Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Program Global...

Global Entry już nie dla nowojorczyków

02-08-2020

Departament Bezpieczeństwa Narodowego (Homeland Security) zawiesił prawo nowojorczyków do ubiegania się o członkostwo w programach typu Trusted Traveler. Należy do nich na przykład program Global Entry, dzięki któremu pasażerowie mogą szybciej przechodzić odprawę i omijać kolejki na lotniskach.

Zawieszenie w prawach dotyczy zarówno tych mieszkańców stanu Nowy Jork, którzy chcą odnowić swoje członkostwo, jak i tych, którzy dopiero chcą aplikować. Zakaz nie ma wpływu na status członków, którzy już posiadają przywilej w ramach np. Global Entry.

Powód? Obowiązujące od grudnia 2019 roku prawo „zielonego światła”, zgodnie z którym osoby nieudokumentowane mogą ubiegać się w stanie Nowy Jork o prawo jazdy. Nie muszą przy tym okazywać „social security”, a jedynie paszport czy prawo jazdy z innego kraju.

Władze federalne mówią, że zgodnie z nowym prawem urząd imigracyjny i służby celne nie mają dostępu do bazy danych DMV w stanie Nowy Jork. Aby otrzymać członkostwo w programach typu Trusted Traveler, trzeba spełnić wiele wymagań, w tym przejść szczegółowe sprawdzenie pod względem historii kryminalnej, jak i rozmowę kwalifikacyjną. Bez możliwości otrzymania danych od DMV władze federalne nie mogą sprawdzić, czy kandydat się kwalifikuje.

Decyzja zapadła zaledwie dzień po tym, jak w orędziu do narodu, prezydent Donald Trump potępił miasta-sanktuaria, do których należy Nowy Jork.

Radio Rampa

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com