Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Agnieszka Holland...

„Społeczeństwo potrzebowało przebudzenia!”

05-16-2020

6 maja br. Fundacja Kościuszkowska opublikowała swój pierwszy odcinek z serii internetowych publikacji kulturalno-edukacyjnych. W pierwszej odsłonie mogliśmy usłyszeć wywiad ze znaną polską reżyserką oraz scenarzystką filmową i teatralną – Agnieszką Holland, szanowaną na całym świecie postacią kinematografii oraz zdobywczynią najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmu.

Konwersację przeprowadziła Barbara Bernahrdt, dyrektor Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie. Holland w wywiadzie opowiedziała o swojej codzienności w dobie koronawirusa oraz o planowanych premierach sprzed czasów pandemii. W rozmowie można usłyszeć o dwóch ostatnich projektach oraz kulisach ich powstawania, filmie „Obywatel Jones” oraz „Charlatan”. Ten pierwszy miał już swoją międzynarodową przedpremierę w marcu.  

Holland zdradziła sekrety swojej pracy oraz opowiedziała o napiętym grafiku sprzed pandemii. B. Bernhardt pytała, co determinuje decyzje reżyserki przed podjęciem pracy nad projektem filmowym i wyborze „tych” scenariuszy. Na uwagę zasługują słowa reżyserki, zwracające uwagę jak ważne w obecnych czasach jest „być, a nie mieć”. Holland wspomniała o tym, dlaczego postrzega w pozytywnych aspektach to, co się wokół nas dzieje, oczywiście z pełną świadomością powagi sytuacji. – Społeczeństwo potrzebowało takiego przebudzenia – powiedziała reżyserka.

W wywiadzie słyszymy również o bardzo personalnej relacji Agnieszki Holland ze znanym polskim reżyserem Andrzejem Wajdą. Holland wspomina: „od Wajdy nauczyłam się miłości do kina i do Polski oraz że kino jest sposobem komunikowania się z publicznością”.

Jako kwintesencję wywiadu można traktować wyznanie Holland, iż bardzo ważne są dla niej relacje z ludźmi. Porównuje je do ogrodu, który tak jak relacje należy „starannie uprawiać”. Reżyserka pokłada nadzieję, że pandemia uświadomi oraz przypomni największe wartości w życiu człowieka oraz nauczy nas relacji z ludźmi na nowo.

Poproszona o rekomendacje filmowe na ten trudny czas pandemii, reżyserka poleciła film „Tajemniczy Ogród”, „Plac Waszyngtona” oraz „Całkowite zaćmienie”. Jak twierdzi, filmy kostiumowe pobudzą refleksję oraz będą sprzyjać pogodzie ducha. A dla fanów nowoczesnej kinematografii „Pokot”, opowiadający o problemach świata codziennego.

Szczegółowy wywiad dostępny jest na kanale Fundacji Kościuszkowskiej na YouTube: „KosciuszkoTV”. Zachęcamy do obejrzenia!

wem

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com