Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Bożena Kamiński –...

Jak funkcjonuje Centrum Polsko-Słowiańskie w czasach epidemii?

05-29-2020

Od momentu, kiedy Nowy Jork został sparaliżowany przez COVID-19, pracownicy Centrum Polsko-Słowiańskiego pracują i pomogą przetrwać ten trudny czas lokalnej społeczności. Działalność Centrum w głównej mierze skupia się na zapewnieniu posiłków seniorom oraz na wszelkiej pomocy związanej z bieżącym funkcjonowaniem w nowej rzeczywistości. O tym, z jakimi problemami obecnie boryka się Polonia i jak pomaga w tej krytycznej sytuacji Centrum Polsko-Słowiańskie, „Biały Orzeł” rozmawia z Bożeną Kamiński – prezesem i dyrektorem wykonawczym CP-S.

Jak obecnie wygląda funkcjonowanie organizacji, z której usług w głównej mierze korzystali seniorzy, czyli grupa najbardziej narażona na zarażenie się koronawirusem?

Bożeną Kamiński: W połowie marca otrzymaliśmy informację z The Department for the Aging (DFTA) – urzędu, z którym ściśle współpracujemy i który finansuje działalność klubów seniora funkcjonujących w Centrum Polsko-Słowiańskim, aby wydawać obiady seniorom tylko na wynos. Dbając o bezpieczeństwo naszych podopiecznych, zostaliśmy zmuszeni do odwołania wszystkich zajęć, które odbywały się w CP-S. Z upływem kilku dni sytuacja się zmieniała i ostatecznie miasto Nowy Jork przejęło wydawanie posiłków dla osób, które przychodziły do klubów seniora. Obiady, które przygotowuje Klub Seniora Krakus, dostarczane są tylko do osób chorych, które od dłuższego czasu nie mogły wychodzić z domu. Nasi pracownicy od początku pandemii koordynowali i koordynują nadal dostarczanie posiłków do swoich podopiecznych.

Na jaką pomoc z Centrum Polsko-Słowiańskiego mogą liczyć osoby, które nie są seniorami?

W związku z pandemią Centrum Polsko-Słowiańskie wystąpiło z wnioskiem o przekazanie funduszy ze Specjalnego Funduszu Pomocy PSFCU (PSFCU Coronavirus Relief Fund). Otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 5 tysięcy dolarów. Ponieważ nasi pracownicy odbierają każdego dnia mnóstwo telefonów od osób, które w wyniku pandemii stracili pracę i są bez środków do życia, Rada Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego postanowiła dołożyć na ten cel 2 tysiące dolarów tak, aby kwoty jednorazowych zasiłków były nieco większe.

Ile osób złożyło podania o jednorazową zapomogę w ramach Specjalnego Funduszu Pomocy PSFCU?

Do Centrum Polsko-Słowiańskiego wpłynęło 20 podań. Każde z nich było analizowane przez pracowników z Programu Usług Socjalnych dla Seniorów, który działa w Centrum Polsko-Słowiańskim. Każdy wniosek był analizowany i jednorazowe zasiłki trafiły do 20 osób.

Czy w obecnej sytuacji oprócz doraźnej pomocy CP-S pomaga w innych ważnych sprawach?

Mimo paraliżu, który spowodował COVID-19, nasi pracownicy biorą udział we wszystkich ważnych inicjatywach. Wspólnie z Census 2020 zachęcamy Polonię do udziału w spisie ludności – Census 2020. Obecnie należy wszystkich naszych rodaków uświadomić, że dane uzyskane w Spisie Ludności mają bardzo ważny wpływ na decyzje dotyczące wielu aspektów życia każdego z nas. Ustawodawcy, właściciele firm i wiele innych osób korzysta z tych danych każdego dnia, aby świadczyć usługi, tworzyć produkty i zapewniać wsparcie danej społeczności. Trzeba pamiętać o tym, że w oparciu o dane spisowe miliardy dolarów funduszy federalnych przeznacza się corocznie na szpitale, straż pożarną, szkoły, drogi i inne ważne cele. Wyniki Spisu Ludności służą do ustalenia liczby przysługujących każdemu stanowi przedstawicieli w Kongresie oraz wyznaczania granic okręgów wyborczych.

Na koniec naszej rozmowy proszę powiedzieć, w jaki sposób obecnie kontaktować się z pracownikami CP-S?

Od momentu, kiedy zaczął się rozprzestrzeniać COVID-19, każdy pracownik Centrum Polsko-Słowiańskiego jest dostępny pod numerem telefonu komórkowego i praktyczne cały czas wszyscy jesteśmy do dyspozycji naszej społeczności. Sprawy załatwiamy za pośrednictwem e-maila, w szczególnych sytuacjach pracownicy CP-S umawiają się na określony dzień oraz godzinę, aby pomóc wszystkim potrzebującym.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska


Ważne numery telefonów do pracowników Centrum Polsko-Słowiańskiego:

Program Usług Socjalnych dla Seniorów

Dorota Pastula: 929-210-3739,

Ewelina Rudiak: 929-210-3549,

Klub Seniora „Krakus”

Artur Pustula: 718-383-3434, 718-344-6983

Klub Seniora im. Jana Pawła II

103 East 7th Street, New York, NY 10009
Maria Madej: 917-648-9485


Alicja Zakrzewska: 929-210-2152,
Lucyna Zynda: 929-210-2521,

Program emigracyjny

Bożena Mazinska: 718-594-0894

Sprawy ogólne

Agnieszka Granatowska: 929-373-6346

Aktualne informacje

www.polishslaviccenter.org


Inne ważne telefony:

Bratnia Pomoc: 212-570-5560
Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku: 646-237-2100
Oficjalny telefon do miasta Nowy Jork: 311

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com