Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Popiersie marszałka Piłsudskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Popiersie marszałka...

Co dalej z digitalizowaniem materiałów?

08-22-2013

Wśród wielu zadań Instytutu Piłsudskiego jako priorytetowe traktowana jest digitalizacja zasobów archiwalnych. Instytut posiada ponad 1,5 miliona stron unikalnych dokumentów dotyczących historii Polski od 1863 roku do chwili obecnej.

Są to teksty rozkazów, tajne dokumenty wojskowe, korespondencja, listy i wspomnienia, zdjęcia i wiele innych materiałów dokumentujących historię Polski i Polaków na świecie.

Materiały te są digitalizowane, co uchroni je przed zniszczeniem (papier, jak wiadomo, ma określony czas życia) i przed zapomnieniem. Proces ten jest pracochłonny i wymaga sprzętu i umiejętności, których nabywa się z doświadczeniem. Zdigitalizowane materiały są udostępniane wszystkim zainteresowanym na stronie internetowej Instytutu archiwów online.

Przez ostatnich kilka lat Polska wspierała pracę nad digitalizacją zasobów, fundując skromne granty i stypendia dla polskich archiwistów. W tym roku pomoc ta niespodziewanie się urwała.

Sytuacja Instytutu stała się krytyczna. – Nie chcielibyśmy przerywać pracy, z której wyników już w tej chwili korzysta 20 tysięcy badaczy historii rocznie. Pragniemy kontynuować digitalizację, która zabezpiecza przed rozpadem unikalną dokumentację historyczną – czytamy w apelu władz Instytutu Piłsudskiego.

Zarząd IP prosi o pomoc finansową w tym trudnym dla Instytutu okresie. Donacja w każdej wysokości będzie pomocna. Wpłaty można dokonać online. Czeki wystawione na Pilsudski Institute można wysłać również na adres Instytutu, 180 Second Avenue, New York, NY 10003.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com