Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Od lewej: Grzegorz...

Powstańcza flaga nad Greenpointem

08-07-2020

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie.

Flagę na maszt przed główną siedzibą PSFCU wciągnęła uczestniczka zrywu powstańczego, łączniczka i sanitariuszka, 93-letnia Danuta (Krempa) Szlajmer. Miała pseudonim „Siódemka”, służyła w batalionie „Kiliński” i brała udział m.in. w bitwach o budynki PAST-y i Prudentialu. Pani Danuta była też bohaterką tegorocznych plakatów upamiętniających bohaterów powstania, przygotowanych kolejny rok z rzędu przez firmę Gram-X Promotions i jej prezesa Grzegorza Fryca. Kolekcjonerskie plakaty powstańcze cały czas dostępne są w oddziałach PSFCU, która jest partnerem akcji.

Mamy 1 sierpnia i jak każdego roku od pięciu lat Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa upamiętnia wybuch Powstania Warszawskiego. Kontynuujemy to pomimo panującej pandemii, ponieważ pamiętamy o bohaterach, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość – powiedział przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU Krzysztof Matyszczyk.

W uroczystości wziął udział konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Na uroczystość przybyła także córka powstańca warszawskiego Ryszarda Kossobudzkiego – Rita Cosby, znana amerykańska dziennikarka i autorka książki „Quiet Hero. Secrets from My Father's Past” („Cichy bohater. Tajemnice z przeszłości mojego ojca”). Podkreśliła, że jest pełna podziwu dla powstańców i ich odwagi. – Jako Amerykanka polskiego pochodzenia czuję, że moja najlepsza część jest częścią polską – zapewniała.

Rocznicowe obchody zgromadziły przedstawicieli weteranów, w tym SWAP i Ligi Morskiej, harcerzy oraz dzieci z polskich szkół. Obecni byli również: prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce dr Iwona Korga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakub Staniewski, działacz polonijny i prezes Gram-X Promotions Grzegorz Fryc (inicjator akcji powstańczych plakatów) i szef sztabu radnego miasta Nowy Jork Roberta Holdena Daniel Kurzyna. Uroczystościom towarzyszył warkot maszyn motocyklistów z klubu Polska Sfora z Connecticut.

Zwieńczeniem uroczystości przed siedzibą PSFCU było utworzenie żywego znaku dla Powstania Warszawskiego – uczestnicy ustawili się, formując powstańczą „kotwicę”. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Mural Powstańczy znajdujący się na fasadzie Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie. Złożono pod nim kwiaty i zapalono znicze.

Dzień później, w niedzielę 2 sierpnia, w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika –najstarszym i obecnie jedynym polskim kościele na Manhattanie – odprawiona została msza święta w intencji powstańców warszawskich, w której uczestniczył konsul Mateusz Gmura z małżonką oraz przedstawiciele środowisk polonijnych, m.in. harcerstwa. Za doroczną organizację nabożeństwa szczególne podziękowania należą się kpt. Mieczysławowi „Markowi” Madejskiemu, który niestety w tym roku nie mógł w nim uczestniczyć osobiście.

PAP/opr. JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1231.html

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com