Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Dyskusję z...
Dyskusję z Fabricem...

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyły się dwa spotkania dotyczące dwujęzycznej edukacji polonijnych dzieci

03-08-2020

Sprawom związanym z dwujęzyczną edukacją poświęcone była dwa spotkania, które odbyły się w poniedziałek, 24 lutego, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Pierwsze stanowiła zamknięta konferencja „After the Poland Study Tour” przeznaczona dla nauczycieli i pracowników Nowojorskiego Departamentu Edukacji (New York City Department of Education), drugim było spotkanie z Fabricem Jaumontem, francuskim pedagogiem i dyplomatą oraz autorem książki „The Bilingual Revolution”. Odbyła się także promocja polskiej wersji tego wydawnictwa.

„Rewolucja dwujęzyczna”

Spotkanie z Fabricem Jaumontem, który od ponad ćwierć wieku zajmuje się i promuje dwujęzyczną edukację, prowadziła Izabel Gola reprezentująca Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, który wraz z Konsulatem Generalnym RP był organizatorem tego wydarzenia. Podczas dyskusji mówiono o zaletach płynących z dwujęzycznej, a nawet wielojęzycznej, edukacji, która niesamowicie wpływa na rozwój dzieci. Podkreślano także rolę rodziców, jaką odgrywają w procesie kształcenia swoich dzieci, a zwłaszcza w początkowym etapie uruchamiania dwujęzycznych programów. Fabrice Jaumont stwierdził, że to właśnie rodzice są animatorami i siłą napędową zmian pozwalających na zastąpienie nauczania prowadzonego w jednym języku dwujęzyczną edukacją polegającą na tym, że środkiem przekazywania wiedzy są dwa różne języki traktowane na równi. To powoduje u dzieci większą identyfikację z drugim językiem (najczęściej z kraju pochodzenia rodziców) i wyrabia przeświadczenie, że jest on tak samo ważny jak do tej pory język angielski, obowiązujący w Stanach Zjednoczonych jako język urzędowy. Przez to chętniej się go uczą.

Autor książki „Rewolucja dwujęzyczna” opowiadał także o swoich doświadczeniach związanych z wprowadzaniem języka francuskiego do amerykańskiego systemu dwujęzycznej edukacji, co miało miejsce już w 2007 roku. Obecnie na terenie całych Stanów Zjednoczonych funkcjonuje około 100 szkół z francusko-angielskimi programami, a w samym w Nowym Jorku jest już 12 takich placówek. To, w jaki sposób należy rozpocząć uruchamianie dwujęzycznych klas, Fabrice Jaumonte dokładnie opisuje w swojej książce, która w rzeczywistości pomyślana jest jako praktyczny poradnik dla osób zainteresowanych dwujęzycznością. W dodatku jest ona oparta na prawdziwych przykładach i doświadczeniach osób uczestniczących w tym procesie, reprezentujących zarówno rodziców uczniów korzystających obecnie z dwujęzycznych programów nauczania, jak i dyrektorów, którzy – najczęściej pod wpływem ich nacisku – wprowadzili dwujęzyczną edukację do placówek, którymi zarządzają.

Obecnie w Nowym Jorku istnieje ponad 550 dwujęzycznych programów w 15 językach. Niestety w całym mieście są tylko dwie szkoły – P.S. 34 na Greenpoincie i P.S. 71 na Ridgewood – posiadające polsko-angielskie programy nauczania. Trzecią, w stanie Nowy Jork, jest szkoła Daniel Street Elementary School w Lindenhurst na Long Island. Na szczęście w planach jest uruchomienie kolejnych dwujęzycznych programów z językiem polskim. Dobrym znakiem jest również to, że nowojorski Departament Edukacji jest przychylny temu procesowi w myśl zasady „Przyszłość edukacji jest w dwóch językach”. Sformułowanie to stanowi zarazem podtytuł książki Fabrice’a Jaumonte’a „Rewolucja dwujęzyczna”. Wydawnictwo to po raz pierwszy (w wersji angielskiej) pojawiło się w 2017 roku. Obecnie ma już 10 różnych tłumaczeń, w tym na język polski.

Dwujęzyczna konferencja

Przed otwartym dla publiczności spotkaniem z Fabricem Jaumontem odbyła się zamknięta konferencja „After the Poland Study Tour”. Wzięli w niej udział pracownicy z Nowojorskiego Departamentu Edukacji (New York City Department of Education), dyrektorzy szkół i ich asystenci, a także zaproszeni goście. Główną ideą konferencji było podsumowanie tzw. wyjazdu studyjnego do Polski, w którym uczestniczyli przedstawiciele szkół, w których obowiązuje polsko-angielski program nauczania, oraz osoby zajmujące się dwujęzycznością w Nowojorskim Departamencie Edukacji. Uczestnicy wyjazdu, którzy w Polsce odwiedzili m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG), Narodową Agencję Wymiany Akademickiej oraz różne muzea i szkoły, podczas konferencji podzielili się swoimi wrażeniami dotyczącymi Polski i naszego systemu edukacji. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i jego programu. Akcja ta była sfinansowana przez Konsulat Generalny RP, który wraz z Nowojorskim Wydziałem Edukacji był organizatorem konferencji.

AD

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com