Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Bieg Tropem Wilczym w Forest Park na Queensie w Nowym Jorku

03-06-2020

Pamiątkowe zdjęcie...
Grupa dzieci i...
Konsul Mateusz...
Zwyciężczyni –...

Około 200 osób wzięło udział w tegorocznej edycji biegu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych należących do polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Wydarzenie od pięciu lat w Nowym Jorku organizuje Instytut Józefa Piłsudskiego wraz ze sportowym stowarzyszeniem Polska Running Team i pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Historyczny marszobieg

Po raz piąty w nowojorskim Forest Park na Queensie odbyła się sportowa impreza mająca historyczny charakter. Wydarzenie miało miejsce w niedzielę, 1 marca, podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” obejmuje trasę mającą bardzo wymowną długość – 1963 metry. Jest to zarazem symboliczna data oznaczająca rok, w którym przez komunistów zgładzony został ostatni z Żołnierzy Wyklętych – Józef Franczak ps. Lalek. Wyjątkowość tej imprezy polega na tym, że dla jego uczestników czas, w jakim pokonają ten dystans, nie jest najważniejszy. Dla nich liczy się przede wszystkim udział w tym wydarzeniu i oddanie w ten sposób hołdu Żołnierzom Wyklętym, zwanym także Żołnierzami Niezłomnymi. Dlatego też wiele osób, a często całe rodziny, począwszy od dzieci, poprzez młodzież i dorosłych, a na seniorach, czyli babciach i dziadkach kończąc, pokonali tę trasę tzw. marszobiegiem, czyli spokojnie przechodzili trasę liczącą symboliczne 1963 metry.

Triumf młodzieży

Wśród uczestników biegu, prócz osób dorosłych, byli także uczniowie polonijnych szkół dokształcających, harcerze, członkowie greenpoickich klubów seniora Amber Health i Krakus, ale można było także spotkać Amerykanów. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy wiekowe. Dorośli i młodzież powyżej 14. roku życia miała za zadanie przebiec trasę o wspomnianej długości (1963 metry), natomiast dla dzieci i młodzieży do 14 lat została ona skrócona. W pierwszej grupie najszybciej linię mety przebiegł 15-letni Aleksander Jopek, będący uczniem Brooklyn Technical High School oraz Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie. W biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych brał udział po raz czwarty. Drugi na mecie był Paweł Myśliwiec reprezentujący organizację Polska Running Team, a trzeci Olaf Klos. W tej pierwszej grupie wyłoniono także trójkę najszybszych dziewczyn i kobiet. Najszybciej na metę przybiegła 18-letnia Aleksandra Stolarczyk, uczennica Bard High School Early College na Manhattanie oraz Polskiej Szkoły Konsularnej. Druga była Agnieszka Casper, a trzecia Małgorzata Gausin. W drugiej grupie – dzieci i młodzieży do lat 14 – najszybsza okazała się 11-letnia Joanna Baran, uczennica szkoły publicznej PS 219 na Queensie oraz Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej na Ridgewood. Drugi był Jakub Łapiński, a trzeci Anthony Bieleń. Wśród uczestników marszobiegu można było także zauważyć konsula Mateusza Gmurę, który pojawił się z całą rodziną: żoną i dwoma synami. Przed rozpoczęciem biegu wygłosił również przemowę, w której wyjaśnił ideę obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z kolei Paweł Myśliwiec, ze sportowego stowarzyszenia Polska Running Team, przypomniał zasady obowiązujące podczas biegu oraz wyjaśnił jego nietypową długość. Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego powitała uczestników biegu oraz podziękowała im za udział. Odśpiewano także polski hymn narodowy. Wszyscy uczestnicy biegu mieli założone koszulki z podobiznami Żołnierzy Wyklętych.

AD

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com