Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Amadeusz Popek Amadeusz Popek....

Krajobrazy intymne w Starbucksie

08-25-2013

Od niedzieli 25 sierpnia do 22 września 2013 r. w kawiarni Starbucks na Greenpoincie (910 Manhattan Ave. Brooklyn, NY 11222) można oglądać prace Amadeusza Popka – artysty i wykładowcy grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Wystawa ta, która jest już 80. wystawą w tym miejscu –  zatytułowana „Intimate Landscapes” – jest pierwszym pokazem w Stanach Zjednoczonych tego artysty.

Amadeusz Popek urodził się 1977 roku w Lublinie. W latach 1992-1997 kształcił się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Jego specjalizacją było snycerstwo (formy użytkowe). Naukę w liceum zakończył pracą dyplomową ze snycerstwa, zatytułowaną „Drzwi mojego świata” –tryptyk płasko-rzeźbiony. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Artystycznym UMCS. Ukończył dwie specjalizacje, tj. malarstwo i grafikę. Dyplom z malarstwa wykonał pod kierunkiem prof. Mieczysława Hermana, zaś z grafiki pod kierunkiem prof. Zdzisława Niedźwiedzia.

Jego dyplom został uhonorowany wyróżnieniem dziekańskim. W 2003 roku podjął pracę w Daewoo Motor Polska w Lublinie w charakterze plastyka zakładowego. Zajmował się tam projektowaniem folderów, banerów i innych materiałów reklamowych, praktykując umiejętności zdobyte podczas nauki. Od 2006 roku pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS jako asystent w Zakładzie Grafiki Warsztatowej. Od marca 2008 roku przeniesiono go do zakładu projektowania graficznego i serigrafii.

W swojej działalności artystycznej zajmuje się głównie rysunkiem, także grafiką w technice metalu akwaforty i akwatinty. Zorganizował 20 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych krajowych i kilku międzynarodowych. W jego dorobku twórczym bardzo dla mnie znaczącymi pracami z zakresu grafiki edytorskiej są:

– ilustracje tomiku wierszy ks. Jana Twardowskiego „Odszukany w cieniu” za aprobatą autora, ostatniego wydanego za jego życia w serii „Ex Oriente Lux” i Fundacji „Villa Polonia”, Lublin 2004;

– projekt okładki i ilustracje tomiku Juliana Kawalca „Kochaj mnie za nic” w serii „Ex Oriente Lux”.

Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków od 2002 roku. Pełni obecnie funkcję sekretarza GKR przy ZG ZPAP. – W swojej twórczości rysunkowej i graficznej staram się od lat skupiać na możliwościach wykorzystywania kreski i różnorodnych płaszczyzn uzyskiwanych przy jej pomocy – mówi artysta. – Skłaniam się w kierunku tradycyjnego podejścia do sztuki, sięgającej do najprostszych, a wciąż niewyczerpanych środków wyrazu, takich jak kreska i uzyskiwany z nich walor czerni oraz biel. Poruszam się w dwóch wymiarach, gdyż uważam, że najbardziej czysta grafika zadawala się właśnie nią – dodaje.

Popka inspiruje przede wszystkim natura i jej elementy, tj. zwierzęta, rośliny, słowem flora i fauna oraz pejzaż. Stara się tworzyć własne kompozycje uzyskiwane przez przetwarzanie zaczerpniętych motywów w dowolny i intuicyjny sposób, co daje mu możliwości tworzenia własnej wizji. – Poszukuję i eksperymentuję. Czasem błądzę, ale liczy się dla mnie dążenie do uzyskania jak najbardziej zadawalających mnie efektów mojej pracy twórczej. Robię to nie tylko dla siebie, ale również z myślą o odbiorcach moich prac. Moje grafiki i rysunki mają pobudzać wyobraźnię widzów i przenosić ich do mojego świata – nie do końca prawdziwego, ale jednak istniejącego, bo wykreowanego – tłumaczy.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com