Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Martynka Wawrzyniak Martynka Wawrzyniak...

Sentymentalny projekt „Ziemia” na Greenpoincie

08-01-2017

„Ziemia” – ceramiczna kula wykonana z brooklyńskiej gliny, pokryta glazurą wykonaną z mieszanki ziemi z różnych stron świata, stanie w sercu polskiej dzielnicy – na Greenpoincie. Obecnie trwa kolejny etap niecodziennego, artystycznego i zarazem społecznego projektu, którego współautorami są mieszkańcy polskiej dzielnicy.

Nie przegap tej szansy i stań się cząstką tego wydarzenia. Ceramiczna kula stanie na specjalnie wydzielonej „leśnej polanie”, która została usytuowana w McGorlick Park na Greenpoincie. Pomysłodawcą niecodziennego projektu jest Martynka Wawrzyniak, od 20 lat emigrantka z Polski. Wyjechała wraz z rodziną kiedy miała 8 lat – najpierw do Nowej Zelandii, a następnie przeprowadziła się do Nowego Jorku. Od 2015 roku mieszka na Greenpoincie. – Jestem osobą bardzo nostalgiczną, która kocha naturę i czuje bliski związek z nią. dlatego chciałam, aby każdy, kto weźmie udział w projekcie, mógł pomyśleć o miejscu, z którym ma nostalgiczne wspomnienia. Główną ideą projektu jest budowanie wspólnoty międzykulturowej w tej wieloetnicznej dzielnicy oraz stworzenie symbolu odzwierciedlającego tęsknotę emigrantów do ich ojczyzny – powiedziała pomysłodawczyni projektu „Ziemia”.

Wystarczy szklanka ziemi

Każdy mieszkaniec North Brooklyn może stać się częścią tego jakże unikatowego wydarzenia. – Uczestnictwo polega na zebraniu szklanki ziemi z miejsc o znaczeniu sentymentalnym. Może to być ziemia z ogrodu naszego dzieciństwa lub okolic naszego domu w Polsce lub w USA. Symboliczną bazą projektu jest powrót do swoich korzeni – opowiada Martynka. Z zebranej od mieszkańców Brooklynu ziemi zostanie wykonana glazura, która pokryje kulę wypaloną z gliny, którą artystka wydobyła przy Clay Street na Greenpoincie. – Pomnik będzie częścią „leśnej polany” w Parku McGorlick, na której już posadziliśmy rośliny występujące dziko w Polsce i na północno-wschodnim terenie Stanów Zjednoczonych – dodaje pomysłodawczyni projektu. Rośliny, które już są posadzone na „leśnej polanie”, zostały wybrane przez botanika Adama Kaplera, pracującego dla Polskiej Akademii Nauk – Ogród Botaniczny Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Dzięki inicjatywie posiadającej polskie korzenie artystki na Greenpoincie powstanie pomnik – symbol etnicznej przeszłości. – Oryginalne cząsteczki ziemi z poszczególnych „małych ojczyzn”, symbolizujące przeszłość imigrantów, zostaną połączone, niczym różne grupy etniczne w amerykańskim tyglu. Dodatkowo będzie to symbolizować połączenie z Matką Ziemią, znajdujące u podstaw doświadczenia wędrówki i zakorzenienia się w nowej ojczyźnie każdego człowieka – dodaje artystka. Do tej pory udało się Martynce uzbierać ponad 150 szklanek ziemi pochodzącej z różnych zakątków świata. Ziemię przynosili między innymi Amerykanie, Polacy, Szkoci, Francuzi, ludzie pochodzący z Serbii, Japończycy oraz Chińczycy. – Mam również szklankę ziemi bardzo symboliczną, którą przyniósł mi Polak mieszkający na Greenpoincie. Ziemia pochodził z miejsca, gdzie usytuowany jest pomnik Popiełuszki na Greenpoincie. Byłam bardzo wzruszona, kiedy otrzymałam właśnie tę szklankę ziemi – opowiada Martynka.

