Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Holden - Radny...

Nowe dwujęzyczne programy w Nowym Jorku

03-08-2020

Po wielkim sukcesie polsko-angielskiego programu w P.S. 34 na Greenpoincie oraz w P.S. 71 na Ridgewood, a także dzięki świetnie prosperującej dwujęzycznej klasie w Daniel Street Elementary School w Lindenhurst na Long Island, zainteresowanie tego typu edukacją jest coraz większe. Pozytywnie są do niej nastawieni zarówno rodzice, jak i dyrektorzy szkół oraz pracownicy Nowojorskiego Departamentu Edukacji. W środę, 26 lutego, w biurze radnego Roberta Holdenana na Middle Village odbyło się spotkanie w sprawie powstania kolejnych polsko-angielskich klas w szkołach na Queensie.

Owocna dyskusja

Mimo iż spotkanie niefortunie wypadło w Środę Popielcową, to jednak cieszyło się dużym zainteresowaniem rodziców chcących, by ich dzieci mogły uczęszczać do polsko-angielskich klas. W biurze radnego Holdena, który był gospodarzem spotkania współorganizowanego wraz z Fundacją Dobra Polska Szkoła, pojawiło się ponad 20 osób. Wzięła w nim także udział kurator dystryktu 24. Madelene Chan, która bardzo popiera dwujęzyczne programy. Propagator dwujęzyczności Andrzej Cierkosz opowiedział o zaletach tej formy edukacji, a także o tym, w jaki sposób dzięki akcjom prowadzonym przez Fundację Dobra Polska Szkoła powstały polsko-angielskie programy na Greenpoincie, Ridgewood oraz w Lindenhurst na Long Island.

Z kolei radny Robert Holden oraz kurator Madelene Chan wyrazili swoje poparcie i chęć pomocy w uruchomieniu takich programów w szkołach należących do 24. dystryktu Nowojorskiego Departamentu Edukacji obejmującego bardzo popularne wśród Polaków dzielnice Queensu takie jak: Glandale, Maspeth Middle Village i Ridgewood. Podczas dyskusji okazało się, że rodzice są bardzo zainteresowani uruchomieniem nowych dwujęzycznych polsko-angielskich programów. Na Queensie od września 2018 roku dzieci mogą już korzystać z takiej edukacji w szkole P.S. 71 na Ridgewood. Również polscy nauczyciele z tej szkoły byli obecni na spotkaniu i chętnie dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem związanym z wprowadzaniem w życie dwujęzycznego programu. Jednak najważniejsze decyzje padły z ust Madelene Chan oraz Roberta Holdena. Kurator dystryktu 24., która zapewniła, że jeżeli tylko rodzice będą chcieli polsko-angielskich programów i w danych szkołach znajdzie się odpowiednia ilość uczniów zainteresowanych taką edukacją, to dwujęzyczne programy zostaną tam wprowadzone. Z kolei nowojorski radny zapewnił gotowość do wsparcia tych starań zarówno swoim autorytetem, jak i poprzez znalezienie w budżecie odpowiednich finansów potrzebnych do funkcjonowania dwujęzycznych klas w szkołach należących do jego dystryktu.

