Nowy Jork

poleć serwis drukuj

„Biznes musi się kręcić, choćby wirtualnie”

06-03-2020

Karolina Dehnhard...

Świat biznesu zmaga się dziś z wyzwaniami bez precedensu. – Nie możemy się poddać – mówi Karolina Dehnhard, partner w wydziale prawa międzynarodowego w kancelarii Lindabury McCormick Estabrook & Cooper, P.C. i prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej na północno-wschodnie USA. O działalności w przestrzeni wirtualnej, o tym, jak dziś wyglądają stosunki handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Polską oraz o konieczności bezinteresownego pomagania innym Karolina Dehnhard opowiada w rozmowie z „Białym Orłem”.

„Biały Orzeł”: Świat biznesu zmienił się diametralnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy zarówno na arenie lokalnej, jak i globalnej. Jak zmieniła się w tym czasie działalność Izby Handlowej oraz jak wygląda obecnie zainteresowanie rynkiem polskim ze strony firm amerykańskich oraz naszym rynkiem ze strony polskich przedsiębiorców?

Karolina Dehnhard: Świat biznesu przeniósł się w dużej mierze do wirtualnej rzeczywistości. Myślę, że to w pewnym sensie otworzyło nowe perspektywy i możliwości. Biznes jest oparty na relacjach, często na relacjach osobistych. Dziś kontakty biznesowe nawiązuje się i buduje wirtualnie, co wynika z konieczności i myślę, że dla wielu przedsiębiorców otworzyło to nowe drzwi bądź przyśpieszyło pewne procesy. Wiele firm musiało sobie też w tym trudnym czasie zadać pytanie jak przetrwać, jak dostosować się do nowych realiów. Niektóre z tych zmian zapewne są pozytywne, aczkolwiek sam powód, który wywołał ich konieczność, czyli koronawirus, był i jest ogromnym ciosem dla biznesów, zarówno małych przedsiębiorstw, jak i dużych korporacji. Sposób, w jaki pracujemy, też się zmienił i wydaje mi się, że niektóre z tych zmian zostaną z nami na dłużej. Perspektywa pracy zdalnej zmienia wiele branż, potencjalnie na zawsze. Najważniejsze, że nie możemy się poddać, musimy się dostosować i walczyć o przetrwanie. Biznes musi się kręcić, nawet wirtualnie. Patrząc z perspektywy czasu, zawsze najlepiej prosperowały firmy, które były elastyczne i umiały się dostosować do zmian.

To prawda, że obecny kryzys dotknął wszystkich przedsiębiorców. Lecz czy są branże, dla których ta sytuacja stwarza wyjątkowe warunki do rozwoju?

Firmy, które zapewne skorzystają na obecnej sytuacji, to firmy technologiczne, firmy, które napędzają wirtualną gospodarkę. Małe firmy na pewno będą musiały zacisnąć pasa, będą musiały być bardziej kreatywne odnośnie sposobu, w jakim sprzedają swoje produkty bądź świadczą usługi. Każda firma prowadząca sprzedaż przez internet dużo skorzysta, już skorzystała. Oczywiście był to trend, który widzimy od lat, ale teraz nabrało to niesamowitego rozpędu. Dla wielu firm rozwinięcie możliwości sprzedaży przez internet stanie się priorytetem, wielu z nich też skorzysta z platform liderów tej branży takich jak Amazon czy Allegro w Polsce. My, jako izba handlowa, pomagamy polskim firmom wejść na lokalny rynek i wiele z tych firm zdaje sobie sprawę, że obecność na tym rynku dziś nie znaczy tylko bycie dostępnym na półce w sklepie, ale również bycie dostępnym w internecie z możliwością dostarczenia towaru odbiorcy w ciągu kilku dni, a nawet dnia.

