Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Międzynarodowe „Pierniczenie na życzenie”

12-20-2020

Wspólne pieczenie to świetna zabawa bez względu na wiek – o tym mieli okazję przekonać się uczniowie, rodzice i nauczyciele ze szkół polonijnych z Francji, Niemiec, Włoch i Tunezji, którzy spotkali się (12 grudnia) w sobotnie popołudnie za sprawą Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki w Nowym Jorku.

To właśnie na zaproszenie nowojorskiej szkoły Kinga Koska z Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła, która prowadzi również autorską stronę „Pierniczenie na życzenie” z własnymi wyrobami, zgromadziła przed monitorami komputerów ponad 100 osób.

Takiego wspólnego pieczenia pierników online dawno nie widziano. Wszyscy jak jeden mąż zakasali rękawy i pod czujnym okiem pani Kingi zaczęli wyrabiać ciasto według starej piernikowej receptury, która została im zdradzona w wielkim sekrecie. W czasie, kiedy słodkości się piekły, Kinga Koska opowiedziała o historii toruńskich pierników, a także o ich dobroczynnym działaniu na układ trawienny. W końcu nie bez przyczyny w średniowieczu sprzedawano je w… aptece.

Kiedy wszyscy wyjęli już gorące i pachnące wypieki, pani Kinga pokazała, jak samodzielnie wykonać ozdoby na piernikach i zdradziła sekret powstawania tzw. „lukru królewskiego”. Na koniec nie pozostało nic innego, jak tylko posmakować własnych wyrobów, choć niektórym było szkoda skosztować tak pięknie udekorowanych łakoci. Była to też doskonała okazja, żeby zaprosić wszystkich do wspólnego kolędowania.

Wielkie międzynarodowe pieczenie pierników zwieńczone zostało loterią fantową, w której każdy wylosował upominek ufundowany przez Polską Szkołę Dokształcającą im. Stanisława Moniuszki w Nowym Jorku oraz szkołę w Niemczech i Tunezji.

Szkoła Stanisława Moniuszki dziękuje wszystkim za świąteczne spotkanie i życzy zdrowych i radosnych świąt!

Karina Bonowicz

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com