Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Szopka szkolna....
Szopka Julii...
Szopka z plasteliny...
Fragment żłóbka...

II Brooklyńskie Warsztaty Krakowskiego Szopkarstwa

12-18-2020

Tuż przed Adwentem przez trzy soboty listopada uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie uczyli się robić Krakowską Szopkę.

Były to już drugie w historii szkoły warsztaty szopkarstwa. Poprowadziła je, jak poprzednio, dyrektor szkoły Małgorzata Czajkowski. Wykłady i zajęcia praktyczne zgromadziły przed monitorami komputerów dzieci i dorosłych. Plastyczka przypomniała o ponadstuletniej tradycji budowania krakowskich szopek i o reprezentatywnej liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, na którą w 2018 r. trafiło Krakowskie Szopkarstwo.

Uczestnicy spotkań zebrali pokaźny zasób materiałów, w którego kalejdoskopie znalazły się pozłacane folie, celofany, bibuła, koraliki czy cekiny. Nie zabrakło kartonowych pudełeczek i oczywiście kleju. Każde powstające w czasie warsztatów dzieło było wyjątkowe, ponieważ towarzyszyła mu inna, swoista narracja, oparta na wydarzeniach historycznych lub doświadczeniach teraźniejszych, a także materiały, z których powstało. Pamiętano o unikalnej kolorystyce szopki, którą charakteryzują barwy pawiego pióra, o symetrycznej i wielowieżowej architekturze, w której można zawsze rozpoznać elementy zapożyczone ze słynnych zabytków Krakowa, biało-czerwonych chorągwi, herbu Krakowa czy polskiego godła. Uczestnicy warsztatów, budując swe szopki, wzorowali się na krakowskich konwenansach i w centralnej części budowli umieszczali Świętą Rodzinę.

W tym roku brooklyńscy szopkarze zdecydowali się przesłać trzy prace na Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany przez Fundację Nowodworskiego z Yonkers, NY.

Na prezentację trafiły: trójwymiarowa szopka z plasteliny wykonana przez ucznia klasy 1 Jakuba Przybylskiego oraz dwuwymiarowa wycinanka świąteczna z szopką licealistki Julii Krzyształowicz. Natomiast całą szkolną społeczność reprezentowała prawie metrowa „Krakowska Szopka Kowidowa” zbudowana w czasie warsztatów przez panią Czajkowski z elementów w dużej mierze dostarczonych przez uczniów. Do poznania narracji tej szczególnej szopki zachęcają pierwszoplanowe postacie Krakowianki i Krakowiaka, w tradycyjnych strojach, z charakterystycznymi dla mijającego 2020 roku maseczkami na twarzach. Stroje wykonane są w całości z papieru. Na uwagę zasługują misterne kwiatuszki wianka, czerwone korale i serdaczek Krakowianki, a także kontusz Krakowiaka z miniaturowymi frędzelkami, czerwona czapka z pawim piórem czy spineczki przy białej koszuli. Na dodatek Krakowiak trzyma w dłoniach laptop z wklejoną kopią oryginalnej ulotki zapraszającej na internetowe warsztaty szkolne, przypominając niewtajemniczonym, że do uczestnictwa w lekcjach niezbędny jest w tym roku komputer.

Na najniższym poziomie szopki, obok podświetlonych Sukiennic i udekorowanej łańcuchami choinki, sunie od wschodu majestatyczny orszak Trzech Króli ze złotym wielbłądem, z łatwością wypatrujący lśniącej powyżej Gwiazdy Betlejemskiej. Na pierwszej kondygnacji umieszczono zgodnie z tradycją żłóbek i Świętą Rodzinę. Sklepienie stajenki odwzorowuje element ołtarza parafialnego kościoła, a dwie wymyślne latarnie, umieszczone tuż przed wejściem, rozświetlają dostęp do „Dobrej Nowiny”. Nowością jest też napis „Wejście tylko w maseczkach”. Powyżej znajdują się bliźniacze wieże zegarowe oraz lustrzane odbicia jednej z wież Kościoła Mariackiego, ze złotą koroną na szczycie. Pomiędzy nimi łatwo rozpoznać witraże Wyspiańskiego w oknach Bazyliki Franciszkańskiej z Placu Wszystkich Świętych w Krakowie. Do ciekawostek należą też zdobiące granatowe wieże – srebrne łańcuchy, wykonane tradycyjną, choć nieco już zapomnianą metodą.

Natomiast o teraźniejszości przypomina postać św. Jana Pawła II, w 100. rocznicę urodzin polskiego papieża, umieszczona na kolejnej kondygnacji, w sąsiedztwie herbu ukochanego Krakowa. Dwie biało-czerwone flagi oraz wieńcząca szopkę złota kopuła z orłem w koronie to elementy patriotyczne, świadczące o pielęgnowaniu polskich tradycji. Dodatkowo autorzy szopki wskazują na przygotowane dla symbolicznych wędrowców baśniowe złote schody po zachodniej stronie szopki, przypominając o nowych wyzwaniach i niekończącym się dążeniu do sukcesów czy to w życiu szkolnym, czy osobistym. Czerwone róże po obu stronach szopki symbolizują uczucie miłości do podtrzymywania polskich tradycji.

Szopka jest zbudowana według dobrego pomysłu. Każdy jej element jest intrygujący, niezwykle dekoracyjny i starannie wykonany. Szopkarze zapewniają, że wypatrywanie szczegółów i odkrywanie ich znaczenia jest nader ciekawym zajęciem. Mamy nadzieję, że jury tegorocznego Konkursu Szopek Krakowskich ma podobne zdanie.

Uczestnicy II Brooklyńskich Warsztatów Krakowskiego Szopkarstwa dziękują serdecznie sponsorom: Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz polskiej drukarni z Greenpointu – Solarz Bros. Printing Corp. za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Katarzyna Solarz
PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com