Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Martynka Wawrzyniak Martynka Wawrzyniak...

Sentymentalny projekt „Ziemia” na Greenpoincie

08-01-2017

„Ziemia” – ceramiczna kula wykonana z brooklyńskiej gliny, pokryta glazurą wykonaną z mieszanki ziemi z różnych stron świata, stanie w sercu polskiej dzielnicy – na Greenpoincie. Obecnie trwa kolejny etap niecodziennego, artystycznego i zarazem społecznego projektu, którego współautorami są mieszkańcy polskiej dzielnicy.

Nie przegap tej szansy i stań się cząstką tego wydarzenia. Ceramiczna kula stanie na specjalnie wydzielonej „leśnej polanie”, która została usytuowana w McGorlick Park na Greenpoincie. Pomysłodawcą niecodziennego projektu jest Martynka Wawrzyniak, od 20 lat emigrantka z Polski. Wyjechała wraz z rodziną kiedy miała 8 lat – najpierw do Nowej Zelandii, a następnie przeprowadziła się do Nowego Jorku. Od 2015 roku mieszka na Greenpoincie. – Jestem osobą bardzo nostalgiczną, która kocha naturę i czuje bliski związek z nią. dlatego chciałam, aby każdy, kto weźmie udział w projekcie, mógł pomyśleć o miejscu, z którym ma nostalgiczne wspomnienia. Główną ideą projektu jest budowanie wspólnoty międzykulturowej w tej wieloetnicznej dzielnicy oraz stworzenie symbolu odzwierciedlającego tęsknotę emigrantów do ich ojczyzny – powiedziała pomysłodawczyni projektu „Ziemia”.

Wystarczy szklanka ziemi

Każdy mieszkaniec North Brooklyn może stać się częścią tego jakże unikatowego wydarzenia. – Uczestnictwo polega na zebraniu szklanki ziemi z miejsc o znaczeniu sentymentalnym. Może to być ziemia z ogrodu naszego dzieciństwa lub okolic naszego domu w Polsce lub w USA. Symboliczną bazą projektu jest powrót do swoich korzeni – opowiada Martynka. Z zebranej od mieszkańców Brooklynu ziemi zostanie wykonana glazura, która pokryje kulę wypaloną z gliny, którą artystka wydobyła przy Clay Street na Greenpoincie. – Pomnik będzie częścią „leśnej polany” w Parku McGorlick, na której już posadziliśmy rośliny występujące dziko w Polsce i na północno-wschodnim terenie Stanów Zjednoczonych – dodaje pomysłodawczyni projektu. Rośliny, które już są posadzone na „leśnej polanie”, zostały wybrane przez botanika Adama Kaplera, pracującego dla Polskiej Akademii Nauk – Ogród Botaniczny Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Dzięki inicjatywie posiadającej polskie korzenie artystki na Greenpoincie powstanie pomnik – symbol etnicznej przeszłości. – Oryginalne cząsteczki ziemi z poszczególnych „małych ojczyzn”, symbolizujące przeszłość imigrantów, zostaną połączone, niczym różne grupy etniczne w amerykańskim tyglu. Dodatkowo będzie to symbolizować połączenie z Matką Ziemią, znajdujące u podstaw doświadczenia wędrówki i zakorzenienia się w nowej ojczyźnie każdego człowieka – dodaje artystka. Do tej pory udało się Martynce uzbierać ponad 150 szklanek ziemi pochodzącej z różnych zakątków świata. Ziemię przynosili między innymi Amerykanie, Polacy, Szkoci, Francuzi, ludzie pochodzący z Serbii, Japończycy oraz Chińczycy. – Mam również szklankę ziemi bardzo symboliczną, którą przyniósł mi Polak mieszkający na Greenpoincie. Ziemia pochodził z miejsca, gdzie usytuowany jest pomnik Popiełuszki na Greenpoincie. Byłam bardzo wzruszona, kiedy otrzymałam właśnie tę szklankę ziemi – opowiada Martynka.