Jedną z branż, która ucierpiała najbardziej, to branża turystyczna. Czy myślisz, że jest nadzieja, że Polacy mieszkający tu, w Stanach Zjednoczonych, będą mogli odwiedzić w te wakacje ojczyznę? Zbliża się też pierwszy sezon turystyczny, gdy Polacy mieli mieć możliwość podróżowania do USA bez wiz, coś, na co od lat czekały polskie biura podróży…

Wszyscy obserwujemy sytuację… i czekamy. Mam nadzieję, że wróci możliwość podróżowania w celach turystycznych czy biznesowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi jak najszybciej. Myślę, że każdy z nas tworzy jakieś letnie plany, ale czas pokaże, czy uda się je zrealizować w Polsce, czy trzeba będzie skorzystać z lokalnych ofert. Ponad 40 milionów osób w Ameryce straciło pracę, w tym sporo mieszkających tu Polaków. Zatem pytanie nie tylko dotyczy tego, czy będzie można, ale też czy będzie nas stać, czy będziemy mogli sobie na to pozwolić, biorąc pod uwagę w jak niepewnej sytuacji się znaleźliśmy. Nawet w najlepszych scenariuszach sporo z tych osób nie wróci do pracy, tak samo jak sporo małych biznesów się już nie otworzy. Polska umie się wypromować, a branża turystyczna w Polsce przygotowuje się do nowych warunków i wymogów związanych z bezpieczeństwem. Myślę, ze ci, którzy będą mogli, skorzystają też z wszelkich promocji, jakich pewnie nie będzie brakowało w najbliższym czasie, a które zapewne pomogą branży turystycznej choć trochę odżyć.

Jako Izba planujecie w czerwcu małe spotkanie polskich przedsiębiorców. Jak miałoby ono wyglądać i jakiemu służyć celowi?

Tak, są takie plany. Ludziom bardzo brakuje kontaktów osobistych. Chcielibyśmy zorganizować spotkanie na otwartym powietrzu, z ograniczoną frekwencją do 25, może 50 osób. Byliby to przedstawiciele różnych branż i władz, wspólnie zastanowilibyśmy się jak możemy sobie nawzajem pomóc w tych trudnych czasach. My, jako Polonia, musimy się wspólnie wspierać, musimy sobie wzajemnie pomagać, bo nie wierzę, że wszystko wróci do normalności w szybkim czasie. Odbudowanie biznesów będzie powolnym procesem i takie wsparcie wśród polonijnych przedsiębiorców będzie krytycznie ważne. Jeżeli sytuacja na to pozwoli, mam nadzieję, że uda nam się zorganizować takie spotkanie przed końcem czerwca. Wiele osób wyraziło zainteresowanie taką inicjatywą.

Na co dzień pracujesz jako prawnik, specjalizujesz się w prawie rodzinnym. Jak obecna sytuacja wpłynęła na Twoją pracę zawodową?

Niestety, obecna sytuacja przyczyniła się bardzo do wzrostu ilości przypadków przemocy w rodzinach. Po zamknięciu przez gubernatora stanu New Jersey, gdzie pracuję, wiele rodzin z problemami zmuszone zostało pozostać w domach, więc w rodzinach narażonych na przemoc, ryzyko i częstotliwość przemocy stały się jeszcze większe. Wśród wielu rodzin, w których już wcześniej istniały problemy, na skutek przymusowej izolacji stały się one jeszcze większe. Na pewno nie sprzyja temu fakt, że w wielu przypadkach doszła presja finansowa, bo jedno bądź oboje małżonkowie stracili pracę, jest też sporo przypadków nadużywania alkoholu. W lokalnym sądzie jest ponad 20 spraw przemocy rodzinnej dziennie. Ze względu na obecną sytuację jest też ciężko odseparować się od takiego związku, są pozamykane hotele, ograniczone możliwości przemieszczania się bądź nawet tymczasowego przeprowadzenia się do członków rodziny czy przyjaciół.

Czy masz jakieś rady dla osób znajdujących się w takich sytuacjach?

Każda sytuacja jest inna i chętnie udzielę porad zainteresowanym osobom, nie tylko jako prawnik, ale jako osoba prywatna. Odkąd zaczęła się pandemia, podaję numer mojego telefonu komórkowego (973-309-4473) i nie odmawiam pomocy nikomu, bez względu z jaką sprawą lub z jakiej części kraju dzwoni.

Rozmawiał Darek Barcikowski

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com