Nowy Jork

poleć serwis drukuj

W skromnym gronie, lecz z dużym echem

01-10-2021

Od lewej: Anna...
Konsul Adrian...
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...

We wtorek, 22 grudnia, na dwa dni przed wigilią, miała miejsce premiera nagrania muzycznego zatytułowanego „Pokój ludziom wszem”, które zrealizowane zostało na przestrzeni dwóch tygodni z inicjatywy konsula generalnego w Nowym Jorku Adriana Kubickiego.

Nagranie zastąpiło tradycyjne świąteczne spotkanie w konsulacie, które co roku gromadziło na Madison Avenue na wspólnym świątecznym poczęstunku i kolędowaniu nawet kilkaset osób. Tym razem ze względu na pandemię świątecznym nastrojem i życzeniami konsul generalny oraz pracownicy konsulatu podzielili się w sposób wirtualny, ale za to nie tylko z lokalną Polonią, lecz z całym światem. Nagranie na YouTube obejrzało już prawie 5,000 osób i zostało pokazane podczas telewizyjnych wiadomości w Polsce.

W nagraniu, które realizowane było w salonach konsulatu, wzięło udział 20 artystów z Nowego Jorku oraz okolic, którzy podczas 11-minutowego występu zaprezentowali trzy utwory: „Cicha noc” w języku polskim i angielskim, znany amerykański przebój „Rocking Around the Christmas Tree” oraz jedną z najpiękniejszych polskich kolęd „Bóg się rodzi”. Wiązanka otrzymała tytuł „Pokój ludziom wszem”, nawiązujący do fragmentu jednej z wykonywanych kolęd.

Na nagraniu usłyszeć można głos między innymi słynnego polskiego wokalisty przebywającego obecnie w Nowym Jorku Stana Borysa, zaśpiewali również Tomaczek Bednarek, śpiewak operowy Wojciech Bukowski, jazzmanka Małgorzata Staniszewska, śpiewaczka Karolina Wojteczko, Dawid Czajka, Magdalena Bałdych i Tomasz Popławski. Na instrumentach zagrali: saksofonista Krzysztof Medyna, skrzypaczki Kinga Augustyn oraz Anna Pasterna. Również konsul Mateusz Gmura zagrał na gitarze basowej, Tomaczek Bednarek na gitarze akustycznej, a konsul generalny Adrian Kubicki, inicjator przedsięwzięcia, zagrał na fortepianie.

Koordynatorem tego nadzwyczajnego projektu był polonijny promotor Grzegorz Fryc. O stronę techniczną zadbali Maciej Bereś, Jakub Polaczyk, Krzysztof Bucko oraz Dzieci PRL-u Productions.

Jest to prawdopodobnie pierwszy taki moment w historii naszego konsulatu, kiedy pod naszym dachem, we wspólnym projekcie muzycznym, spotkało się tylu fantastycznych instrumentalistów i wokalistów reprezentujących różne style muzyczne. Większość z tych osób nigdy wcześniej nie występowała ze sobą na jednej scenie. W tym roku zmuszeni byliśmy odwołać wszystkie zaplanowane wydarzenia świąteczne, dlatego pomyślałem, że byłoby czymś niezwykłym zaproponować świętowanie w innej, nowej formie. Cieszę się, że tak wielu wybitnych artystów przyjęło moje zaproszenie i wspólnie możemy za pośrednictwem internetu dać odrobinę radości i nadziei Polakom i Amerykanom obchodzącym święta Bożego Narodzenia – mówi Adrian Kubicki, który od połowy zeszłego roku pełni funkcję konsula generalnego RP w Nowym Jorku.

Fragmenty nagrania można było zobaczyć również w Polsce w wiadomościach TVN24 oraz w TVP. O koncercie i scenicznym powrocie Stana Borysa, który dwa lata temu przeszedł udar, przeczytać można było też na Onecie. O projekcie pisał również magazyn „Niedziela”, „Dziennik Związkowy” w Chicago i polonijne media z metropolii nowojorskiej. Wzmianki o nagraniu pojawiły się również w Polskim Radiu.

Biorąc pod uwagę echo, jakim odbiła się wirtualna kolęda, mamy nadzieję, że pandemiczny pomysł stanie się już coroczną tradycją, która wprowadzać nas będzie w świąteczny nastrój i przedstawi nasze polonijne, artystyczne „perełki” nie tylko Polonii, ale i całemu światu.

Link do świątecznego nagrania można znaleźć na profilach na Facebooku konsulatu RP w Nowym Jorku oraz „Białego Orła”.

WEM

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com