Apel do Polonii

Obecnie Martynka Wawrzyniak zwraca się z ogromną prośbą do Polaków zamieszkujących polską dzielnicę, aby zgłaszali się do niej i przekazywali szklankę ziemi z miejsc szczególne ważnych dla nich. – Jeśli ktoś chciałby przekazać mi ziemię, do której czuje sentyment w Polsce, nie ma problemu – pod koniec sierpnia lecę do Polski i będę odbierała szklanki ziemi z miejsc wskazanych przez Polaków. Proszę wszystkich zainteresowanych o kontakt – apeluje Martynka. Miejsce, z którego pomysłodawczyni projektu odbierze ziemię, zostanie sfotografowane, a następnie po powrocie do Nowego Jorku Martynka nagra rozmowę z osobami, które wzięły udział w tym nietypowym, sentymentalnym projekcie. Na podstawie tych materiałów powstanie wspaniały historyczny dokument łączący różne narodowości zamieszkujące Greenpoint, pokazujący sentymentalną drogę każdego, kto przekazał szklankę ziemi. – To jest nostalgiczny projekt, a sama „Ziemia” jest tu symbolem, dzięki któremu chcę pokazać, jaką drogą my emigranci musieliśmy przejść chcąc żyć z dala od kraju naszych przodków – powiedziała Martynka.

Ziemia zostanie przebadana

Każda szklanka ziemi, zanim trafi do parku McGolricka, zgodnie z wymaganiami United States Department of Agriculture zostanie przebadana oraz przejdzie odpowiednią obróbkę termiczną, m.in. ze względu na zanieczyszczenia, tak aby nie zanieczyścić ekosystemu. Ten etap projektu będą realizowali studenci z wydziału chemii Lehman College na Bronksie. – Jeżeli natomiast ziemia będzie pochodziła z Polski, musi ona trafić do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, gdzie zostanie poddana obróbce, skąd później w całości trafi do Nowego Jorku – dodaje artystka. Wszelkie szczegóły z tym związane oraz adresy można znaleźć na stronie www.ziemia.nyc.

Wsparcie finansowe

Projekt jest finansowany przez lokalne biznesy oraz przez Stephena Levina – New York City Council Member. – Pieniądze na wyjazd do Polski, aby odebrać szklanki ziemi i nagrać audio/video otrzymałam z Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku za co serdecznie dziękuję – mówi Martynka. Pomysłodawczyni projektu zwraca się z ogromną prośbą do wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć finansowo projekt o pomoc. – Liczy się każdy, nawet najmniejszy, grosz. Potrzebujemy funduszy na ukończenie całego projektu – apeluje artystka.

Na szklanki ziemi artystka czeka do listopada tego roku. Zimą 2017 roku powstanie „Ziemia” – ceramiczna kula wypełniona ziemią z różnych zakątków świata. – Uroczysta inauguracja projektu odbędzie się najprawdopodobniej latem 2018 roku, kiedy to kula naturalne zostanie wtopiona w roślinki posadzone na „leśnej polanie”. Moim założeniem jest, aby ona wyglądała tam bardzo naturalnie, tak jakby spadł meteoryt – kończy Martynka.

Więcej informacji na temat artystki można znaleźć na stronie www.martynka.com.

Agnieszka Granatowska


Jak można przekazać szklankę ziemi

  • na Greenpoincie w Proper Real Estate 100 Nassau Ave, Brooklyn NY 11222
  • skontaktować Martynkę z członkiem rodziny w Polsce i wskazać miejsce, gdzie odebrać ziemię
  • poprosić członka rodziny w Polsce, aby wysłał szklankę ziemi do Ogrodu Botanicznego w Powsinie z krótką informacją, od kogo i skąd pochodzi ziemia na adres: Adam Kapler, Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, ul. Prawdziwka 2, 02-973 Warszawa.
wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com