Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Kapitan Mieczysław...

Order dla kpt. Madejskiego

03-06-2020

Kapitan Mieczysław Madejski ps. „Marek”, uczestnik Powstania Warszawskiego i dowódca plutonu „Topolnicki” wchodzącego w skład batalionu „Zośka”, za swoje zasługi wojenne oraz późniejszą działalność kombatancką został uhonorowany jednym z najwyższych polskich odznaczeń państwowych – „Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski”.

Ceremonia wręczenia odznaczenia

„W dniu wczorajszym, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy, Konsul RP Kamil Henne wręczył „Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski” Panu Mieczysławowi Madejskiemu ps. „Marek” – Powstańcowi Warszawskiemu, prezesowi nowojorskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” – czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnym facebookowym profilu Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. „Urodzony w 1923 r. w Warszawie Kapitan Madejski otrzymał odznaczenie za wybitne osiągnięcia m.in. na polu obronności kraju oraz służby państwowej. Cześć i Chwała Bohaterowi!” – głosi dalsza część informacji zawierająca uzasadnienie decyzji Głowy Państwa Polskiego. Konsul Kamil Henne wręczył order w środę, 26 lutego, w obecności wicekonsula Mateusza Gmury oraz Grzegorza Madejskiego, syna odznaczonego Powstańca Warszawskiego.

Powstańczy bohater

Kapitan Mieczysław Madejski urodził się 26 czerwca 1923 r. w Warszawie. Od początku 1940 r. należał do Związku Walki Zbrojnej, gdzie po zaprzysiężeniu przyjął pseudonim „Marek” oraz został przyjęty do tajnej podchorążówki. Specjalizował się w działalności minerskiej i saperskiej. W czasie okupacji był członkiem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej i należał do brygady dywersyjnej „Broda 53”. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził plutonem „Topolnicki”, który należał do zgrupowania „Radosław” i wchodził w skład batalionu „Zośka”. Od 1969 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych w Sea Cliff na Long Island. Od 1996 r. jest prezesem Nowojorskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2008 r. otrzymał stopień kapitana. Podczas walk był czterokrotnie ranny. Za swoją działalność powstańczą i kombatancką został uhonorowany wieloma medalami i odznaczeniami, wśród których – prócz wręczonego w środę „Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski” – są także: „Krzyż Walecznych” (otrzymany dwukrotnie), „Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski”, „Warszawski Krzyż Powstańczy”, „Krzyż Armii Krajowej”, „Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939”, „Medal Wojska”, „Medal Pro Memoria”, „Medal Pro Patria”, „Odznaka Honorowa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” (nr 79), „Złota Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów” oraz „Medal Pamiątkowy” z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

GK

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com