Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Fot. Archiwum Jadzi...

Msza św. w Katedrze św. Patryka na Manhattanie i wirtualna Parada Pułaskiego

10-07-2020

Pierwsza niedziela października od ponad 80 lat zawsze była wielkim świętem Polonii. Tego dnia nowojorska 5. Aleja należała do dumnie manifestujących swój patriotyzm Polaków nie tylko z Nowego Jorku, ale również z New Jersey i Connecticut. Niestety, w tym roku Parada Pułaskiego, bo o tym wydarzeniu mowa, nie mogła się odbyć ze względu na restrykcje wprowadzone przez władze w związku z pandemią koronawirusa. Odwołane zostały też wydarzenia jej towarzyszące – większość szarfowań lokalnych marszałków, doroczny Bal Marszałkowski poprzedzający Paradę, wspólne śniadanie w dniu Parady…

Jednak udało się zachować cząstkę tradycji, bowiem zezwolono na odprawienie w Katedrze św. Patryka na Manhattanie mszy świętej, od której co roku rozpoczynało się to wielkie polonijne święto. W tym roku msza św. została odprawiona (w dwóch językach: polskim i angielskim) o godz. 8:00 rano, czyli wcześniej niż zazwyczaj i ograniczona była liczba uczestników mogących wziąć w niej udział, mimo to do świątyni przybyli przedstawiciele środowisk polonijnych z różnych stanów, reprezentacje lokalnych komitetów Parady Pułaskiego – marszałkowie i miss, członkowie zarządu Głównego Komitetu Parady Pułaskiego oraz Główna Marszałek 83. Parady Pułaskiego Jadzia Heidi Kopala i konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Nie był to jednak koniec celebracji tego dnia, bowiem w niedzielne popołudnie miała miejsce… wirtualna Parada Pułaskiego, transmitowana przez Radio Rampa. W studio Radio Rampa gościli prezes komitetu głównego Parady Pułaskiego Richard Zawisny oraz Główna Marszałek 83. Parady Pułaskiego Jadzia Heide Kopala, a także Bogdan Chmielewski – CEO Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Maria Bielski – harcmistrzyni Związku Harcerzy Polskich ŚWIAT, Thomas Duch – główny marszałek Parady Pułaskiego 2018, Artur Dybanowski – główny marszałek Parady Pułaskiego 2015, Arkadiusz Baginski i dr Dorota Andraka – prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. W trakcie dwugodzinnej transmisji na żywo zaprezentowane zostały też wspomnienia z parad z ostatnich lat, a na facebookowych profilach polonijnych szkół i organizacji w ramach akcji „Wirtualna Parada Pułaskiego” pojawiły się zdjęcia z poprzednich parad.

Choć zatem można powiedzieć, że tradycji stało się zadość i pierwsza niedziela października upłynęła pod znakiem Parady Pułaskiego, to mamy nadzieję, że sytuacja za rok pozwoli na to, by Parada mogła się odbyć w swojej dotychczasowej formie. Do zobaczenia na 5. Alei!

JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1238.html

wróć

Fotorelacje

XI Octoberfest na Polance

W niedzielę, 11 października, na Polance w Bunnell odbył się piknik – Octoberfest – zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc. Była to już 11. edycja tego biesiadnego spotkania w polonijnym gronie. Fot. Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com