Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Pierwszy raz w...

I Komunia Św. na Rockaway Beach

08-17-2020

2 sierpnia 2020 roku, po długim oczekiwaniu, dzieci z parafii św. Róży z Limy z Nowego Jorku przystąpiły do I Komunii Świętej. Tym razem komunia była też wyjątkowa z innego powodu. Kacper Chodorowski, Maximilian Chomicz-Grabowski, Eric Morawiec, Julien Pietruszka, Adam Świątkiewicz i Kacper Wróblewski są pierwszymi dziećmi, które w istniejącej od 130 lat amerykańskiej parafii przyjęły I Komunię podczas mszy św. w języku polskim.

Dla lokalnej polskiej społeczności był to dzień bardzo uroczysty. Rodzice dbają o to, by dzieci wychowywane były w duchu polskości, w duchu polskich tradycji i wiary. Nie jest to proste. Codzienność pokazuje, że dbanie o język ojczysty to nieustanna „walka”. Dzieci spędzają w szkole większość czasu z rówieśnikami, którzy mówią po angielsku, więc powrót na tory języka polskiego po szkole to coś, co często rodzice muszą egzekwować. A jednak są nadal tacy rodzice, którzy zapisali swoje dzieci na lekcje religii właśnie w języku polskim. Religię po polsku umożliwił ks. Sławomir Sobiech, który wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rodziców i znalazł katechetkę, który by mogła ten program realizować. To dzięki zdeterminowanym rodzicom i księdzu Sławkowi możliwe było w pierwszą niedzielę sierpnia świętowanie I Komunii Świętej w języku polskim wraz z wszystkimi tradycyjnymi elementami polskiej Pierwszej Komunii.

W ciągu roku dzieci uczestniczyły w mszach św., podczas których we wrześniu otrzymały książeczki do nabożeństwa, w październiku różańce, potem w grudniu nastąpiło rozdanie medalików, a w lutym rozdane zostały świece pierwszokomunijne. Wszystko według tradycji polskiej, którą w programie nauczania w języku angielskim raczej trudno znaleźć.

Dzieci w ciągu roku uczą się polskich modlitw, podstaw katechizmu, polskich pieśni religijnych i formuły spowiedzi. Obowiązkowość rodziców, jak i dzieci, które przyjęły Pana Jezusa, była ogólnie zauważalna. Dyscyplina, skupienie i duchowość, z jaką dzieci przygotowały się do sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii, to powód do dumy.

Sześciu chłopców (większość) z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki wraz z rodzinami przyjęło Pana Jezusa na mszy św., która transmitowana była na żywo przez internet. Można powiedzieć, że pozytywną stroną pandemii jest to, że większość parafii zaczęła transmitować mszę św. na żywo, więc rodziny rozsiane po całym świecie miały możliwość duchowego uczestniczenia w mszy św. i wspólnej modlitwy w tym samym czasie – widząc przebieg uroczystości.

Wszyscy mają nadzieję, że już za rok będzie można świętować kolejne komunie w języku polskim. Chętne dzieci mogą uczęszczać na lekcje religii w języku polskim prowadzone w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki na Rockaway Beach, NY.

Monika Wróblewski

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com