Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

„Cafe Polska”, czyli Polak potrafi

11-19-2020

Czy wiedzieliście, że Maria Skłodowska-Curie była jedną z pierwszych kobiet, które otrzymały prawo jazdy? Albo że Kazimierz Funk był pierwszym dietetykiem, a Mikołaj Kopernik bywał lekarzem-detektywem? Co łączy wszystkie te postaci? Oczywiście to, że byli Polakami.

„Cafe Polska” to przedstawienie, które powstało w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki w Nowym Jorku z okazji tegorocznego Dnia Niepodległości. Za koncepcję i opracowanie spektaklu odpowiadają nauczycielki-polonistki; scenariuszem i reżyserią zajęła się Karina Bonowicz przy współpracy Moniki Wróblewskiej i Sylwii Ogrodniczak. W role wielkich Polaków wcielili się uczniowie klas: V, VI, VII i I LO, którzy mieli niepowtarzalną okazję zgłębić życiorysy swoich postaci. Odkryli przy tym wiele ciekawostek z ich życia, którymi chętnie dzielili się ze swoimi znajomymi. Dla uczniów była to nie tylko doskonała okazja do pogłębienia swojej wiedzy na temat Polski, ale także świetna zabawa w teatr, z racji tego że każdy z nich musiał nauczyć się swojej roli, jak również samodzielnie przygotować kostiumy.

W sobotnie przedpołudnie przy akompaniamencie Fryderyka Chopina na szkolnym Zoomie połączyli się: Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Kazimierz Funk, Pola Negri, Janusz Korczak, Józef Piłsudski, Olga Tokarczuk, Tamara Łempicka, Irena Sendlerowa i gen. Elżbieta Zawacka. Każdy z obecnych opowiedział o sobie, wymieniając nie tylko swoje zasługi, ale także interesujące fakty z życia. Uczniowie zgodnie przyznali, że rozpiera ich duma ze swoich znanych rodaków. Teraz kolej na nich!

Monika W.

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com