Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Adventuremilo Miłosz Pierwoła Światowy Ambasador Polonii Miłosz Pierwoła na...
Adventuremilo MIłosz Pierwoła Światowy Ambasador Polonii Wystawa zdjęć...

Miłosz Pierwoła z Nowego Jorku: Światowy Ambasador Polonii (część II)

07-06-2014

Mimo skończonych studiów prawniczych w USA, Polak, mecenas Miłosz Pierwoła z Nowego Jorku, zajmuje się zupełnie czymś innym – podróżuje zawodowo dookoła świata. 

Miłosz urodził się w Warszawie, gdzie mieszkał do 9. roku życia. Po rewolucji z końca lat 80. jego rodzice wygrali Zieloną Kartę i uznali, że Ameryka będzie lepszym miejscem do życia i kształcenia dzieci. Mieszkając w New Jersey Miłosz ukończył matematykę i ekonomię na Rutgers, a później studia prawnicze. W trakcie studiów dużo podróżował. Studiował również we Włoszech, w Australii, w Londynie oraz na wyjazdach studyjnych w RPA i na Hawajach. Zawsze organizował sobie przy tym czas na zwiedzanie. I tak właśnie zachwycił go świat.

Dziś prowadzi własną firmę – EXPadventures.com, która organizuje prywatne podróże do specjalnych miejsc na świecie, promując przy tym Polskę. Wykłada na konferencjach turystycznych i przewodników dookoła świata, m. in. w Wilderness Risk Management Conference w Atlancie, GA. Ponadto wystawia fotografie z przygodowych wypraw EXP w prywatnych galeriach w różnych krajach. A wkrótce zostanie otwarta jego stała galeria w Kopalni Guido w Zabrzu w Polsce.

„Biały Orzeł”: Poprzednią rozmowę skończyliśmy na tym, że trenujesz u osób, które są rekordzistami świata lub mistrzami w swoich dziedzinach na świecie. Co poza tym jeszcze ostatnio robisz?

Miłosz Pierwoła: Poza współpracą z wybitnymi osobami zacząłem pisać artykuły, publikować fotografie, nagrywać filmy i reprezentować firmy, których produktów używam. Ukończyłem unikalne kursy ekstremalnej pomocy medycznej w trudnych, surowych warunkach, czyli osobą, która może nieść pomoc w miejscach trudno dostępnych w nagłych przypadkach i ja posiadam taką licencję.

Patrząc na Twoją stronę internetową, widać, że zwiedziłeś już naprawdę sporo miejsc. Które podróże uważasz za najważniejsze, najlepsze?

Mam za sobą wiele podróży i trudno je zliczyć. Myślę, że każda z nich ma swoją historię i nie ma lepszej lub gorszej – właśnie dlatego tak kocham podróżować. Za każdym razem zdobywa sie nowe doświadczenie i to właśnie pokazuję poprzez moje fotografie. Miałem pierwszą wystawę w salonie wystawowym firmy Porsche Design na Madison Avenue i 58th Street w Nowym Jorku i fotografie były oknami do innych światów. Naprawdę miejsca, które odwiedzam, wyróżniają się tak jak opowieści Stanisława Lema o obcych galaktykach. Przez to, że moje fotografie tak dokładnie wyrażają doświadczenia z moich przygód, osiągnąłem wielki sukces i wystawy odbyły się ponownie w Polsce. Właśnie organizuję nowe wystawy w Miami, w Moskwie i mam zaproszenie do Warszawy i do Zabrza na otwarcie mojej stałej galerii.

Czy to, że jesteś Polakiem, wpływa jakoś na Twoje podróże?

Tak, wpływa. Jako Polak w Ameryce odkryłem Polskę z oddali i nie mogę wyrazić podziwu, jak ona mi imponuje, jak się rozwija na tle całego świata i jaki wnosi dorobek do rozwoju ludzkości. Dlatego za każdym razem, gdy odwiedzam Polskę, czuję się jakbym przeżywał najpiękniejsze opowieści, które rodzice czytali mi, gdy byłem dzieckiem. Na wszystkich moich wyprawach mam polską flagę i staram się promować polską turystykę. Na moje szczęście, EXP Adventures daje mi okazję odkryć piękne zakątki Polski m.in. Wieliczkę, piękne Karpaty, Morze Bałtyckie, zamki, zabytki historyczne.

Jakie są Twoje najbliższe plany?

Nie jestem zwykłym przewodnikiem; równocześnie prowadzę wykłady akademickie, pracuję nad projektami ratowania światowego dziedzictwa UNESCO, robię filmy i jestem organizatorem serii wystaw „Luxury Lifestyle and Travel Exhibition”, które współpracują partnersko z producentami produktów o najwyższej jakości w prywatnych galeriach. Moje wykłady mają taką specyfikę – jak znaleźć formę miejscowego przekazu dla przybysza, żeby właściwie zrozumiał dane miejsce. To jest problem przez to, że inny jest język tych, którzy mieszkają w miastach, a inny przewodników, którzy pracują w dziczy. Przeważnie język, zwyczaje i koncepcje są obce dla obu stron. Mój projekt zmierza do realizacji komunikacji standardowej, która umożliwi klientom z miast zrozumieć konieczność bezpieczeństwa, minimalizacji nieporozumień i intensyfikacji przyjemności. W tej chwili pracuję nad tymi artykułami.

Jakie, Twoim zdaniem, miejsce sprawia największe wrażenie?

Nie mogę wybrać jednego takiego miejsca. Najważniejsze jest to, aby ustawić siebie w niesprzyjającej pozycji. Jeśli jesteś w pozycji, którą musisz zmienić i robić to, czego nigdy dotąd nie robiłeś, to wymusza na to tobie konieczność działania. Musisz to zrobić. Nigdy o tym przedtem nie myślałeś. To właśnie w takich momentach najbardziej się rozwijasz. I to są kraje, gdzie ludzie rozmawiają w innym języku lub mają inne fundamentalne reguły. Są takie miejsca na świecie, że to jest zupełnie inna planeta. Np. jak się śpi na biegunie w namiocie, to rano ściany od wewnątrz namiotu są pokryte szronem, bo wilgotne powietrze. I jak rano niechcąco uderzysz namiot, to spadnie w środku na ciebie szron. Największe moje przeżycia polegają właśnie nad tym, że postawiłem siebie w miejscach, gdzie nie miałem wyboru i musiałem rozwiązać jakiś problem. I sądzę, że właśnie te osoby, które są gotowe doświadczyć takich sytuacji, doznają największego wrażenia.

Rozmawiał Arkadiusz Rogowski

wróć
~MLOUT
2014-12-25 14:17:09
Zgłoś do moderacji
WIELKA HWALIPIENA BO W WASZAWIE SIE NIE URODZILESZ CHWALI SIE JAK MATKA.

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com