Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Bal na sto par

02-11-2020

1 lutego 2020 roku maturzyści z Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza z Brooklynu uczestniczyli wraz z dyrektor szkoły mgr Małgorzatą Czajkowski, wychowawcą mgr Wojciechem Krzyształowiczem oraz rodzicami w Balu Studniówkowym.

W gronie ponad 100 par polonijnej młodzieży, sześcioro uczniów naszej szkoły, w takt muzyki Wojciecha Kilara, zatańczyło tradycyjnego Poloneza. Bal, jak co roku, zorganizowała Centrala Polskich Szkół Dokształcających z Nowego Jorku. Ponad 200 uczniów szkół polonijnych z czterech amerykańskich stanów: Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut oraz Pensylwanii wraz z 300 osobami dorosłymi, wśród których znaleźli się sponsorzy uroczystości z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i goście CPSD z Fundacji Kościuszkowskiej i Radia Rampa oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele a także rodzice, podtrzymali tradycję wspólnej zabawy na 100 dni przed egzaminem maturalnym Anno Domini 2020.

Leonard’s Palazzo gości uczestników Balu Studniówkowego

Studniówka odbyła się w eleganckim pałacyku Leonard's w Great Neck na Long Island, a jej część formalną poprowadziły nauczycielki Renata Jujka oraz Ewa Załusińska. Ponieważ nieodłącznym elementem klasycznego balu studniówkowego jest Polonez, cytat z XII księgi Pana Tadeusza „Poloneza czas zacząć” był sygnałem rozpoczęcia uroczystości: szefowa CPSD dr Dorota Andraka z mistrzem Józefem Pałką z Joseph Dance Studio poprowadzili abiturientów do tańca.

Okolicznościowe listy gratulacyjne i podziękowania

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek oraz pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda skierowali oficjalne listy do uczniów kończących naukę w polskich szkołach. Z ich treścią zapoznała zgromadzonych w swoim przemówieniu pani Andraka. Obecny na sali Konsul RP w Nowym Jorku Kamil Henne pogratulował młodzieży, w tym obecnym po raz pierwszy na Balu uczniom klas maturalnych nowojorskiej Szkoły Konsularnej, wytrwałości w nauce. Podziękowano także nauczycielom i wychowawcom: w imieniu rodziców z krótkim przemówieniem wystąpiła pani Małgorzata Skrodzki ze szkoły św. Cyryla i Metodego z Greenpointu. Natomiast Julia Klibisz i Maksymilian Kruc ze szkoły św. Maksymiliana Marii Kolbego w Riverhead odczytali skierowaną do opiekunów humorystyczną rymowankę, po czym wszyscy dyrektorzy szkół oraz nauczyciele klas maturalnych zostali obdarowani bukietami czerwonych róż. Na zakończenie oficjalnej części spotkania każdy z abiturientów otrzymał w prezencie od głównego sponsora Balu, PSFCU certyfikat pieniężny. Dorośli wznieśli toast za powodzenie na egzaminach maturalnych, a po uroczystej kolacji z deserem rozpoczęła się zabawa.

Nasza szóstka tańczy Poloneza

Bal był wspaniały, a młodzież z naszej szkoły zachowywała się, jak zwykle, bardzo kulturalnie i elegancko. Już w czasie prób Poloneza wszyscy skrupulatnie wsłuchiwali się we wskazówki mistrza Pałki o podstawowym kroku tanecznym naszego narodowego tańca, by potem błyszczeć na parkiecie. Zabawa przy blasku świec trwała do pierwszej nad ranem. Tańczono disco polo. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Windstar. Niezwykle miłym gestem była dedykacja utworu muzycznego od maturzystów dla pani Andraki.

Wisienka na torcie”

I mimo, ze mój kawałek studniówkowego tortu był rzeczywiście minimalny, to zmieściła się tam przysłowiowa „wisienka na torcie” którą była satysfakcja, że nauka w polskiej szkole nie idzie na marne i mamy przepiękną młodzież, niezwykle taktowną i radosną, znającą dzięki pracy nauczycieli i rodziców polską kulturę i język. I dlatego już w ogóle nie musiałam zastanawiać się skąd oni wszyscy znają na pamięć słowa piosenki „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”, którą wspólnie zaśpiewali na zakończenie balu studniówkowego AD 2020.

Tak trzymać!

Katarzyna Solarz

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com