Nowy Jork

poleć serwis drukuj

„Staramy jak najlepiej służyć Polonii”

09-03-2020

Bal Marszałkowski...
W sierpniu odbyła...
22 sierpnia odbyły...
Fot....
Fot....
Fot....

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie pod wieloma względami, a przed polonijnymi organizacjami postawiła ogromne wyzwanie: jak działać i nadal pełnić swoją rolę mimo wszystkich wprowadzanych ograniczeń? O tym, jak poradziła sobie z tym wzywaniem organizacja Polonia of Long Island, Inc. opowiada jej wiceprezes – Marta Wesołowska.

„Biały Orzeł”: Czy i w jaki sposób pandemia zmieniła sposób funkcjonowania Polonia of Long Island, Inc.?

Marta Wesołowska: Rok 2020 dla naszej organizacji rozpoczął się bardzo optymistycznie. W styczniu zakończyliśmy akcję pomocową „Zostań Świętym Mikołajem”, wysyłając paczki do domów dziecka i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych w Polsce. Zorganizowaliśmy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wzięliśmy udział w Międzynarodowym Balu Polonaise w Miami. W lutym uczestniczyliśmy w Polish Heritage Night w Los Angeles oraz w dorocznym balu Fundacji Children Smile Foundation. Czynnie zaangażowaliśmy się w propagowanie akcji Powszechny Spis Ludności – Census 2020. Niestety czas pandemii w znacznym stopniu ograniczył zakres działalności naszej organizacji…

Jak sobie poradziliście z tą sytuacją?

Kiedy wybuchła pandemia, z dnia na dzień musieliśmy odwołać spotkanie z artystą Stanem Borysem, na które mieliśmy sprzedane już bilety. Odwołaliśmy również zebranie sprawozdawcze, zaplanowane na 27 marca. Musieliśmy również zawiesić kurs przygotowawczy do SAT, ale od lipca udało się nam go kontynuować. Jedną z naszych cyklicznych uroczystości, którą organizujemy każdego roku w czerwcu, jest Dzień Dziedzictwa Polskiego, podczas którego celebrujemy Dzień Dziecka i poprzez zbiórki funduszy z loterii lub aukcji pomagamy potrzebującym. Niestety tę uroczystość musieliśmy w tym roku odwołać. W czasie pandemii nasz zarząd pracował jednak zdalnie i dzięki temu wiele z zamierzonych na ten rok celów udało się nam zrealizować. Chociaż zmieniliśmy sposób funkcjonowania i nasze bezpośrednie kontakty są ograniczone, to staramy się działać i służyć jak najlepiej Polonii.

Proszę opowiedzieć o tych działaniach.

W czasie pandemii uruchomiliśmy pomoc potrzebującym rodzinom w lokalnym środowisku. Czynnie zaangażowaliśmy się w akcję Polonia4Neighbours, zainicjowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Konsulat RP w Nowym Jorku. Akcję tę kontynuujemy do dzisiaj. Każdego roku organizacja Polonia of Long Island, Inc. przyznaje stypendia najlepszym studentom polskiego pochodzenia. W czasie pandemii Komisja Stypendialna również pracowała zdalnie i zostały przyznane stypendia, które zostały wręczone podczas uroczystości 22 sierpnia 2020 roku. Naszą tradycją jest też organizowanie Balu z okazji mianowania Marszałka Copiague i wybory Miss Polonia Copiague. W tym roku mieliśmy tę uroczystość zaplanowaną na koniec czerwca, ale ze względu na sytuację przełożyliśmy ją na sierpień. Uroczyste mianowanie odbyło się 22 sierpnia w Carleton Hall.

Jakie są Wasze plany na najbliższy czas, przy założeniu, że pewne ograniczenia dotyczące organizacji wydarzeń zostaną utrzymane?

W poprzednim miesiącu wręczyliśmy stypendia najlepszym studentom polskiego pochodzenia oraz, dostosowując się do wszystkich restrykcji związanych z pandemią, zorganizowaliśmy uroczystość z okazji mianowania Marszałka Copiague i wybory Miss Polonia Copiague. Nasza organizacja sprawuje patronat nad dwujęzycznym programem Dual Language, o który walczą polscy rodzice w dystrykcie Lindenhurst. Od początku wspieramy tę inicjatywę i liczymy, że zarówno ubiegłoroczny program, jak i nowa dwujęzyczna klasa, powstanie na Long Island. W październiku planujemy zorganizowanie Dnia Dwujęzyczności w naszej siedzibie w Copiague. Jeśli będą większe obostrzenia, pomyślimy o miejscu na zewnątrz lub zorganizujemy ten dzień wirtualnie. W planach mamy również uczczenie Dnia Niepodległości, który współorganizujemy wraz z Polskim Domem Narodowym w Glen Cove. Zaplanowaliśmy również wspólną uroczystość poświęconą św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy urodzin i roku papieskiego. W grudniu planujemy zorganizowanie spotkania opłatkowego dla Polonii i Śniadanie z Mikołajem. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna będzie coraz lepsza i nasze życie szybko wróci do normy. Tego życzymy wszystkim!

Czy Pani zdaniem organizacje polonijne powinny przyjąć inną strategię działania, dostosowaną do obecnej sytuacji, czy raczej starać się przeczekać kryzys?

Moim zdaniem działalność organizacji polonijnych powinna być dostosowana do sytuacji, zwłaszcza, że nie wiemy, ile jeszcze ona potrwa. Może nie doskonałym, ale dosyć dobrym rozwiązaniem jest komunikacja zdalna. Ponadto, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności możemy działać i chociaż na pewno na mniejszą skalę, to uważam, że nie możemy poddawać się i w miarę możliwości musimy realizować nasze zamierzenia.

Rozmawiała Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com