Apel do Polonii

Obecnie Martynka Wawrzyniak zwraca się z ogromną prośbą do Polaków zamieszkujących polską dzielnicę, aby zgłaszali się do niej i przekazywali szklankę ziemi z miejsc szczególne ważnych dla nich. – Jeśli ktoś chciałby przekazać mi ziemię, do której czuje sentyment w Polsce, nie ma problemu – pod koniec sierpnia lecę do Polski i będę odbierała szklanki ziemi z miejsc wskazanych przez Polaków. Proszę wszystkich zainteresowanych o kontakt – apeluje Martynka. Miejsce, z którego pomysłodawczyni projektu odbierze ziemię, zostanie sfotografowane, a następnie po powrocie do Nowego Jorku Martynka nagra rozmowę z osobami, które wzięły udział w tym nietypowym, sentymentalnym projekcie. Na podstawie tych materiałów powstanie wspaniały historyczny dokument łączący różne narodowości zamieszkujące Greenpoint, pokazujący sentymentalną drogę każdego, kto przekazał szklankę ziemi. – To jest nostalgiczny projekt, a sama „Ziemia” jest tu symbolem, dzięki któremu chcę pokazać, jaką drogą my emigranci musieliśmy przejść chcąc żyć z dala od kraju naszych przodków – powiedziała Martynka.

Ziemia zostanie przebadana

Każda szklanka ziemi, zanim trafi do parku McGolricka, zgodnie z wymaganiami United States Department of Agriculture zostanie przebadana oraz przejdzie odpowiednią obróbkę termiczną, m.in. ze względu na zanieczyszczenia, tak aby nie zanieczyścić ekosystemu. Ten etap projektu będą realizowali studenci z wydziału chemii Lehman College na Bronksie. – Jeżeli natomiast ziemia będzie pochodziła z Polski, musi ona trafić do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, gdzie zostanie poddana obróbce, skąd później w całości trafi do Nowego Jorku – dodaje artystka. Wszelkie szczegóły z tym związane oraz adresy można znaleźć na stronie www.ziemia.nyc.

Wsparcie finansowe

Projekt jest finansowany przez lokalne biznesy oraz przez Stephena Levina – New York City Council Member. – Pieniądze na wyjazd do Polski, aby odebrać szklanki ziemi i nagrać audio/video otrzymałam z Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku za co serdecznie dziękuję – mówi Martynka. Pomysłodawczyni projektu zwraca się z ogromną prośbą do wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć finansowo projekt o pomoc. – Liczy się każdy, nawet najmniejszy, grosz. Potrzebujemy funduszy na ukończenie całego projektu – apeluje artystka.

Na szklanki ziemi artystka czeka do listopada tego roku. Zimą 2017 roku powstanie „Ziemia” – ceramiczna kula wypełniona ziemią z różnych zakątków świata. – Uroczysta inauguracja projektu odbędzie się najprawdopodobniej latem 2018 roku, kiedy to kula naturalne zostanie wtopiona w roślinki posadzone na „leśnej polanie”. Moim założeniem jest, aby ona wyglądała tam bardzo naturalnie, tak jakby spadł meteoryt – kończy Martynka.

Więcej informacji na temat artystki można znaleźć na stronie www.martynka.com.

Agnieszka Granatowska


Jak można przekazać szklankę ziemi

  • na Greenpoincie w Proper Real Estate 100 Nassau Ave, Brooklyn NY 11222
  • skontaktować Martynkę z członkiem rodziny w Polsce i wskazać miejsce, gdzie odebrać ziemię
  • poprosić członka rodziny w Polsce, aby wysłał szklankę ziemi do Ogrodu Botanicznego w Powsinie z krótką informacją, od kogo i skąd pochodzi ziemia na adres: Adam Kapler, Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, ul. Prawdziwka 2, 02-973 Warszawa.
wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com