Zainteresowanie polsko-angielskimi programami nauczania wyrazili także dyrektorzy kilku szkół na Queensie, z którymi wstępne rozmowy na ten temat przeprowadził radny Robert Holden oraz szef jego biura Daniel Kurzyna. Wśród potencjalnych szkół, w których nie powinno być problemów z utworzeniem polsko-angielskich klas, są: P.S. 119 na Glendale, P.S. 153 na Maspeth, P.S. 128 i P.S./I.S. 49 na Middle Village. – Zainteresowani rodzice powinni od razu zgłosić się do dyrektorów i sugerować, żeby taki program otworzyć. Rozmawialiśmy z dyrektorami na ten temat i na pewno podobają im się takie programy oraz mają chęć by je wprowadzić – zapewnił Daniel Kurzyna. Jednak – jak podkreśliła Madelene Chan – rodzice mogą o dwujęzycznych klasach rozmawiać w każdej placówce należącej do 24. dystryktu, który obejmuje 39 szkół. Dwujęzyczny program może zostać uruchomiony w każdej z nich pod warunkiem, że znajdzie się w nich odpowiednia liczba kwalifikujących się uczniów oraz miejsce na taką klasę. Kurator Madelene Chan zapewniła rodziców, że w połowie maja zostaną przeprowadzone odpowiednie warsztaty przygotowujące ich do wprowadzenia takiej formy edukacji. Teraz wszystko w rękach i decyzjach rodziców, którzy już powinni się mobilizować i informować dyrekcję szkół, do których chodzą ich dzieci, o chęci skorzystania z możliwości nauki w dwujęzycznym systemie nauczania.

Dwujęzyczne programy

Z badań przeprowadzonych przez ekspertów z dziedziny nauczania wynika, że obecnie najlepszą formą edukacji jest wielojęzyczny system nauczania. Dzięki poznawaniu wiedzy w dwóch lub więcej językach mózg dzieci rozwija się najlepiej i najszybciej. Dwujęzyczna forma edukacji polega na nauce prowadzonej w dwóch równoważnych językach. Oznacza to, że drugi – obok angielskiego – język wprowadzany do amerykańskich szkół nie jest traktowanych jako dodatkowy przedmiot, lecz jako sposób przekazywania informacji, czyli jest formą komunikowania się nauczyciela z uczniami. W dodatku wiadomości te nie są tłumaczone z jednego języka na drugi, tylko temat ten jest kontynuowany, tzn. wiedza częściowo jest wykładana po angielsku, a częściowo w języku polskim lub jakimkolwiek innym.

Istnieje kilka różnych sposobów prowadzenia lekcji w dwujęzycznych klasach. Niektóre szkoły preferują w jeden dzień naukę w języku angielskim, a w kolejnym np. po polsku, hiszpańsku itp. Są też placówki, które zmianę języka wykładowego robią każdego dnia, tzn. połowa lekcji jest po angielsku, a druga połowa i innym języku. Tak więc dobór formy prowadzenia lekcji jest uzależniony od preferencji szkoły i dwujęzycznych nauczycieli. Departament Edukacji zdecydowanie bardziej restrykcyjnie podchodzi do warunków, jakie muszą zostać spełnione, by w danej szkole można było wprowadzić dwujęzyczne programy nauczania. Okazuje się jednak, że nie są one aż tak bardzo wygórowane. Odpowiednia ustawa wręcz nakazuje dyrektorom szkół, w przypadku gdy w ich placówkach jest 20 lub więcej uczniów z ograniczoną znajomością języka angielskiego i posługujących się innym etnicznym językiem wprowadzenie tej formy nauki. W rzeczywistości ten wymóg jest jeszcze niższy, bowiem wystarczy już 13 takich uczniów, by można było rozpocząć rozmowy na temat utworzenia dwujęzycznych klas. Pozostałe dzieci chcące korzystać z takiej edukacji mogą później dołączyć z innych, okolicznych szkół. W zależności od ilości uczniów, ich roczników, a także różnych uwarunkowań szkolnych mogą powstać klasy, w których obowiązuje Dual Polish-English Language Program (P.S. 34 na Greenpoincie) lub Transitional Bilingual Education Program (P.S. 71 na Ridgewood). Programy te różnią się między sobą m.in. sposobem prowadzenia lekcji i warunkami, jakie należy spełnić przy ich uruchamianiu. Jednak zarówno jeden, jak i drugi kształci w pełni dwujęzycznych uczniów. Więcej na temat dwujęzycznych klas można znaleźć na stronie Nowojorskiego Departamentu Edukacji www.schools.nyc.gov.

DPS

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com