Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Powstaniec Warszawski kpt. Mieczysław Madejski ukończył 97 lat

06-29-2020

Najlepsze życzenia...
Fot. Konsulat...
Fot. Konsulat...

26 czerwca 97. urodziny obchodził kpt. Mieczysław Madejski ps. „Marek”, uczestnik Powstania Warszawskiego, dowódca plutonu „Topolnicki”, należącego do zgrupowania „Radosław” i włączonego do batalionu „Zośka”, a także członek Kedywu AK, a obecne prezes Nowojorskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji najlepsze życzenia w imieniu prezydenta RP A. Dudy oraz sekretarza stanu KPRP A. Kwiatkowskiego złożyli szacownemu jubilatowi konsul generalny RP w NY Adrian Kubicki w towarzystwie wicekonsula Mateusza Gmury.

Również redakcja „Białego Orła” składa Jubilatowi serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności na kolejne lata życia!

Kapitan Mieczysław Madejski urodził się 26 czerwca 1923 r. w Warszawie. Od początku 1940 r. należał do Związku Walki Zbrojnej, gdzie po zaprzysiężeniu przyjął pseudonim „Marek” oraz został przyjęty do tajnej podchorążówki. Specjalizował się w działalności minerskiej i saperskiej. W czasie okupacji był członkiem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej i należał do brygady dywersyjnej „Broda 53”. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził plutonem „Topolnicki”, który należał do zgrupowania „Radosław” i wchodził w skład batalionu „Zośka”. Od 1969 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych w Sea Cliff na Long Island. Od 1996 r. jest prezesem Nowojorskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2008 r. otrzymał stopień kapitana. Podczas walk był czterokrotnie ranny. Za swoją działalność powstańczą i kombatancką został uhonorowany wieloma medalami i odznaczeniami, wśród których warto wymienić „Krzyż Walecznych” (otrzymany dwukrotnie), „Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski”, „Warszawski Krzyż Powstańczy”, „Krzyż Armii Krajowej”, „Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939”, „Medal Wojska”, „Medal Pro Memoria”, „Medal Pro Patria”, „Odznaka Honorowa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” (nr 79), „Złota Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów” oraz „Medal Pamiątkowy” z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, a także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany w marcu br.

W serwisie YouTube na kanale Świadkowie historii dostępne jest nagranie, w którym kpt. Madejski opowiada o swym życiu – warto posłuchać: https://www.youtube.com/watch?v=0ZAf7RW4wcw.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com