Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Fot....

Dzień pełen smakowitych historii w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki na Rockaway Beach

11-03-2020

Gdzie stała kołyska Mikołaja Kopernika, kto upiekł pierwsze pierniki i czy Krzyżacy założyli Toruń na… drzewie? Na te i inne pytania uczniom Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki na Rockaway Beach w Nowym Jorku odpowiedzieli fantastyczni goście prosto z grodu Kopernika.

W sobotę, 31 października, w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki obchodzono Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia klasy starsze (I LO oraz II LO), a także towarzyszące im pozostałe klasy wraz z nauczycielami, przeniosły się do magicznego, średniowiecznego Torunia i wszyscy prawie mogli poczuć zapach świeżo wypiekanych pierników. A wszystko dzięki naszym wspaniałym gościom zaproszonym przez nauczycielkę mgr Karinę Bonowicz: Łukaszowi Wudarskiemu z toruńskiego Centrum Kultury Dwór Artusa i Kindze Kosce („Piernikarnia Mistrza Bogumiła” i „Pierniczenie na życzenie”). Uczestnicy wirtualnego spotkania dowiedzieli się, jak wyglądał średniowieczny Toruń i z zaskoczeniem przyjęli fakt, że układ ulic nie zmienił się od tamtych czasów. Oznacza to, że dziś można się przechadzać tymi samymi ulicami, którymi chodzili średniowieczni rycerze i mieszczanie. Młodzież poznała też historię Mikołaja Kopernika, który jest najsłynniejszym torunianinem na świecie, nie mówiąc już o tym, że jest jednym z najbardziej sławnych Polaków.

Z kolei Kinga Koska z toruńskiej „Piernikarni Mistrza Bogumiła”, która prowadzi również „Pierniczenie na życzenie”, opowiedziała, skąd wziął się przepis na najpopularniejsze pierniki na świecie. Pokazała również, jak przygotować ciasto na pierniki i jakich przypraw powinno się użyć, żeby były smaczne i… zdrowe. W dawnych czasach pierniki były traktowane jako lekarstwo i sprzedawano je w aptece! Pani Kinga obiecała także kolejne spotkanie przed świętami Bożego Narodzenia, żeby wspólnie z nowojorskimi uczniami upiec świąteczne pierniki.

Po spotkaniu wszyscy długo rozprawiali o Koperniku i czuli zapach świeżych pierników....

Karina Bonowicz, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com