Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Adrian Kubicki nowym konsulem generalnym RP w Nowym Jorku

03-08-2020

Nowym konsulem...
Nominację...
Wśród gości...

Od środy, 4 marca, funkcję konsula generalnego w Nowym Jorku oficjalnie pełni Adrian Kubicki, dotychczasowy dyrektor znajdującego się w tej metropolii Instytutu Kultury Polskiej. Nominację podpisaną przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza wręczył mu jego zastępca Paweł Jabłoński pełniący funkcję podsekretarza stanu. W ceremonii uczestniczyła także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, przebywająca w tym czasie z wizytą roboczą w Stanach Zjednoczonych.

Nominacja konsularna

Prócz oficjalnych gości z Polski w uroczystości wręczenia Adrianowi Kubickiemu nominacji do pełnienia funkcji konsula generalnego wzięli udział przedstawiciele różnych polonijnych organizacji biznesowych i kulturalnych, wśród których było wielu jego znajomych i przyjaciół. Jest to związane z tym, że jako dyrektor biura komunikacji i rzecznik prasowy PLL LOT, a później także jako dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, miał okazję blisko współpracować z Polonią zamieszkującą wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Podczas ceremonii nominacyjnej przedstawiciele polskiego rządu, zarówno marszałek Sejmu Elżbieta Witek, jak i wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, bardzo ciepło wypowiadali się o nowym konsulu generalnym, zwracając jednocześnie uwagę na jego duże doświadczenie. – Jest on człowiekiem niezwykłym, bardzo ciepłym i bezpośrednim. Jestem przekonana, że będzie świetnie z państwem współpracował i ten konsulat spełni swoją rolę – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Także podsekretarz stanu nie stronił od pochwał. – Jest to człowiek z niezwykle dobrym i bogatym doświadczeniem. Pomimo swojego młodego wieku na pewno ma doświadczenie większe niż niejeden dyplomata ze znacznie dłuższym stażem – zapewniał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Nowo mianowany konsul generalny tuż po odebraniu nominacji podkreślił, że jest po to, żeby służyć Polonii oraz naszemu krajowi i zapewnił, że jest do dyspozycji od zaraz. –Najważniejsze jest to, żeby Polonia trzymała się razem i mam nadzieję, że wspólnie do tego doprowadzimy i będziemy kontynuować dialog w różnych sprawach, które są ważne dla Polski – mówił konsul generalny. Adrian Kubicki do swoich kluczowych zadań zalicza wspieranie Polaków mieszkających w nowojorskim okręgu konsularnym, dotarcie do jak największej grupy Amerykanów polskiego pochodzenia zamieszkujących podległy mu jurysdykcyjnie rejon, a także budowanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich i wspieranie relacji biznesowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz promocję Polski we wszystkich ważnych dla Polaków i Amerykanów dziedzinach.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości nominacyjnej zarówno nowo mianowany konsul generalny Adrian Kubicki, jak i polscy politycy: marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, długo rozmawiali z przedstawicielami Polonii obecnymi na ceremonii, a także chętnie robili sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Dla marszałek Sejmu uroczystość w Konsulacie Generalnym była zakończeniem dwudniowej roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych, podczas której wraz z przewodniczącymi parlamentów krajów bałtyckich spotkała się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i rozmawiała na temat bezpieczeństwa Europy, zagrożenia ze strony Rosji oraz inicjatywy Trójmorza. Elżbieta Witek odwiedziła również grób Jana Karskiego i Sanktuarium Jana Pawła II w Waszyngtonie, a także złożyła kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Z kolei dla wiceministra spraw zagranicznych wręczenie nominacji nowemu konsulowi generalnemu było początkiem wizyty w USA. Następnego dnia miał w amerykańskim Kongresie odbyć rozmowy dotyczące współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Konsul generalny

Adrian Kubicki ma 33 lata. Z wykształcenia jest socjologiem. Przez niespełna siedem lat był dziennikarzem radiowym, pisał do dzienników i magazynów oraz portalu zajmującego się problematyką organizacji pozarządowych. W swojej pracy szczególnie interesował się zagadnieniami z zakresu pomocy humanitarnej i rozwojowej. Od 2014 roku zajmował się komunikacją, promocją i relacjami z mediami. Dołączył do zespołu Polskich Linii Lotniczych LOT najpierw jako menedżer odpowiedzialny za komunikację firmy na kilkudziesięciu rynkach zagranicznych, następnie jako dyrektor biura komunikacji i rzecznik prasowy odpowiedzialny za kreowanie strategii komunikacyjnej PLL LOT i reprezentowanie tej firmy w mediach. W czasie pracy w linii lotniczej zorganizował i reprezentował spółkę na konferencjach i wydarzeniach promocyjnych na całym świecie: od Tokio, Singapuru, Seulu czy Sydney po Los Angeles, Miami, Chicago i Nowy Jork. W 2017 roku stał się jednym z inicjatorów kampanii „Bez wiz do USA”, która ostatecznie doprowadziła do obniżenia odsetka odmów w amerykańskim procesie wizowym i wejścia Polski do Visa Waiver Program. Od sierpnia 2019 roku do końca lutego 2020 roku kierował Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku, organizując liczne wydarzenia promujące Polskę, polską kulturę, naukę i historię w Stanach Zjednoczonych.

AD

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com