Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Parada Pułaskiego w...

Parada Pułaskiego odwołana

09-10-2020

Od kilku miesięcy w redakcji „Białego Orła”, podobnie jak spora część Polonii, z dużym niepokojem, ale i sporą dawką nadziei, obserwowaliśmy przygotowania do Parady Pułaskiego, która niewątpliwie jest największym polonijnym wydarzeniem na wschodnim wybrzeżu USA. Co roku bierze w niej udział kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt, tysięcy osób, reprezentujących kilkaset polonijnych organizacji z kilku stanów, m.in. Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Connecticut. Każdego roku, od ponad 80 lat, w pierwszą niedzielę października biało-czerwony pochód przechodzi sercem Manhattanu, a krocząca w nim Polonia z dumą i radością manifestuje swoją przynależność do polskiego narodu. Niestety, to już oficjalne: w tym roku to wielkie święto Polonii ze względu na pandemię Covid-19 się nie odbędzie.

Smutna wiadomość

Wybuch pandemii Covid-19 sprawił, że świat się zatrzymał – dosłownie, bowiem wstrzymany został ruch międzynarodowy, przestały działać biznesy i restauracje, a szkoła i praca przeniosły się do wirtualnego świata. Ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią, mające na celu zmniejszyć ilość zachorowań, spowodowały, że niemożliwym stała się organizacja jakichkolwiek imprez przewidujących większą liczbę uczestników. Oczywiście przysporzyło to sporo zmartwień polonijnym organizacjom, bo przecież właśnie zaczynał się sezon letnich pikników i festiwali. Większość z nich została odwołana, jednak wiosną wszyscy mieli nadzieję, że po kilku tygodniach, najwyżej miesiącach, sytuacja wróci do normy. Gdy w pierwszej połowie roku rozmowy dotyczyły przygotowań do Parady Pułaskiego, która miała się odbyć w październiku, wszyscy raczej byli dobrej myśli. Potem zaczęły się pojawiać pierwsze wątpliwości, odnoszące się choćby do procedur sanitarnych – czy pójdziemy w Paradzie w maseczkach? Czy trzeba będzie zachować dystans? Czy będzie wprowadzony limit uczestników? Te zmartwienia są już nieaktualne.

Już jakiś czas temu Komitet Główny Parady Pułaskiego poinformował o odwołaniu tradycyjnego śniadania przed Paradą oraz o przeniesieniu Balu Marszałkowskiego poprzedzającego Paradę na przyszły rok (dokładnie na 25 września 2021 roku). Informacja o odwołaniu samej Parady wydawała się więc tylko kwestią czasu i faktycznie, pod koniec sierpnia prezes Komitetu Głównego Parady Pułaskiego Richard Zawisny poinformował oficjalnie, że Parada Pułaskiego zaplanowana na 2020 rok nie odbędzie się z powodu obostrzeń wprowadzonych przez władze w związku z pandemią koronawirusa.

To wyjątkowo smutna wiadomość dla tych, dla których coroczne uczestnictwo w Paradzie stało się już tradycją, oraz dla całej Polonii – bo nawet jeśli ktoś nie mógł być tego dnia na nowojorskiej 5. Alei, to sam widok w telewizji czy w mediach społecznościowych tego biało-czerwonego śpiewającego, tańczącego i wymachującego chorągiewkami tłumu napełniał radością serca każdego Polaka. Przeniesienie Parady na przyszły rok stawia też nowe wzywania przed organizatorami – Komitetem Głównym oraz lokalnymi komitetami.

Marszałkowie zachowają szarfy

W tym roku w dniu, w którym miała się odbyć Parada, odprawiona zostanie prawdopodobnie tradycyjna msza św. w Katedrze św. Patryka na Manhattanie. Jednak 83. Parada Pułaskiego przeniesiona została na 3 października 2021 r. Funkcję Głównego Marszałka tej parady będzie piastować Jadzia Heidi Kopala, która wybrana została na Głównego Marszałka Parady 2020. Jak podał Richard Zawisny, w tym roku nie zostanie wydrukowana tradycyjna księga pamiątkowa, która rozdawana jest w trakcie bankietu. Co jednak ważne, wszystkie do tej pory złożone wpisy zostaną wydrukowane w wersji przygotowywanej na za rok, a każdy, kto chce umieścić jeszcze swój wpis, będzie mógł dokonać tego do września 2021 r. Jadzia Kopala przypomina, że w tej właśnie księdze pamiątkowej można umieszczać wpisy z dedykacjami poświęconymi spotkaniom z Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz zapewnia, że temat Parady, choć odbędzie się ona za rok, pozostaje niezmienny – Parada poświęcona będzie 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Aktualne pozostają także mianowania lokalnych marszałków i Miss Polonia. Do tej pory odbyło się kilka takich uroczystości, wybrany został m.in. marszałek i Miss Polonia Stamford, CT, a w Nowym Jorku reprezentacja dzielnic Copiague oraz Williamsburga. Niektóre lokalne kontyngenty zastanawiają się nad wyborem podwójnej reprezentacji – za rok 2020 i 2021. Jak zapewniają organizatorzy, przygotowania do Parady trwają nieprzerwanie. Zarówno Głowna Marszałek, jak i lokalni działacze, wyrażają też nadzieję, że w przyszłorocznej Paradzie frekwencja dopisze i będzie może nawet większa, niż zazwyczaj.

„Znów będziemy maszerować!”

Przyznam się, że w tym roku trochę się martwiłam, jak miałaby ta Parada wyglądać, jeśli chodzi o organizację choćby wyjazdu autokarami do Nowego Jorku i czy ludzie nie baliby się jechać. Mam nadzieję, że w przyszłym roku epidemia będzie już tylko złym wspomnieniem i życie wróci do normy. Myślę też, że ta roczna przerwa sprawi, że zatęsknimy za sobą, za byciem razem i dlatego w przyszłym roku z jeszcze większym entuzjazmem będziemy chcieli zamanifestować swoją polskość – mówi Halina Szeligowski, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford, CT. Rok temu stan Connecticut pierwszy raz w historii miał okazję maszerować na czele Parady, co było dla lokalnej Polonii historycznym wydarzeniem. Pani Halina ma nadzieję, że za rok frekwencja dopisze co najmniej tak samo, a może nawet bardziej.

Tę nadzieję podziela również Jadzia Kopala. Pytana, czy brana jest pod uwagę możliwość, że pandemia się przeciągnie i w przyszłym roku Parada również nie będzie mogła się odbyć, odpowiada bez wahania, że „absolutnie nie bierzemy pod uwagę takiej możliwości!”. – Myślę, że będzie większa frekwencja, bo po prostu my, jako Polonia, będziemy tego potrzebować. Wszyscy mamy potrzebę, żeby wyjść z domów, być razem, poczuć się częścią wspólnoty, pokazać swoją polskość. Obecnie pracujemy nad przygotowaniem jakiegoś wydarzenia online, które przypominałoby poprzednie Parady i stanowiło choćby namiastkę tego wydarzenia. A za rok wierzę głęboko w to, że znów będziemy wszyscy razem dumnie maszerować 5. Aleją! – kończy.

My, jako redakcja „Białego Orła”, również w to wierzymy, choć aby doczekać tego widoku, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zatem do zobaczenia na 5. Alei – za rok!

Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com