Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Plakaty zostały...
Plakaty będą...

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

07-24-2020

Polacy w Nowym Jorku od wielu lat dokładają starań, by w godny sposób upamiętniać ważne rocznice wydarzeń na stałe wpisanych w historię Polski. Jednym z takich wydarzeń niewątpliwie jest Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i trwało 63 dni, do 3 października.

Oficjalne uroczystości związane z obchodami przypadającej w tym roku 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej odbędą się tradycyjnie 1 sierpnia o godzinie W (11:00 am czasu lokalnego) przed budynkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy 100 McGuinness Blvd. na Greenpoincie. Podczas uroczystości na maszt przed budynkiem unii wciągnięta zostanie flaga Polski z „kotwicą” – symbolem Polski Walczącej. Towarzyszyć temu będą przemówienia, odśpiewanie hymnu oraz pieśni powstańczych. Po uroczystości przy budynku Unii Kredytowej uczestnicy przeniosą się pod Polski Dom Narodowy, gdzie zapalone zostaną świece pod Muralem Powstańczym, który został stworzony w 2014 roku i ponownie odsłonięty po zniszczeniu w 2015 r.

Jedenasty rok z rzędu kontynuowana jest też tradycja drukowania plakatów powstańczych zapoczątkowana przez firmę Gram-X Promotions w 2009 r., na 65. rocznicę Powstania Warszawskiego. – Celem plakatów jest tylko i wyłącznie budowanie świadomości na temat powstania i przypominanie o nadchodzącej rocznicy – podkreśla Grzegorz Fryc, prezes Gram-X Promotions, dodając, że w kolejnych latach projekt ewoluował i na drugiej stronie plakatu zamieszczony został hołd dla jednego z Powstańców Warszawskich, który żyje i mieszka wśród nas i jest (lub był) członkiem polonijnej społeczności. – Do tej pory udało nam się uhonorować: Juliana „Goliata” Kulskiego, Ryszarda „Rysia” Kossobudzkiego, Mieczysława „Marka” Madejskiego, Wandę „Julitę” Lorenc oraz Władysława „Bystrzyckiego” Mazura. Rok 2020 nie jest wyjątkiem i już w piątek dostępne będą plakaty upamiętniające 76. rocznicę. W tym roku hołd oddany zostanie Danucie Szlajmer – sanitariuszce oraz łączniczce batalionu „Kiliński”, biorącej udział w bitwach m.in. o budynek Pasty i Prudentialu – mówi Grzegorz Fryc. – Pani Danuta wciąż żyje na Greenpoincie i zaszczyci nas swoją obecnością podczas uroczystości 1 sierpnia – dodaje. Więcej informacji na temat powstańczych losów pani Danuty można znaleźć tutaj: https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/danuta-szlajmer,1654.html

Plakaty zostały objęte patronatem Konsula Generalnego w Nowym Jorku i będą dostępne we wszystkich oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która jest partnerem i głównym sponsorem akcji.

Jeżeli ktoś chciałby otrzymać jakąś ilość plakatów dla swoich organizacji, proszę się ze mną skontaktować. Młodzież lubi gadżety i często takie rzeczy potrafią wyzwolić chęć dowiedzenia się więcej na temat historii Polski, a w tym wypadku do pogłębiania wiedzy na temat Powstania, a tym samym do pogłębienia swojego patriotyzmu – zachęca prezes Gram-X Promotions. Plakaty mają też wartość kolekcjonerską, gdyż są jedynymi pamiątkami z rocznic odbywających się w mieście Nowy Jork.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com