Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Adrian Kubicki nowym konsulem generalnym RP w Nowym Jorku

03-08-2020

Nowym konsulem...
Nominację...
Wśród gości...

Od środy, 4 marca, funkcję konsula generalnego w Nowym Jorku oficjalnie pełni Adrian Kubicki, dotychczasowy dyrektor znajdującego się w tej metropolii Instytutu Kultury Polskiej. Nominację podpisaną przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza wręczył mu jego zastępca Paweł Jabłoński pełniący funkcję podsekretarza stanu. W ceremonii uczestniczyła także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, przebywająca w tym czasie z wizytą roboczą w Stanach Zjednoczonych.

Nominacja konsularna

Prócz oficjalnych gości z Polski w uroczystości wręczenia Adrianowi Kubickiemu nominacji do pełnienia funkcji konsula generalnego wzięli udział przedstawiciele różnych polonijnych organizacji biznesowych i kulturalnych, wśród których było wielu jego znajomych i przyjaciół. Jest to związane z tym, że jako dyrektor biura komunikacji i rzecznik prasowy PLL LOT, a później także jako dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, miał okazję blisko współpracować z Polonią zamieszkującą wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Podczas ceremonii nominacyjnej przedstawiciele polskiego rządu, zarówno marszałek Sejmu Elżbieta Witek, jak i wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, bardzo ciepło wypowiadali się o nowym konsulu generalnym, zwracając jednocześnie uwagę na jego duże doświadczenie. – Jest on człowiekiem niezwykłym, bardzo ciepłym i bezpośrednim. Jestem przekonana, że będzie świetnie z państwem współpracował i ten konsulat spełni swoją rolę – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Także podsekretarz stanu nie stronił od pochwał. – Jest to człowiek z niezwykle dobrym i bogatym doświadczeniem. Pomimo swojego młodego wieku na pewno ma doświadczenie większe niż niejeden dyplomata ze znacznie dłuższym stażem – zapewniał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Nowo mianowany konsul generalny tuż po odebraniu nominacji podkreślił, że jest po to, żeby służyć Polonii oraz naszemu krajowi i zapewnił, że jest do dyspozycji od zaraz. –Najważniejsze jest to, żeby Polonia trzymała się razem i mam nadzieję, że wspólnie do tego doprowadzimy i będziemy kontynuować dialog w różnych sprawach, które są ważne dla Polski – mówił konsul generalny. Adrian Kubicki do swoich kluczowych zadań zalicza wspieranie Polaków mieszkających w nowojorskim okręgu konsularnym, dotarcie do jak największej grupy Amerykanów polskiego pochodzenia zamieszkujących podległy mu jurysdykcyjnie rejon, a także budowanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich i wspieranie relacji biznesowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz promocję Polski we wszystkich ważnych dla Polaków i Amerykanów dziedzinach.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości nominacyjnej zarówno nowo mianowany konsul generalny Adrian Kubicki, jak i polscy politycy: marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, długo rozmawiali z przedstawicielami Polonii obecnymi na ceremonii, a także chętnie robili sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Dla marszałek Sejmu uroczystość w Konsulacie Generalnym była zakończeniem dwudniowej roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych, podczas której wraz z przewodniczącymi parlamentów krajów bałtyckich spotkała się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i rozmawiała na temat bezpieczeństwa Europy, zagrożenia ze strony Rosji oraz inicjatywy Trójmorza. Elżbieta Witek odwiedziła również grób Jana Karskiego i Sanktuarium Jana Pawła II w Waszyngtonie, a także złożyła kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Z kolei dla wiceministra spraw zagranicznych wręczenie nominacji nowemu konsulowi generalnemu było początkiem wizyty w USA. Następnego dnia miał w amerykańskim Kongresie odbyć rozmowy dotyczące współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Konsul generalny

Adrian Kubicki ma 33 lata. Z wykształcenia jest socjologiem. Przez niespełna siedem lat był dziennikarzem radiowym, pisał do dzienników i magazynów oraz portalu zajmującego się problematyką organizacji pozarządowych. W swojej pracy szczególnie interesował się zagadnieniami z zakresu pomocy humanitarnej i rozwojowej. Od 2014 roku zajmował się komunikacją, promocją i relacjami z mediami. Dołączył do zespołu Polskich Linii Lotniczych LOT najpierw jako menedżer odpowiedzialny za komunikację firmy na kilkudziesięciu rynkach zagranicznych, następnie jako dyrektor biura komunikacji i rzecznik prasowy odpowiedzialny za kreowanie strategii komunikacyjnej PLL LOT i reprezentowanie tej firmy w mediach. W czasie pracy w linii lotniczej zorganizował i reprezentował spółkę na konferencjach i wydarzeniach promocyjnych na całym świecie: od Tokio, Singapuru, Seulu czy Sydney po Los Angeles, Miami, Chicago i Nowy Jork. W 2017 roku stał się jednym z inicjatorów kampanii „Bez wiz do USA”, która ostatecznie doprowadziła do obniżenia odsetka odmów w amerykańskim procesie wizowym i wejścia Polski do Visa Waiver Program. Od sierpnia 2019 roku do końca lutego 2020 roku kierował Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku, organizując liczne wydarzenia promujące Polskę, polską kulturę, naukę i historię w Stanach Zjednoczonych.

AD

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com