Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Żegnany ks. Ryszard Koper z Józefem Pałką Żegnany ks. Ryszard...
Agnes Kalinowski ze swoim cudownym głosem Agnes Kalinowski ze...
Caroline Płaczek i Stanisław Tokarz Caroline Płaczek i...
Lidia Czubara z córką Karoliną Kowalewski Lidia Czubara z...
Wszechzdolna Ania Matlewska Wszechstronnie...

Wesoło-smutne pożegnanie księży w parafii Św. Krzyża na Maspeth

07-26-2013

Obaj księża: prałat Piotr Żendzian i wikary Ryszard Koper przez wiele lat czyniący posługę duszpasterską w parafii Świętego Krzyża na Maspeth (NY) zostali decyzją biskupa przeniesieni do innych parafii. Na wielu wiernych ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba, a dla wielu przyniosła smutek. Przywiązali się bowiem do swoich duchownych.

Ks. Piotr spędził w parafii 13 lat, zaś ks. Ryszard –23. Obaj pokazali, jak ważna jest dla nich służba Bogu, Kościołowi i parafianom. Swoim ciepłem, pracowitością i szczególnym poczuciem humoru zarażali innych. Tak było również podczas dwóch pożegnalnych pikników, które odbywały się na placu pod namiotami przy istniejącej tam Szkole Języka i Kultury Polskiej im. Błogosławionego Jana Pawła II, pod dyrekcją niezmordowanego dyrektora Waldemara Rakowicza.

 W weekend 22 czerwca br. żegnano ks. Piotra, zaś następnego dnia reporterka „BO” była goszczona przez ks. Ryszarda. Obie imprezy przebiegały radośnie, przy ładnej pogodzie i wysokiej frekwencji (każdorazowo ponad 500 osób). Lało się dużo łez wzruszenia, zwłaszcza przy mowach pożegnalnych i życzeniach, ale obaj księża prosili, by nie było łzawo, choć sami nie umieli ukryć emocji.

Ta parafia jest liczna i wyjątkowa. Trudno zliczyć wszystkich wiernych kościoła, łatwiej pomnożyć 650 dzieci w szkole razy dwoje rodziców, to armia zbierze się niemała. Przy kościele Św. Krzyża działa bardzo silna i liczna rada parafialna.

To tu 19 lat temu zrodził się pomysł utworzenia Festiwalu Kultury Polskiej, którego jednym z pomysłodawców był ks. Ryszard Koper, zaś nieco później dyrektorem artystycznym festiwalu została malarka Teresa Rysztof. Festiwal rozwija się z roku na rok, wciąż podnosząc poziom artystyczny i organizacyjny.

Przy suto zastawionych stołach goście bawili się znakomicie, za nic nie płacąc. Kiełbasę ufundowała firma Dariusza i Barbary Żebrowskich oraz Kiszka z Greenpointu, ciasta i chleb piekarnia Syrena, pozostałe produkty Polska Szkoła Bł. Jana Pawła II w Maspeth i parafia Św. Krzyża.

 Istniejące przy szkole: Chór Gaudete prowadzony przez Ewę Gindorowicz, grupa muzyczno-modlitewna Te Deum, nowo powstała Kapela Ludowa śpiewały dla księży specjalnie napisane na tę okazję okolicznościowe utwory: humorystyczne i z „przytupem”.

Okazało się, że ks. Ryszard jest najlepszy na świecie, a wspólne odśpiewanie Nicoli i Claudii Zelek znanego standardu ludowego „Góralu, czy ci nie żal” do cna skruszyło serca. Wielu wiernych przygotowało wiersze tematyczne, odczytywało listy dziękczynne.

W części artystycznej wystąpili tancerze Caroline Płaczek ze Stanisławem Tokarzem ze znanej szkoły tańca Joseph’s Dance Studio prowadzonej przez Józefa Pałkę. Oglądając pokazy naszych młodych tancerzy możemy być dumni, iż mamy tak zdolną tańczącą polską młodzież. Wychowankowie J. Pałki zdobywają najwyższe światowe laury i już zakładają swoje własne szkoły.

Wśród występujących atrakcją okazała się 17-letnia Anna Matlewska, najmłodsza w świecie laureatka telewizyjnej audycji „You Can Dance”, zdobywczyni 2. miejsca w ubiegłym roku

w Polsce. Ania jest wszechstronnie utalentowana, tańczy, śpiewa utwory liryczne oraz jazz, jest aktorką musicalową. Obecnie przebywa w USA, występuje przed publicznością polonijną. Dla księdza Ryszarda zaśpiewała piosenkę „Nie wierz mi” z repertuaru Anny Jantar i zaczekała, by na koniec wieczoru wykonać finezyjno-dynamiczny taniec solo-modern jazz do utworu Michaela Jacksona „Earth Song”.

Przez wakacje pobiera nauki w American Academy of Dramatic Arts i Broadway Dance Center. Z pewnością zrobi wielką karierę, bowiem jest zdolna  i silnie zmotywowana. Swoje życie zaczęła na scenie i chce je w dalszym ciągu poświęcić estradzie.

Wielkim odkryciem wśród polonijnych artystów jest Agnes Kalinowski z Bayonne (NJ). Agnieszka od dziecka dawała koncerty pianistyczne, obecnie studiuje edukację muzyczną na czwartym roku w College of New Jersey i matematykę, ale znawcy tematu wróżą jej wielką karierę operową.

Wykonała piosenki w różnych stylach, jednak szczególnie zachwyciła słuchaczy  swoim śpiewem operowym. Jej silny krystaliczny głos – sopran dramatyczny o pięknej barwie i skali. Gdy ona śpiewa, widzom zapiera dech w piersiach...

Bardzo wzruszającym momentem był występ wokalistki Lidii Czubary z córką Karoliną Kowalewski (8 l.), które w duecie wykonały „Sen o samotności”. Lidia wniosła dużo energii swoim śpiewem, wykonuje znane przeboje taneczne, lubi śpiewać utwory z repertuaru Maryli Rodowicz i grupy Mannam z właściwą sobie werwą i radością z kontaktu z publicznością.

Z przyjemnością chciała wystąpić dla księdza Ryszarda. Wszyscy wykonawcy i zespół The Masters oraz konferansjerzy wystąpili bez gratyfikacji finansowych. Zarówno występ Ani, jak i  Agnieszki był dla ks. Ryszarda prezentem od Teresy Rysztof, dyrektorki artystycznej Festiwalu Kultury, jednocześnie będącej promotorką obu dziewcząt na Stany Zjednoczone.

Dyskoteką przy utworach w stylu lat osiemdziesiątych wykonanych przez zespół The Masters zakończył się ten pełen wzruszeń wieczór. Na odchodne parafianie życzyli ks. Koperowi, żeby do nich powrócił. Są ludzie niezastąpieni, ale najważniejsze wydaje się to, że są przyjaźnie, których nigdy się nie zapomina, niezależnie od miejsca pobytu.

Ksiądz Piotr Żendzian, po pobycie w Niemczech od 1 grudnia br. obejmie parafię Św. Macieja na Ridgewood, a ks. Ryszard Koper już osiedlił się w parafii kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie (NY). Szczęść Boże w ich dalszych posługach duszpasterskich.

Krystyna Godowska

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com