Po wielkim sukcesie polsko-angielskiego programu w P.S. 34 na Greenpoincie oraz w P.S. 71 na Ridgewood, a także dzięki świetnie prosperującej dwujęzycznej klasie w Daniel Street Elementary School w Lindenhurst na Long Island, zainteresowanie tego typu edukacją jest coraz większe. Pozytywnie są do niej nastawieni zarówno rodzice, jak i dyrektorzy szkół oraz pracownicy Nowojorskiego Departamentu Edukacji. W środę, 26 lutego, w biurze radnego Roberta Holdenana na Middle Village odbyło się spotkanie w sprawie powstania kolejnych polsko-angielskich klas w szkołach na Queensie.
Owocna dyskusja
Mimo iż spotkanie niefortunie wypadło w Środę Popielcową, to jednak cieszyło się dużym zainteresowaniem rodziców chcących, by ich dzieci mogły uczęszczać do polsko-angielskich klas. W biurze radnego Holdena, który był gospodarzem spotkania współorganizowanego wraz z Fundacją Dobra Polska Szkoła, pojawiło się ponad 20 osób. Wzięła w nim także udział kurator dystryktu 24. Madelene Chan, która bardzo popiera dwujęzyczne programy. Propagator dwujęzyczności Andrzej Cierkosz opowiedział o zaletach tej formy edukacji, a także o tym, w jaki sposób dzięki akcjom prowadzonym przez Fundację Dobra Polska Szkoła powstały polsko-angielskie programy na Greenpoincie, Ridgewood oraz w Lindenhurst na Long Island.
Z kolei radny Robert Holden oraz kurator Madelene Chan wyrazili swoje poparcie i chęć pomocy w uruchomieniu takich programów w szkołach należących do 24. dystryktu Nowojorskiego Departamentu Edukacji obejmującego bardzo popularne wśród Polaków dzielnice Queensu takie jak: Glandale, Maspeth Middle Village i Ridgewood. Podczas dyskusji okazało się, że rodzice są bardzo zainteresowani uruchomieniem nowych dwujęzycznych polsko-angielskich programów. Na Queensie od września 2018 roku dzieci mogą już korzystać z takiej edukacji w szkole P.S. 71 na Ridgewood. Również polscy nauczyciele z tej szkoły byli obecni na spotkaniu i chętnie dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem związanym z wprowadzaniem w życie dwujęzycznego programu. Jednak najważniejsze decyzje padły z ust Madelene Chan oraz Roberta Holdena. Kurator dystryktu 24., która zapewniła, że jeżeli tylko rodzice będą chcieli polsko-angielskich programów i w danych szkołach znajdzie się odpowiednia ilość uczniów zainteresowanych taką edukacją, to dwujęzyczne programy zostaną tam wprowadzone. Z kolei nowojorski radny zapewnił gotowość do wsparcia tych starań zarówno swoim autorytetem, jak i poprzez znalezienie w budżecie odpowiednich finansów potrzebnych do funkcjonowania dwujęzycznych klas w szkołach należących do jego dystryktu.
Zainteresowanie polsko-angielskimi programami nauczania wyrazili także dyrektorzy kilku szkół na Queensie, z którymi wstępne rozmowy na ten temat przeprowadził radny Robert Holden oraz szef jego biura Daniel Kurzyna. Wśród potencjalnych szkół, w których nie powinno być problemów z utworzeniem polsko-angielskich klas, są: P.S. 119 na Glendale, P.S. 153 na Maspeth, P.S. 128 i P.S./I.S. 49 na Middle Village. – Zainteresowani rodzice powinni od razu zgłosić się do dyrektorów i sugerować, żeby taki program otworzyć. Rozmawialiśmy z dyrektorami na ten temat i na pewno podobają im się takie programy oraz mają chęć by je wprowadzić – zapewnił Daniel Kurzyna. Jednak – jak podkreśliła Madelene Chan – rodzice mogą o dwujęzycznych klasach rozmawiać w każdej placówce należącej do 24. dystryktu, który obejmuje 39 szkół. Dwujęzyczny program może zostać uruchomiony w każdej z nich pod warunkiem, że znajdzie się w nich odpowiednia liczba kwalifikujących się uczniów oraz miejsce na taką klasę. Kurator Madelene Chan zapewniła rodziców, że w połowie maja zostaną przeprowadzone odpowiednie warsztaty przygotowujące ich do wprowadzenia takiej formy edukacji. Teraz wszystko w rękach i decyzjach rodziców, którzy już powinni się mobilizować i informować dyrekcję szkół, do których chodzą ich dzieci, o chęci skorzystania z możliwości nauki w dwujęzycznym systemie nauczania.
Dwujęzyczne programy
Z badań przeprowadzonych przez ekspertów z dziedziny nauczania wynika, że obecnie najlepszą formą edukacji jest wielojęzyczny system nauczania. Dzięki poznawaniu wiedzy w dwóch lub więcej językach mózg dzieci rozwija się najlepiej i najszybciej. Dwujęzyczna forma edukacji polega na nauce prowadzonej w dwóch równoważnych językach. Oznacza to, że drugi – obok angielskiego – język wprowadzany do amerykańskich szkół nie jest traktowanych jako dodatkowy przedmiot, lecz jako sposób przekazywania informacji, czyli jest formą komunikowania się nauczyciela z uczniami. W dodatku wiadomości te nie są tłumaczone z jednego języka na drugi, tylko temat ten jest kontynuowany, tzn. wiedza częściowo jest wykładana po angielsku, a częściowo w języku polskim lub jakimkolwiek innym.
Istnieje kilka różnych sposobów prowadzenia lekcji w dwujęzycznych klasach. Niektóre szkoły preferują w jeden dzień naukę w języku angielskim, a w kolejnym np. po polsku, hiszpańsku itp. Są też placówki, które zmianę języka wykładowego robią każdego dnia, tzn. połowa lekcji jest po angielsku, a druga połowa i innym języku. Tak więc dobór formy prowadzenia lekcji jest uzależniony od preferencji szkoły i dwujęzycznych nauczycieli. Departament Edukacji zdecydowanie bardziej restrykcyjnie podchodzi do warunków, jakie muszą zostać spełnione, by w danej szkole można było wprowadzić dwujęzyczne programy nauczania. Okazuje się jednak, że nie są one aż tak bardzo wygórowane. Odpowiednia ustawa wręcz nakazuje dyrektorom szkół, w przypadku gdy w ich placówkach jest 20 lub więcej uczniów z ograniczoną znajomością języka angielskiego i posługujących się innym etnicznym językiem wprowadzenie tej formy nauki. W rzeczywistości ten wymóg jest jeszcze niższy, bowiem wystarczy już 13 takich uczniów, by można było rozpocząć rozmowy na temat utworzenia dwujęzycznych klas. Pozostałe dzieci chcące korzystać z takiej edukacji mogą później dołączyć z innych, okolicznych szkół. W zależności od ilości uczniów, ich roczników, a także różnych uwarunkowań szkolnych mogą powstać klasy, w których obowiązuje Dual Polish-English Language Program (P.S. 34 na Greenpoincie) lub Transitional Bilingual Education Program (P.S. 71 na Ridgewood). Programy te różnią się między sobą m.in. sposobem prowadzenia lekcji i warunkami, jakie należy spełnić przy ich uruchamianiu. Jednak zarówno jeden, jak i drugi kształci w pełni dwujęzycznych uczniów. Więcej na temat dwujęzycznych klas można znaleźć na stronie Nowojorskiego Departamentu Edukacji www.schools.nyc.gov.
DPS
Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2
zobacz inne galerieLiturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.
zobacz inne filmy
|