Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Na wizytę, aby...

Długie oczekiwanie w polskim konsulacie w Nowym Jorku i odwołane dyżury konsularne

03-12-2020

Na dzień 10 marca 2020 roku najbliższy wolny termin na umówienie wizyty paszportowej w konsulacie RP na Manhattanie to 2 czerwca 2020 r. Na wizytę, aby wyrobić czy odnowić paszport, trzeba czekać więc prawie trzy miesiące.

Długi czas oczekiwania jest problemem dla wielu Polaków w nowojorskim okręgu konsularnym, którzy przygotowują się do wzięcia udziału w wyborach prezydenckich w Polsce czy przygotowują się do wyjazdu na wakacje, właśnie do Polski. Okres oczekiwania na otrzymanie paszportu biometrycznego wynosi około 4-6 tygodni. Dodatkowo, sytuację komplikuje sytuacja z koronawirusem, bo jak przekazała Radio RAMPA Konsul Ewa Jerzykowska z Konsulatu RP na Manhattanie, odwołane musiały zostać zaplanowane dyżury konsularne, w tym najbliższy, 12-13 marca br. w Hartford, CT.

Z danych udostępnionych nam przez Konsulat wynika, że od początku 2020 roku, Konsulat przyjął 1244 wnioski o wydanie paszportu i paszportu tymczasowego, a wydanych zostało 1373 paszportów i paszportów tymczasowych (o niektóre z wydanych paszportów, wnioskowano jeszcze w ubiegłym roku). To ponad 600 przyjętych wniosków w każdy z pierwszych dwóch miesięcy bieżącego roku. Skąd jednak tak długi czas oczekiwania na wizytę paszportową?

Jak tłumaczy Konsul Jerzykowska „ze względu na okresowe osłabienie kadrowe, mamy znacznie zmniejszone możliwości sprostania bardzo wysokiemu zapotrzebowaniu na polskie paszporty, zwiększonemu jeszcze w okresie przedwyborczym. Mimo to, ponadstandardowo, przyjmujemy wszystkich obywateli w udokumentowanych sytuacjach nagłych (śmierć lub choroba w rodzinie, zabiegi medyczne czy nawet wykupione na najbliższe dni bilety lotnicze). Ponadto systematycznie publikujemy nowe terminy wizyt paszportowych, dziś (tzn. 10 marca – przyp. red.) opublikujemy wizyty na czerwiec br.”. Jak dodaje Konsul Jerzykowska, nowe terminy pojawiają się w systemie w dwóch sytuacjach – gdy udostępniamy je na kolejny okres lub gdy ktoś odwołuje wizytę. Wtedy automatycznie wracają do systemu i są widoczne dla interesantów”. Znaczy to, że osoby starające się o umówienie wizyty, powinny na bieżąco sprawdzać stronę konsulatu www.msz.nowyjork.gov.pl.

Z zaistniałej sytuacji wynika, że osoby, które chciały jeszcze wyrobić bądź odnowić polski paszport aby wziąć udział w wyborach prezydenckich w Polsce, nie zdążą tego zrobić. Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 10 maja, a Polacy w USA głosować będą dzień wcześniej, 9 maja. W korespondencji z Radio RAMPA, Konsul Jerzykowska tłumaczy: „niezwłocznie po otrzymaniu okresowego wsparcia kadrowego, zwiększyliśmy limity zapisów na marzec br. oraz planowaliśmy dwa dyżury konsularne. Pierwszy z nich, w Hartford, miał się odbyć w dniach 12-13 marca br., co umożliwiłoby złożenie wniosku paszportowego ponad 200 osobom, z których większość została już nawet zapisana. (…) W miarę możliwości staramy się umożliwić wszystkim zamierzającym wziąć udział w wyborach wystąpienie o paszport przed głosowaniem, temu miał również służyć organizacja dyżurów konsularnych, odwołanych ze względu nas sytuację związaną z szerzeniem się koronawirusa COVID19. Nie traktujemy jednak tej sytuacji jako wyjątkowej. Wiele osób decyduje się wystąpić o paszport zbyt późno, a konsulat, biorąc pod uwagę ww. ograniczenia kadrowe oraz obecną sytuację epidemiologiczną, nie jest w stanie zapewnić wszystkim zainteresowanym takiej możliwości. Są to trzecie już w kolejności wybory w ciągu ostatniego roku, a ważny paszport był potrzebny do wzięcia udziału we wszystkich z nich. Oczywiście, niezmiennie zachęcamy polskich obywateli posiadających ważne polskie paszporty do głosowania”.

Co możemy zrobić aby polepszyć sytuację? Jak radzi Konsul Jerzykowska, „zachowanie ciągłości paszportowej pozwoliłoby uniknąć problemu w większości nagłych sytuacji. Część osób nie odwołuje również wizyt paszportowych, na których nie mogą się pojawić, wydłużając termin oczekiwania dla innych zainteresowanych”.

Na stronie Konsulatu RP w Nowym Jorku jest napisane, że paszporty 10-letnie i 5-letnie (biometryczne) są produkowane w Polsce, z tego powodu zaleca się złożenie wniosku o nowy paszport na przynajmniej dwa miesiące przed utratą ważności posiadanego paszportu. Okres oczekiwania na otrzymanie paszportu biometrycznego wynosi około 4-6 tygodni.

Jak wnioskować o paszport w sytuacji awaryjnej? Należy skontaktować się z Konsulatem mailowo lub telefonicznie i przesłać potwierdzenie sytuacji, która zaistniała. Wówczas, Konsulat poda dokładny termin wizyty. Jak informuje Konsulat, nie należy przyjeżdżać bezpośrednio do konsulatu. Dane kontaktowe znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/usa/konsulat-generalny-rp-w-nowym-jorku.

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku obsługuje interesantów zamieszkałych w 11 stanach północno-wschodniego wybrzeża USA: Connecticut, Delaware, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Rhode Island, Vermont.

Radio Rampa

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com