Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Miłosz Pierwoła z Nowego Jorku: Światowy Ambasador Polonii (część I)

06-18-2014

Miłosz Pierwoła EXPadventures.com – Będę robił...
Miłosz Pierwoła EXPadventures.com - Gdy podróżowałem,...
Miłosz Pierwoła EXPadventures.com Firma Miłosza...
Miłosz Pierwoła EXPadventures.com Mimo skończonych...
Miłosz Pierwoła EXPadventures.com Polak dociera do...
Miłosz Pierwoła EXPadventures.com Trenuje u osób,...

Urodził się w Warszawie, gdzie mieszkał do 9. roku życia. Po upadku „komuny” jego rodzice uznali, że to Ameryka będzie lepszym miejscem do życia, zwłaszcza dla dzieci. Wyjechali do New Jersey. Tutaj ukończył matematykę i ekonomię, a później rozpoczął studia prawnicze. W tym czasie dużo podróżował, bo rodzice wysyłali go co dwa lata na wakacje do Polski. 

Poza spotkaniami z rodziną wykorzystywał te podróże również do poznawania innych krajów, m.in. Niemiec, Danii czy Anglii. Studiował też we Włoszech, na Hawajach, w Londynie, w RPA oraz w Australii, wykorzystując ten czas także do zwiedzania innych krajów – zachwycił go cały świat. Dzisiaj, mimo skończonych studiów prawniczych, mecenas Miłosz Pierwoła, Polak z Nowego Jorku, zajmuje się zupełnie czymś innym – podróżuje dookoła świata zawodowo. Prowadzi własną firmę – EXPadventures.com, która organizuje prywatne podróże do najciekawszych miejsc na świecie, promując przy tym Polskę.

„Biały Orzeł”: Jak to się stało, że zamiast prawnikiem jesteś podróżnikiem?

Miłosz Pierwoła: Po prostu nie lubiłem wykonywać pracy, która dla mnie nic nie znaczyła. A przeważnie tak było na studiach, kiedy musiałem coś udowodnić w tematach, które we mnie nic nie wzbudzały. To mnie nudziło. Ale skończyłem te studia, zdałem egzamin i zostałem adwokatem w Nowym Jorku, udowadniając sobie, że mogę osiągnąć sukces w dziedzinie, którą nie jestem zainteresowany. I wtedy pomyślałem sobie tak: skoro mogę to zrobić właśnie w tej dziedzinie, to co by się stało, jakby ten sukces wyglądał w czymś, w co wierzę, lubię i chcę robić. W szkole wszyscy mi mówili, że po prostu trzeba się uczyć, skończyć szkołę, dostać dobrą pracę, zacząć zarabiać wielkie pieniądze, by móc sobie kupić ładny apartament, mieć piękną dziewczynę, ładny samochód i być szczęśliwym. Ja w to uwierzyłem i przez wszystkie lata w szkole cały czas pracowałem, harowałem i tak sobie myślałem: ok, po prostu skończę tę szkołę, znajdę pracę i wszystko będzie dobrze. Najpierw zacząłem pracować jako adwokat dla małej firmy, później nieco większej, a pod koniec pracowałem już jako adwokat dla jednej z największych firm w Nowym Jorku.

Wiele osób marzy o takim rozwoju...

Być może, ale w pewnym momencie zastanowiłem się i zdałem sobie sprawę, że nie jestem szczęśliwy, bo codziennie pracuję po 12 godzin w biurze, które nie miało okien. I tak siedzę przy tym biurku, rozglądam się, piszę różne pisma, robię badania na komputerze i tak sobie myślę: słuchaj, przecież szkoła nigdy się nie skończyła, ja robię dalej to, co mnie nie cieszy. I to mnie po prostu uderzyło jak pociąg – że nie jestem szczęśliwy. Obudziłem się i zdałem sobie sprawę z tego, że życie jest krótkie, a dzisiaj mam siłę i dziś zacznę to, co mnie cieszy. W tym momencie właśnie zdecydowałem, że mój cel w życiu będzie bardzo prosty – będę robił dokładnie to, co kocham i dowiem się, jak na tym zarabiać pieniądze. Ktoś kiedyś powiedział: „rób w życiu to, co lubisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”. I zapytałem siebie, nie co w tym momencie by mnie cieszyło, ale co w życiu robiłem w przeszłości, co mnie zawsze cieszyło. Odpowiedz była prosta: gdy podróżowałem, z każdej wycieczki wracałem szczęśliwy. I właśnie dlatego zdecydowałem, że chcę być podróżnikiem. Pozostało jeszcze najważniejsze pytanie: jak na tym zarabiać pieniądze.

No właśnie, czy to ci się udało?

EXP Advantures powstało od najprostszego rozwiązania: bycia przewodnikiem. Z kolegami zaczęliśmy robić proste wycieczki. I przez lata wyspecjalizowałem się w luksusowych, dostosowanych do indywidualnego klienta wycieczkach. To znaczy jestem prywatnym przewodnikiem po świecie. Spotykam się z klientami, pracuję z nimi minimum 2 miesiące i dowiaduję się od nich, co lubią, jak są przygotowani fizycznie, no i oczywiście jakie są ich możliwości czasowe. Kocham to robić, to moja pasja i w pierwszym możliwym terminie wybrałem się na wycieczkę dookoła świata, ucząc się i trenując u osób, które mają jakieś światowe rekordy lub są mistrzami w swoich dziedzinach. To znaczy, że mam za sobą trening u najlepszych osób na całym świecie.

Możesz podać jakieś przykłady?

Oczywiście, np. Eric Larson i Ryan Waters, którzy miesiąc temu pobili amerykański rekord w szybkości dotarcia na nartach do Bieguna Północnego i Południowego oraz na Mount Everest. To właśnie u nich uczyłem się, jak przygotować się do ekspedycji w miejsca, gdzie jest bardzo zimno. Inną taką osobą jest Jaqueline Silva – Brazylijka, z którą trenowałem cały miesiąc surfing na wyspie Florianopolis. Ona jest mistrzynią świata z 2001 i 2007 roku. Kolejny przykład – Frank Turner. Razem z nim mieszkałem blisko bieguna przez 5 tygodni, ucząc się jak organizować ekspedycje na saniach ciągnionych po śniegu przez psy.

Rozmawiał Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com