Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Trzy dni dobrej zabawy – Polski Festiwal w Syracuse

06-05-2015

festiwal polski w Syracuse 2014 Fot. Maria J....
festiwal polski w Syracuse 2014 Fot. Maria J....
festiwal polski w Syracuse 2014 Fot. Maria J....
festiwal polski w Syracuse 2014 Fot. Maria J....
festiwal polski w Syracuse 2014 Fot. Maria J....
festiwal polski w Syracuse 2014 Wolontariusze...

W dniach od 19 do 21 czerwca w Syracuse w stanie Nowy Jork odbędzie się trzydniowy Polski Festiwal. Na ten weekend Syracuse stanie się prawdziwą stolicą polskości w Ameryce!

Polski Fundusz Stypendialny to organizator Polskiego Festiwalu w Syracuse

Organizatorem Festiwalu jest Polski Fundusz Stypendialny, organizacja, której statutowym celem jest wspieranie młodych, uzdolnionych osób podejmujących naukę na studiach wyższych. – Dzięki naszej pomocy finansowej mogą się dalej kształcić, realizować swoje marzenia, zwiększać kwalifikacje. Myślę, że to zaprocentuje w przyszłości, kraj potrzebuje zdolnych i wykształconych ludzi – mówi pani Mirka Banach, prezydent Polskiego Funduszu Stypendialnego i szefowa Polskiego Festiwalu w Syracuse. Pani prezydent podkreśla, że stypendyści bardzo pomagają przy organizacji i obsłudze Festiwalu jako wolontariusze, za co jest im bardzo wdzięczna. W tym roku Polski Festiwal w Syracuse jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wspierany finansowo miedzy innymi  przez Verizon FiOS. Pani prezydent Polskiego Funduszu Stypendialnego cieszy to wsparcie. – Bez sponsorów nasza non-profit organizacja nie miałaby szansy istnieć – zauważa.

Smaczne polskie jedzenie to jeden z atutów Festiwalu w Syracuse

W tym roku Festiwal organizowany jest już po raz 61. „Nasz Polski Festiwal w Syracuse jest niezwykle popularnym wydarzeniem i każdego roku przyciąga tysiące osób. Festiwal się coraz bardziej rozrasta, to jedna z naszych największych radości” – cieszy się niegasnącą popularnością imprezy szefowa Festiwalu. Jak co roku uczestnicy będą mogli liczyć na pyszne, typowo polskie jedzenie – pierogi, gołąbki, kiełbasa, bigos – każdy znajdzie coś dla siebie. Spragnieni będą mogli skosztować polskiego piwa. Podczas festiwalu prezentowane są tradycyjne wyroby polskiego rzemiosła, ręcznie robione małe arcydzieła, unikalne i kojarzące się z naszą ojczyzną biżuteria, kapelusze i koszulki. Każdy będzie mógł kupić rzeczy, które wpadną mu w oko. Podczas trwania Festiwalu odbywa się też konkurs Miss Polonia i przyznawane są stypendia dla dziesięciu uzdolnionych uczniów.

W trakcie Festiwalu wręczana jest nagroda „Polak Roku”

W trakcie Festiwalu wręczana jest także nagroda „Polak Roku” osobie, która w znaczącym stopniu przyczynia sie do propagowania naszej polskości oraz poprzez własną działalność rozwija polonijną społeczność. Marian Poczobutt to tegoroczny laureat tego wyróżnienia. Bardzo prężnie działa na rzecz polonijnej społeczności. Posiada dużą wiedzę historyczną dotyczącą Polski i dzieli się nią na organizowanych co miesiąc w Syracuse odczytach. – To wspaniały człowiek, bardzo zaangażowany, w dodatku wszystko, co robi, robi bezinteresownie, wynika to z jego patriotyzmu. On po prostu kocha Polskę! – pani Mirka Banach stara się przybliżyć sylwetkę Polaka Roku 2015.

Trzy dni dobrej muzyki w Syracuse

Festiwal zawsze gromadzi wiele osób lubiących dobrą muzykę. W tym roku swoje utwory wykonają liczni artyści: Jimmy Sturr, Salt City Brass, Melody Lane, John Spilett Trio, Popshow Band, Billionaires Band z Syracuse, tancerze Lechowia Polish Folk Dancers z Kanady, Orkiestra Rymanowski Brothers, zespół New Direction i ekipa ze szkoły Henninger High School. Pani Banach podkreśla, że wykonawcy zostali tak dobrani, aby zaspokoić różne gusta muzyczne. – Nie mylcie naszego festiwalu z Polka Festiwal, to zupełnie inne imprezy! – apeluje szefowa wydarzenia. Zatem można spodziewać się nie tylko typowo polskiej muzyki, ale też np. mocnych, rockowych brzmień. Przewidziany jest koncert „Złote przeboje”, podczas którego publiczność będzie mogła się bawić przy najbardziej znanych i lubianych kawałkach z lat 70. i 80.

Festiwal to wydarzenie dla całych rodzin

Także dla dzieci zaplanowano wiele atrakcji. Zorganizowana zostanie specjalna strefa przeznaczona tylko dla najmłodszych. Dzieciakom czas umilał będzie magik Jeff i Przyjazny Klaun. Animatorzy poprowadzą dla maluchów ciekawe gry, zadbają o to, by nikt się nie nudził.

Honorowym gościem Festiwalu będzie Konsul Generalna RP w Nowym Jorku

W tym roku Festiwal zaszczyci swoją obecnością Konsul Generalna Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku pani Urszula Gacek. – To będzie dla nas ogromny honor gościć panią Konsul na naszym Festiwalu – cieszy się pani Banach. Obecna będzie także Miss Syracuse Anneliese Trust.

Na Festiwalu wszyscy są mile widziani – i Polonusi, i Amerykanie!

Polski Festiwal w Syracuse jest różnorodny, jeśli chodzi o jedzenie i muzykę. Organizatorzy starają się dotrzeć nie tylko do Polonii, ale też do Amerykanów. – Oczywiście celem jest promocja Polski – polskich tradycji, potraw, ale chcemy zgromadzić jak największą liczbą osób, dlatego wychodzimy naprzeciw różnym oczekiwaniom. Wstęp jest wolny, wszyscy mogą przyjść, miło spędzić czas, z rodziną, ze znajomymi, a przy okazji poznać naszą polską kulturę. Serdecznie zapraszam! – zachęca do przybycia szefowa Festiwalu.

Więcej informacji na temat Festiwalu i szczegółowy program imprezy na stronie internetowej: http://polishscholarship.org/.

opr. J. Sz.

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com