Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Gospodarzem...

Polski Instytut w Nowym Jorku zaprasza na cykl wykładów

02-18-2021

Cykl wirtualnych spotkań z literaturą polską to nowa seria wykładów w języku angielskim, które mogą ukazać się interesujące dla wszystkich zainteresowanych polską literaturą i kulturą. Organizatorem wykładów jest Polski Instytut w Nowym Jorku.

Między polskimi pisarzami a kulturą Ameryki Północnej istnieje bardzo dużo powiązań, z czego być może wielu czytelników nie zdaje sobie sprawy. Przykładem może być choćby długa kariera Czesława Miłosza na UC Berkeley, popularność Wisławy Szymborskiej w tłumaczeniu na język angielski czy sposób, w jaki nowojorczycy znaleźli pocieszenie w „Try to Praiseed the Mutilated World” Adama Zagajewskiego po zamachu 11 września. Co miesiąc prowadzący spotkania David A. Goldfarb przedstawia nowy temat w rozmowie z ekspertem od danego autora, książki czy trendu w polskiej literaturze. Pierwsze ze spotkań odbyło się 1 lutego, kolejne zaplanowane są na pierwszy dzień każdego miesiąca tego roku.

Podczas spotkań tłumacze wprowadzą słuchaczy w delikatny proces przyjmowania tego, co może być bardzo osobistym i indywidualnym wyrazem artystycznym w języku polskim i odbierania go w sposób, który sprawia, że czytelnik ma poczucie nawiązania więzi z autorem. Spotkania mogą być bardzo atrakcyjne np. dla studentów, którzy myślą o kursie z literatury polskiej, a może o studiach w tej dziedzinie, ponieważ mogą spotkać czołowych uczonych z polskiego studiów na uniwersytetach w Ameryce Północnej i na całym świecie.

Najbliższe spotkania dotyczyć będą Witkacego (1 marca, rozmówcą będzie Benjamin Paloff z University of Michigan), Gombrowicza (1 kwietnia, rozmówczynią będzie Bożena Shallcross z University of Chicago) oraz twórczości Szymborskiej (1 maja, rozmówczyni Clare Cavanagh z Northwestern University). Pełna lista spotkań dostępna na stronie Instytutu: instytutpolski.pl/newyork/2021/01/12/encounters-with-polish-literature/.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com