Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Wspólne zdjęcie...

Rodacy walczą o bibliotekę w Poughkeepsie

08-01-2017

W sobotę, 28 lipca, na terenie posesji Nelli i Wojciecha Tomaszewskich w Kerhonkson w stanie Nowy Jork, zebrała się grupa byłych pracowników i wolontariuszy polskiej biblioteki, działającej przy kościele św. Józefa w Poughkeepsie. Przy ognisku smażono kiełbaski, ale przede wszystkim zastanawiano się nad przyszłością kościoła i biblioteki, w której znajduje się pokaźna liczba polskich książek.

Parafia św. Józefa została ustanowiona w 1901 roku, a cztery lata później stanął piękny kościół zbudowany przez Polonię. Jest to jedyny ośrodek polskości w Hudson Valley. Przyjeżdżają do niego przedstawiciele Polonii z odległych miejsc. Jeszcze do niedawna w kościele odprawiane były nabożeństwa po polsku. Przy kościele prężnie działa polska szkoła dokształcająca oraz biblioteka. – Po mszy niedzielnej spotykaliśmy się w bibliotece przy kawie i ciasteczkach, które same piekłyśmy, aby pobyć w polskim towarzystwie, porozmawiać – powiedziała Irena Kunicka, mocno zaangażowana w działalność biblioteki i parafii.

Kościół św. Józefa znalazł się na liście 31 świątyń w archidiecezji nowojorskiej, które z dniem 1 sierpnia 2015 roku zostały zamknięte. Przestały być odprawiane msze święte i oraz udzielane sakramenty. Zamknięta została polska szkoła i biblioteka. Zbiory biblioteki zostały przeniesione na plebanię i... nie są dostępne dla czytelników. Kilkadziesiąt osób, które przybyły na spotkanie na pięknej polanie w Kerhonkson, żywo dyskutowało o przyszłości parafii i biblioteki.

W 2018 roku biblioteka będzie obchodzić 25-lecie działalności. Polska szkoła działa w innym miejscu. Zebrani podjęli decyzję, że „będą walczyć ze wszystkich sił o otwarcie kościoła i biblioteki”. Spotkanie zorganizowały, przy współpracy gospodarzy, Marta Ćwik i Irena Kunicka.

JMS

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com