Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Podziękowanie dla...
Uczniowie PSS pp....

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 w Polskiej Szkole Sobotniej przy parafii św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie

06-01-2020

Kiedy rozpoczynaliśmy naukę we wrześniu, nikt z nas nie pomyślał, że zakończenie roku szkolnego nie odbędzie się tradycyjnie i uroczyście w murach szkoły. Nie przypuszczaliśmy, że w momencie ogłaszania wyników całorocznej pracy każdy z nas będzie w innym miejscu, że podziękować za współpracę, życzyć sobie wspaniałych wakacji i żegnać się przyjdzie nam w taki sposób. I że nie dane nam będzie uścisnąć się na pożegnanie.

Zakończenie roku odbyło się w nietypowej dla tak ważnego i uroczystego dnia formie – spotkaliśmy się online. Ostatnie tygodnie przyzwyczaiły nas nieco do takiego sposobu kontynuowania nauki języka polskiego, bowiem jak większość polskich szkół i nasza szkoła nie zawiesiła swoich zajęć z powodu pandemii, a od razu przeszła na tryb nauki zdalnej.

Uczniowie PSS pp. św. Cyryla i Metodego spotykali się na zajęciach szkolnych poprzez zoom, brali udział w projektach Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz w akcjach społecznych i charytatywnych, jak chociażby w akcji Polonia4Neighbours, której patronuje Konsulat Generalny RP. Uczniowie szkoły pamiętali też o osobach pracujących nieprzerwanie podczas pandemii: policjantach, lekarzach, pielęgniarkach, strażakach i innych, rysując im pełne wdzięczności kartki i śląc podziękowania. Nauczyciele, którzy również znaleźli się w nowej sytuacji i przed którymi stanęły wyzwania przekazania wiedzy w innej formie niż ta tradycyjna przy tablicy, dokształcali się na organizowanych przez CPSD warsztatach i kursach. I choć nie był to łatwy czas, śmiało można powiedzieć, że udało się nam wykorzystać go jak najlepiej.

Z największym sentymentem i wzruszeniem pożegnaliśmy uczniów klasy 12, którzy opuszczają naszą szkołę i zaczynają nowy etap swojego życia. Podsumowaniem ich dwunastoletniej pracy był egzamin maturalny, który odbył się 16 maja w innej niż zazwyczaj formie, ale tradycyjnie w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Maturzyści bronili napisanych prac i przygotowanych prezentacji multimedialnych na wylosowane wcześniej tematy z języka polskiego, historii i geografii. Komisja maturalna, składająca się z dyrektor szkoły dr Doroty Andraki, wychowawcy klasy 12 dr Iwony Korgi oraz wicedyrektorek placówki Magdy Ślaski i Beaty Grygiel, wyraziła uznanie zarówno uczniom, jak i ich rodzicom za pracę i poświęcenie, jakiego wymagało uczęszczanie przez kilkanaście lat na dodatkowe zajęcia.

Oficjalne zakończenie roku szkolnego 2019/2020 odbyło się 22 i 23 maja. Dyrekcja szkoły, wychowawcy poszczególnych klas, komitet rodzicielski oraz księża podziękowali wszystkim uczniom i ich rodzicom za pracę i zaangażowanie w życie szkoły. Wszyscy uczestnicy spotkań online, od grupy przedszkolnej po klasę 12, mieli okazję podziękować sobie nawzajem, życzyć sobie udanych wakacji i szybkiego powrotu do normalności. W pożegnaniu klasy 12 wzięli udział zaproszeni goście: konsul generalny Adrian Kubicki oraz konsul Mateusz Gmura. Obydwaj skierowali ciepłe słowa i wyrazy uznania zarówno do absolwentów naszej szkoły, jak też ich rodziców, wychowawców i dyrekcji. Nie możemy nie zgodzić się ze słowami konsula generalnego, który podkreślił, że nasza szkoła „...wypuszcza w świat kolejny rocznik młodych, świadomych, mądrych i pełnych energii Polaków!”.

Ich droga życiowa związana z Polską Szkołą Sobotnią pp. św. Cyryla i Metodego dobiega końca, ale wierzymy, że z sentymentem i dumą będą wspominać czas w niej spędzony. Wątpliwości co do tego nie pozostawiają wypowiedzi samych uczniów. Oto kilka z nich:

Kevin Skowroński: „Dzięki polskiej szkole nie tylko pogłębiałem wiedzę o kraju, z którego pochodzą moi rodzice, ale też spotkałam wspaniałych nauczycieli, kolegów i koleżanki. Zawsze będę mile wspominać czas spędzony z nimi. Dzięki polskiej szkole czułem się bardziej Polakiem. Jestem wdzięczny rodzicom, że mnie do niej zapisali”.

Letycja Powązka: „Jestem wdzięczna za wszystkie możliwości, jakie dała mi polska szkoła. To był dobrze spędzony czas. Chociaż 12 klasa nie zakończyła się, ze względu na pandemię, tak, jakbyśmy sobie tego życzyli i tak na zawsze pozostanie w mojej pamięci, a szczególnie miło wspominam studniówkę, ach jakby znowu chciało się zatańczyć poloneza!”.

Victoria Maj: „Było to dwanaście wspaniałych i niezapomnianych lat spędzonych wśród cudownych nauczycieli oraz przyjaciół. Dzięki uczęszczaniu do polskiej szkoły poznałam język polski, historię, geografię i nauczyłam się bardzo dobrze pisać. Jestem z tego bardzo dumna”.

Gabriela Wojnar: „W mojej pamięci na zawsze pozostaną wspomnienia z polskiej szkoły. Moja klasa i znajomi są naprawdę wyjątkowi. Mam nadzieję, że nasza przyjaźń nigdy się nie skończy. Nigdy nie zapomnę wspólnych spotkań, uroczystości, wyjazdów na rekolekcje do Amerykańskiej Częstochowy, festynów i corocznej Parady Pułaskiego. Tych wspomnień jest tak wiele, że nie jestem w stanie ich wszystkich wymienić. Przez dwanaście lat wiele się nauczyłam. Dziękuję z całego serca pani dyrektor i nauczycielom za wszystkie te lata nauki”.

Patryk Stypułkowski: „Polska Szkoła to nie tylko uzupełnienie wiedzy o języku i kulturze polskiej przekazywanej mi przez moją rodzinę, ale również cudowni nauczyciele, których spotkałem, i atmosfera zachęcająca do uczęszczania na zajęcia. Te 12 lat nauki o Polsce rozpaliło we mnie chęć dalszego pogłębiania wiedzy i utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto być dumnym ze swoich polskich korzeni”.

Olivia Jabłoński: „Dwanaście lat minęło jak sen. Aż nie chce się wierzyć, że to już koniec moich zajęć w polskiej szkole. Miałam tutaj możliwość nauki języka, pogłębiania wiedzy o polskich tradycjach oraz okazję do zwiedzenia wielu wspaniałych miejsc w czasie wycieczek szkolnych. W moim sercu pozostaną zawarte tu przyjaźnie i nasi wspaniali nauczyciele. Zawsze będę wracać z wielkim sentymentem do wspomnień z lat spędzonych w polskiej szkole”.

Małgorzata Skrodzki
PSS przy parafii św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com