenpointem dokładnie tyle, ile trwało powstanie, czyli 63 dni – do 2 października.

Agnieszka Granatowska


Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-24-2018
Doroczny letni festyn parafialny w parafii Christ the Reedemer
07-25-2018
Błogosławieństwo pojazdów i kierujących w parafii św. Róży z Limy
07-26-2018
Koncert „Król Polki”
07-27-2018
XV Kongres Trzeźwości w Sanktuarium MB Częstochowskiej w Doylestown
07-27-2018
Zabawa taneczna w Klubie Pułaskiego w Central Falls
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com