Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Młodzież polonijna niesie pomoc osobom dotkniętym skutkami epidemii

08-17-2020

Od lewej: Victoria...
Fot. Archiwum PSM
Fot. Archiwum PSM
Fot. Archiwum PSM
Fot. Archiwum PSM
Fot. Archiwum PSM

W sobotę, 8 sierpnia 2020 r., wolontariusze Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży przekazali seniorom mieszkającym w domu opieki „Surfside Manor” na Far Rockaway w Nowym Jorku specjalne upominki przygotowane w ramach inicjatywy Komisji ds. Pomocy Osobom Dotkniętym Epidemią powołanej przez Zarząd PSM. Upominki zawierały maski ochronne wielokrotnego użytku, próbki produktów dermatologicznych i pielęgnacyjnych „CeraVe” i „La Roche-Posay”, a także list wspierający od wiceprezesa ds. społecznych Olivii Żebrowskiej oraz koordynatora ds. projektów społecznych Natalii Turkiewicz, odpowiedzialnych za przeprowadzenie akcji.

Powołana w czerwcu br. przez Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Komisja ds. Pomocy Osobom Dotkniętym Epidemią miała za zadanie koordynowanie działań młodzieży na rzecz pomocy osobom starszym w czasach pandemii. Pierwszym projektem było przekazanie wspomnianych upominków przygotowanych przez komisję. Upominki sponsorowane były przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową. Dr Marek Paliwoda z Greenpointu przekazał młodzieży około 1700 próbek produktów do higieny osobistej i pielęgnacji firm „CeraVe” i „La Roche-Posay”, kremów do twarzy, kremów do depilacji rąk itp. Dzięki uprzejmości właścicieli Syrena Deli w Linden, NJ młodzież przygotowała dodatkowo kosz ze słodyczami dla seniorów. Ponad 200 osób otrzymało upominki, dzięki którym czuli się docenieni przez młodzież. Dodatkowo seniorzy, którzy nie są Polakami a przebywają w domu opieki, mieli szansę spróbować tradycyjnych polskich wyrobów cukierniczych, tj. krówek, pierników, ptasiego mleczka i innych polskich przysmaków.

Jako Koordynator ds. Projektów Społecznych i przewodnicząca Komisji ds. Pomocy Osobom Dotkniętym Epidemią Natalia Turkiewicz odpowiadała przede wszystkim za pomyślne przeprowadzenie projektu. Obecnie Natalia Turkiewicz jest uczennicą High School for Health Professions and Human Services na Manhattanie oraz Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie. Ponadto jest członkiem Komisji ds. Młodzieży Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. W składzie Komisji ds. Pomocy Osobom Dotkniętym Epidemią były również: Natalia Ostapowicz i Victoria Pietruszewski, które pomagały w przygotowaniu materiałów i logistyce niezbędnej do realizacji projektu. Upominki były zaledwie skromnym gestem, ale jakże ważnym dla ludzi, którzy tak jak my teraz kiedyś byli młodzi. Wyzwania takie jak to zawsze niosą ze sobą dialog międzypokoleniowy i mamy nadzieję, że to dopiero początek integracji międzypokoleniowej. Obecne czasy pokazują, że nie tylko kontaktu ze starszymi szuka młodzież, ale seniorzy także są zainteresowani integracją z młodymi.

PSM

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com