Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Płocki Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses zakończył tournee po USA wizytą w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

07-26-2013

Młodzi ludzie spotkali się z Konsul Generalną... Młodzi ludzie...
... i obejrzeli komiks poświęcony postaci emisariusza polskiego państwa podziemnego ... i obejrzeli...
Chór tworzą dzieci i młodzież w wieku od 7 do 24 lat Chór tworzą dzieci...

7 lipca o godz. 19.30  Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses zaśpiewał w kościele St. Ignatius Loyolaa położonym w pobliżu Parku Avenue w Upper East Side, zaś  9 lipca dał koncert w St. Paul’s Chapel przy Columbia University.

Licząca 69 osób grupa członków chóru z Polski po zakończeniu trasy koncertowej w Ameryce odwiedziła Konsulat. Chór założony w 1998 roku tworzą dzieci i młodzież w wieku od 7 do 24 lat.

Podczas pobytu w placówce przy Jan Karski Corner młodzi ludzie spotkali się z konsul generalną i obejrzeli komiks poświęcony postaci emisariusza polskiego państwa podziemnego. Po spontanicznym minirecitalu chórzyści wyruszyli na zwiedzanie Manhattanu.

Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses powstał z istniejącego przy Bazylice Katedralnej od 1998 roku Chóru Chłopięcego Pueri Cantores Plocenses oraz założonego przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki w 2006 roku Chóru Dziewczęcego Puellae Cantantes Plocenses.

Początkiem nowego rozdziału w historii zespołów było wspólne wykonanie utworu oratoryjno-kantatowego „Gloria” A. Vivaldiego. Obydwa chóry powstały z inicjatywy państwa Anny i Wiktora Bramskich, którzy przybyli do Płocka z Łotwy i poprzez działalność kulturalną na stałe związali się z tym miastem.

Marzeniem Wiktora Bramskiego, organisty w Bazylice Katedralnej, było powołanie w Płocku chóru, który godnie reprezentowałby miasto. W marcu 1998 r. wspólnie z żoną rozpoczynają przesłuchania chłopców z płockich szkół podstawowych.

W kwietniu powstaje chór, który wkrótce rozpoczyna swą działalność, od początku aktywnie włączając się w życie kulturalne Płocka. Kierownikiem artystycznym Pueri Cantores Plocenses zostaje Wiktor Bramski, dyrygentem – pani Anna.

Założeniem twórców jest ciągłe doskonalenie umiejętności wokalnych chłopców poprzez sięganie do najlepszych wzorów i tradycji muzyki chóralnej. Drugą, równie ważną dziedziną, jest dla nich sfera wychowania i kształtowania charakterów w duchu poszanowania pracy, dyscypliny oraz dążenia do realizacji ambitnych celów.

Służą temu nie tylko próby odbywające się trzy razy w tygodniu, ale także warsztaty muzyczne – od pierwszych, zorganizowanych w miejscowościach Ratowo, Sikórz czy Habovka na Słowacji, po obecne, na które chór przyjeżdża corocznie (Poronin zimą, łotewska Jurmala latem). Warsztaty te w zamyśle opiekunów służą nie tylko edukacji muzycznej, ale także integracji i budowaniu atmosfery przyjaźni wśród chórzystów.

Opr. ar na podstawie chorplock.pl

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com