Nowy Jork

poleć serwis drukuj

„Walczę o sukces”

12-13-2020

Fot. Archiwum Adama...
Fot. Archiwum Adama...
Fot. Archiwum Adama...
Fot. Archiwum Adama...
Fot. Archiwum Adama...
Fot. Archiwum Adama...

Kulturystyka to dyscyplina sportu, która – mówiąc w skrócie – polega na kształtowaniu sylwetki ciała. Wywodzi się z ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników z 2. połowy XIX wieku, a jednym z najsłynniejszych kulturystów jest Arnold Schwarzenegger. Sport ten kojarzy się głównie z umięśnioną sylwetką i mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele wyrzeczeń wymaga sukces w tej dziedzinie. O tym, co jest ważne w tej dyscyplinie, czym kulturystyka różni się od zwykłego ćwiczenia na siłowni oraz o własnej drodze i sukcesach sportowych, opowiada Adam Brzeziński, polski kulturysta federacji NPC od 2013 roku.

Kiedy i skąd przyjechałeś do USA?

Adam Brzeziński: Urodziłem się i wychowałem w sercu Warszawy, czyli Śródmieściu południowym na ulicy Marszałkowskiej. Natomiast do Ameryki zawitałem w roku 2006.

Od ilu lat uprawiasz kulturystykę i jakie są największe wyrzeczenia dla osób, które chcą uprawiać tą dziedzinę sportu ?

Kulturystyką zajmuję się już od 8 lat i jest to sport, który uprawia się dosłownie 24 godziny na dobę. Jest to życie pełne wyrzeczeń, zwłaszcza jeśli mówimy o okresie przygotowań do zawodów, który potrafi trwać tak – jak było to ostatnio w moim przypadku – nawet 6 miesięcy. Jest to okres, w którym musi zgadzać się każdy posiłek, każdy gram, trening czy godziny snu. Dyscyplina jest zatem ogromna, a całe życie jest dosłownie podporządkowane przygotowaniom. Nie ma życia towarzyskiego czy nawet wyjść do restauracji.

Czy wśród Polonii znasz inne osoby, które uprawiają kulturystykę ?

Na pewno kulturystyka jest bardzo popularna wśród naszych rodaków, jednak zawodników startujących w zawodach mamy tyle, co na lekarstwo. Musimy pamiętać, że bycie kulturystą to zupełnie inny poziom poświęcenia niż tylko samo chodzenie na siłownię. Oprócz mnie mamy jeszcze jednego świetnego kulturystę – Dawida Geler, który odnosił ogromne sukcesy w Europie i niedawno przeniósł się do USA. Na pewno warto byłoby wspomnieć, że mamy za to więcej zawodniczek, dorobiliśmy się nawet jednej zawodniczki, której udało się przejść na profesjonalizm, co jest ogromnym osiągnięciem, o które ja zresztą sam ciągle walczę.

Ostatnie wystąpiłeś w serii prestiżowych zawodów – czy możesz coś o nich powiedzieć?

Przez te wszystkie lata brałem udział już w wielu zawodach różnej rangi. Z każdym rokiem na pewno zwiększa się poziom tych zawodów, gdyż z osobistym rozwojem idzie w parze startowanie w coraz trudniejszych zawodach, gdzie przeciwnicy są zdecydowanie trudniejsi. Ten rok był wyjątkowo dobry, gdyż udało mi się wygrać wiele razy w swojej kategorii, a nawet wygrałem dwa „overall”, czyli wygrałem całe zawody. To akurat jest bardzo rzadkie dokonanie, by wygrać „overall” w kategorii kulturystki i sylwetki klasycznej na jednych zawodach.

Jakiej rangi były te zawody? I jakie są Twoje największe sukcesy życiowe?

Zawody dzielimy na dwie kategorie, czyli national qualifier i nationals. W pierwszej musimy wziąć udział i oczywiście zająć odpowiednie miejsce, żeby zakwalifikować się właśnie do zawodów narodowych, na których rozgrywa się batalia o kartę IFBB Pro, czyli o przejście na zawodowstwo. Trzeba pamiętać jednak, że jedne i drugie zawody dzieli przepaść, gdyż na narodowych trzeba się zmierzyć ze wszystkimi zwycięzcami innych zawodów. Moim największym osiągnięciem jest tegoroczny debiut na scenie narodowej, gdzie do karty Pro zabrakło mi w kategorii powyżej 35 lat zaledwie trzech miejsc. Natomiast w kategorii open zająłem 9. miejsce na 22 świetnie przygotowanych zawodników. Tak wysoka pozycja na takiej arenie smakuje lepiej niż zwycięstwa w mniejszych pokazach, których mam za sobą już naprawdę sporo.

Jakie są największe polskie osiągnięcia w dziedzinie kulturystyki?

W Polsce kulturystyka jest niezwykle popularna. Polacy zawsze, nawet w oczach Amerykanów, uchodzą za potężnie zbudowanych ludzi. Z pewnością na przestrzeni ostatnich lat możemy obserwować wzrastający poziom tego sportu w Polsce. Jednak na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim na najważniejszych zawodach świata, czyli Mr. Olympia, osiągnięcia – jednym słowem – na kolana nie powalają. Największym sukcesem jest jak na razie czterokrotny udział w Olympia Roberta Piotrkowicza. Natomiast mamy całą rzeszę świetnych zawodników, którzy coraz lepiej radzą sobie na arenie międzynarodowej. Najlepszym chyba zawodnikiem jest w tej chwili, moim zdaniem, mój przyjaciel i trener Marek Olejniczak. Ale jak mówiłem, zawodników jest coraz więcej a poziom bardzo rośnie.

Kiedy znowu będzie można zobaczyć Cię w akcji?

Dopiero zakończyłem sezon startowy, dlatego ciężko jednoznacznie określić, kiedy wrócę na scenę. Pół roku przygotowań to ogromny wysiłek dla ciała i przede wszystkim głowy. Teraz rozpocznie się tzw. off-season, czyli okres budowy masy mięśniowej. Na pewno jest to okres trochę luźniejszy, choćby ze względu na to, że będę mógł wyjść ze swoją dziewczyną Paulą do restauracji czy po prostu gdzieś wyjechać. Natomiast nawet wtedy nie można zapomnieć o tym, że przygotowania do następnych zawodów już trwają, zatem nie odpuszczamy treningów czy racjonalnego odżywiania. Ale biorąc pod uwagę doświadczenie z lat poprzednich, będzie to w granicach roku, roku i pół.

Rozmawiał Grzegorz Fryc

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com