Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Miłosz Pierwoła z Nowego Jorku: Światowy Ambasador Polonii (część I)

06-18-2014

Miłosz Pierwoła EXPadventures.com – Będę robił...
Miłosz Pierwoła EXPadventures.com - Gdy podróżowałem,...
Miłosz Pierwoła EXPadventures.com Firma Miłosza...
Miłosz Pierwoła EXPadventures.com Mimo skończonych...
Miłosz Pierwoła EXPadventures.com Polak dociera do...
Miłosz Pierwoła EXPadventures.com Trenuje u osób,...

Urodził się w Warszawie, gdzie mieszkał do 9. roku życia. Po upadku „komuny” jego rodzice uznali, że to Ameryka będzie lepszym miejscem do życia, zwłaszcza dla dzieci. Wyjechali do New Jersey. Tutaj ukończył matematykę i ekonomię, a później rozpoczął studia prawnicze. W tym czasie dużo podróżował, bo rodzice wysyłali go co dwa lata na wakacje do Polski. 

Poza spotkaniami z rodziną wykorzystywał te podróże również do poznawania innych krajów, m.in. Niemiec, Danii czy Anglii. Studiował też we Włoszech, na Hawajach, w Londynie, w RPA oraz w Australii, wykorzystując ten czas także do zwiedzania innych krajów – zachwycił go cały świat. Dzisiaj, mimo skończonych studiów prawniczych, mecenas Miłosz Pierwoła, Polak z Nowego Jorku, zajmuje się zupełnie czymś innym – podróżuje dookoła świata zawodowo. Prowadzi własną firmę – EXPadventures.com, która organizuje prywatne podróże do najciekawszych miejsc na świecie, promując przy tym Polskę.

„Biały Orzeł”: Jak to się stało, że zamiast prawnikiem jesteś podróżnikiem?

Miłosz Pierwoła: Po prostu nie lubiłem wykonywać pracy, która dla mnie nic nie znaczyła. A przeważnie tak było na studiach, kiedy musiałem coś udowodnić w tematach, które we mnie nic nie wzbudzały. To mnie nudziło. Ale skończyłem te studia, zdałem egzamin i zostałem adwokatem w Nowym Jorku, udowadniając sobie, że mogę osiągnąć sukces w dziedzinie, którą nie jestem zainteresowany. I wtedy pomyślałem sobie tak: skoro mogę to zrobić właśnie w tej dziedzinie, to co by się stało, jakby ten sukces wyglądał w czymś, w co wierzę, lubię i chcę robić. W szkole wszyscy mi mówili, że po prostu trzeba się uczyć, skończyć szkołę, dostać dobrą pracę, zacząć zarabiać wielkie pieniądze, by móc sobie kupić ładny apartament, mieć piękną dziewczynę, ładny samochód i być szczęśliwym. Ja w to uwierzyłem i przez wszystkie lata w szkole cały czas pracowałem, harowałem i tak sobie myślałem: ok, po prostu skończę tę szkołę, znajdę pracę i wszystko będzie dobrze. Najpierw zacząłem pracować jako adwokat dla małej firmy, później nieco większej, a pod koniec pracowałem już jako adwokat dla jednej z największych firm w Nowym Jorku.

Wiele osób marzy o takim rozwoju...

Być może, ale w pewnym momencie zastanowiłem się i zdałem sobie sprawę, że nie jestem szczęśliwy, bo codziennie pracuję po 12 godzin w biurze, które nie miało okien. I tak siedzę przy tym biurku, rozglądam się, piszę różne pisma, robię badania na komputerze i tak sobie myślę: słuchaj, przecież szkoła nigdy się nie skończyła, ja robię dalej to, co mnie nie cieszy. I to mnie po prostu uderzyło jak pociąg – że nie jestem szczęśliwy. Obudziłem się i zdałem sobie sprawę z tego, że życie jest krótkie, a dzisiaj mam siłę i dziś zacznę to, co mnie cieszy. W tym momencie właśnie zdecydowałem, że mój cel w życiu będzie bardzo prosty – będę robił dokładnie to, co kocham i dowiem się, jak na tym zarabiać pieniądze. Ktoś kiedyś powiedział: „rób w życiu to, co lubisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”. I zapytałem siebie, nie co w tym momencie by mnie cieszyło, ale co w życiu robiłem w przeszłości, co mnie zawsze cieszyło. Odpowiedz była prosta: gdy podróżowałem, z każdej wycieczki wracałem szczęśliwy. I właśnie dlatego zdecydowałem, że chcę być podróżnikiem. Pozostało jeszcze najważniejsze pytanie: jak na tym zarabiać pieniądze.

No właśnie, czy to ci się udało?

EXP Advantures powstało od najprostszego rozwiązania: bycia przewodnikiem. Z kolegami zaczęliśmy robić proste wycieczki. I przez lata wyspecjalizowałem się w luksusowych, dostosowanych do indywidualnego klienta wycieczkach. To znaczy jestem prywatnym przewodnikiem po świecie. Spotykam się z klientami, pracuję z nimi minimum 2 miesiące i dowiaduję się od nich, co lubią, jak są przygotowani fizycznie, no i oczywiście jakie są ich możliwości czasowe. Kocham to robić, to moja pasja i w pierwszym możliwym terminie wybrałem się na wycieczkę dookoła świata, ucząc się i trenując u osób, które mają jakieś światowe rekordy lub są mistrzami w swoich dziedzinach. To znaczy, że mam za sobą trening u najlepszych osób na całym świecie.

Możesz podać jakieś przykłady?

Oczywiście, np. Eric Larson i Ryan Waters, którzy miesiąc temu pobili amerykański rekord w szybkości dotarcia na nartach do Bieguna Północnego i Południowego oraz na Mount Everest. To właśnie u nich uczyłem się, jak przygotować się do ekspedycji w miejsca, gdzie jest bardzo zimno. Inną taką osobą jest Jaqueline Silva – Brazylijka, z którą trenowałem cały miesiąc surfing na wyspie Florianopolis. Ona jest mistrzynią świata z 2001 i 2007 roku. Kolejny przykład – Frank Turner. Razem z nim mieszkałem blisko bieguna przez 5 tygodni, ucząc się jak organizować ekspedycje na saniach ciągnionych po śniegu przez psy.

Rozmawiał Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-24-2018
Doroczny letni festyn parafialny w parafii Christ the Reedemer
07-25-2018
Błogosławieństwo pojazdów i kierujących w parafii św. Róży z Limy
07-26-2018
Koncert „Król Polki”
07-27-2018
XV Kongres Trzeźwości w Sanktuarium MB Częstochowskiej w Doylestown
07-27-2018
Zabawa taneczna w Klubie Pułaskiego w Central Falls
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com