Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

Niezwykły Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Przyjaciele”

11-08-2020

Przed Polonią kolejna edycja XX Międzynarodowego festiwalu „Chopin i Przyjaciele”. Organizatorzy tego wydarzenia nie poddali się i mimo wszechobecnych ograniczeń z powodu pandemii udało im się znaleźć kilka miejsc, gdzie odbędą się imprezy festiwalowe. Oczywiście goście festiwalowi będą musieli dostosować się do obecnych ograniczeń w związku z pandemią. Festiwal będzie również transmitowany na kanałach społecznościowych, tak aby jak największa grupa odbiorców migała wziąć w nim udział. Sponsorem tego wydarzenia jest między innymi Centrum Polsko-Słowiańskie. Jakub Polaczyk – dyrektor artystyczny tegorocznej edycji festiwalu – opowiada o tym, jak udało się zorganizować tegoroczne wydarzenie, które od ponad 20 lat na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Polonii.

Powiedz szczerze: trudno było zorganizować tegoroczny festiwal?

Nie było to łatwe. Początkowo rozważaliśmy tylko opcję online. Potem jednak, jak przyszła zgoda z Konsulatu RP w Nowym Jorku i St Stanislaus Kostka Church: proboszcza Marka Sobczaka i pastora Park-Church Co-op Jake’a Simpsona, zarząd zadecydował, że festiwal odbędzie się z ograniczoną publicznością, na co pozwalają te miejsca. Nowy dyrektor wykonawczy Agata Drogowska dopilnowała tutaj szczegółów. Jednak konkurs kompozytorski i rozmowy z artystami pozostały w tym roku jednak online na kanale NYDAI. Bardzo ważni byli sponsorzy, cieszę się, że można liczyć na nich w tak trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Warto tutaj wymienić: The Consulate General of the Republic of Poland, Polish Cultural Institute, Polish & Slavic Federal Credit Union, Polish & Slavic Center, a także wielu sponsorów indywidualnych.

Jesteś dyrektorem artystycznym tegorocznego festiwalu. Czy długo musiałeś namawiać artystów, aby wystąpili podczas tegorocznej edycji festiwalu?

No tak, mamy w tym roku głównie wykonawców mieszkających w NY. Wielu artystów, też moich znajomych, do których dzwoniłem, wyjechali z Nowego Jorku. Ale lokalni artyści, typowi nowojorczycy, nie mają wielu możliwości koncertowania, dlatego też nie było to tak trudne, by ich namówić, grafiki były dość luźne. Koncerty na żywo, jakich dostarczy Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Przyjaciele”, są czymś niespotykanym obecnie w Nowym Jorku. Zaproszenia artyści przyjęli wyjątkowo entuzjastycznie, nawet z pewnym niedowierzaniem.

Kto wystąpi w takim razie podczas tegorocznego festiwalu?

Będzie wielu rożnych artystów z różnych dziedzin. Mamy szerokie spektrum, poza muzyką w konsulacie odbędzie się wystawa plakatów brazylijskich – synestetki Stephanie de Paula związanej z narodową orkiestrą brazylijską. Będą to: plakaty Ludwika van Beethovena i Glenna Goulda grającego na fortepianie. Będzie też niespodzianka na otwarcie – instalacja wielokrotnie nagradzanej chińskiej artystki: Yuge Zhou pt: „Podziemny Cyrk”. Ponadto prezentacja rzeźb Bolka Rycińskiego – autora tegorocznej okładki programowej pt.: „Wirusowy Człowiek”. Jeśli chodzi o muzykę, to mamy naprawdę mistrzów od klasyki po rozrywkę. Wystąpi legenda wiolonczeli Christine Walevska, znakomita pianistka Magda Baczewska, ale też klawesynistka związana z Columbia University. Będzie też znany nowojorski duet muzyki współczesnej String Noise, zespól rozrywkowy Green Secret, a także utytułowany jazzman Santiebriano ze swoim zespołem czy inny dobrze znany nam jazzman, wybitny saksofonista – Krzysztof Medyna, który tym razem zagra solo do filmów niemych. Będzie też minirecital organowy zwycięzcy konkursu organowego w Lipsku – Węgra, ale zamieszkałego w NY – Balinta Karosiego. Usłyszymy także śpiewaczkę, zwyciężczynię konkursu radia WQXR – Sarah Lucero, artystkę pochodzenia libańskiego. Zaprezentuje się ona w utworach klasycznych, ale też w premierze mojej nowej kompozycji „Jeremiaszowym sms-ie”, napisanym specjalnie na koncert 15 listopada do fragmentów lamentacji z Biblii, dedykowanej ofiarom pandemii. Poza tym na zakończenie festiwalu coś dla odprężenia –wieczór poezji śpiewanej Michała Hochmanna, pieśniarza, twórcy hitu „Konik na biegunach”, łączącego życie między Polską a Nowym Jorkiem. Tym razem zaprezentuje się on w pieśniach jidysz, dodatkiem będzie poezja czytana przez nowojorskiego aktora polskiego pochodzenia – Bartka Szymańskiego.

Wiemy, że inauguracja festiwalu odbyła się w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Gdzie jeszcze będzie można na żywo wziąć udział w festiwalowych wydarzeniach?

No tak, dwa koncerty będą miały miejsce w Konsulacie, otwarcie festiwalu i zamknięcie 19 listopada, ale też będą dwa wspomniane kościoły: The Park Church Co-Op oraz piękny St Stanislaus Kostka Church. Bedzie tez nowość–  koncert – perfromance w: Film Noir Cinema z muzyką graną live do filmów niemych z Polą Negri.

Czy będzie można festiwal oglądać wirtualne?

Tak, oczywiście, będzie transmisja live przez NYDAI Facebook, a także na kanale YouTube. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej, Faceooboka czy Instragrama.

Jaki koncert lub wydarzenie w szczególności w tym roku polecasz, czego po prostu nie można przegapić?

W tym roku tematem jest „isolation and connectivity”. Tutaj rzeźby Bolka Ryzinskiego czy też instalacje Yuge Zhou wpisują się bardzo szczegółowo w ten temat. Taki też jest temat konkursu kompozytorskiego. Na pewno polecam rozpoczęcie, będzie bardzo charakterystyczne z F. Chopinem, będzie wykonane arcydzieło: „Sonata wiolonczelowa g-moll”. Jest to jeden z ostatnich utworów Chopina, utwór, który Christine Walevska wykonywała na rozlicznych scenach na całym świecie, grając go także w domu Chopina na Majorce czy dla samego Artura Rubinsteina. Ponadto polecam koncert: ofiarom wirusa z dedykacją Janowi Pawłowi II z okazji jego 100. urodzin. Duety skrzypcowe Wojciecha Czepiela zabrzmią tam pierwszy raz w USA. Napisane zostały w tym roku z myślą o papieskim koncercie urodzinowym w Nowym Targu, zostały niedawno nagrane na płycie. Inspirowane są one terenami południa Polski, skąd pochodził papież, gdzie często powracał. Jeśli ktoś jest miłośnikiem jazzu, oczywiście nie może opuścić koncertu Krzysztofa Medyny czy Santiebriano.

Na koniec, bardzo proszę, zaproś Polonię na tegoroczny festiwal.

Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie, szczególnie nowojorską Polonię, do czynnego uczestnictwa bądź drogą internetową w 22. Festiwalu „Chopin i Przyjaciele”. Bedzie wiele emocji, momentów wzruszeń, niezapomnianych chwil. Do zobaczenia. To będzie niezwykły festiwal.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com